En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Baloise Belgium Tour
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
13/06
Knokke-Heist
Zottegem
179.9 km
Result
Standings
Points
1
Remco Evenepoel
Deceuninck - Quick Step
4u26'04"
2
Fabio Jakobsen
Deceuninck - Quick Step
op 42"
3
Tim Merlier
Corendon - Circus
z.t
4
Lionel Taminiaux
Wallonie Bruxelles
z.t
5
Davide Martinelli
Deceuninck - Quick Step
z.t
6
Jasper Philipsen
Belgium
z.t
7
Tom Van Asbroeck
Israel Cycling Academy
z.t
8
Alex Kirsch
Trek - Segafredo
z.t
9
Bryan Coquard
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
10
Pieter Serry
Deceuninck - Quick Step
z.t
11
Toon Aerts
Telenet Baloise Lions
z.t
12
Cyril Lemoine
Cofidis
z.t
13
Aimé Degendt
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
14
Lennert Teugels
Cibel
z.t
15
Dries De Bondt
Corendon - Circus
z.t
16
Christophe Laporte
Cofidis
z.t
17
Pieter Weening
Roompot - Charles
z.t
18
Bert De Backer
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
19
Andreas Kron
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
20
Frederik Backaert
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
21
Jesper Asselman
Roompot - Charles
z.t
22
Loic Vliegen
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
23
Connor Swift
Team Arkéa- Samsic
z.t
24
Otto Vergaerde
Corendon - Circus
z.t
25
Brent Van Moer
Lotto - Soudal
z.t
26
Jim Aernouts
Telenet Baloise Lions
z.t
27
Victor Campenaerts
Lotto - Soudal
z.t
28
Tim Wellens
Lotto - Soudal
z.t
29
Jelle Wallays
Lotto - Soudal
z.t
30
Arne Marit
Belgium
op 1'46"
31
Justin Jules
Wallonie Bruxelles
z.t
32
Jonas Rickaert
Corendon - Circus
z.t
33
Timothy Dupont
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
34
Emils Liepins
Wallonie Bruxelles
z.t
35
Pierre-Luc Perichon
Cofidis
op 42"
36
Bert Van Lerberghe
Cofidis
op 1'46"
37
Zhandos Bizhigitov
Astana Pro Team
z.t
38
Ryan Mullen
Trek - Segafredo
z.t
39
Laurens De Vreese
Astana Pro Team
z.t
40
Christophe Noppe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
41
Cedric Raymackers
Cibel
z.t
42
David van der Poel
Corendon - Circus
z.t
43
Kevin Van Melsen
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
44
Lars van der Haar
Telenet Baloise Lions
z.t
45
Quinten Hermans
Telenet Baloise Lions
z.t
46
Senne Leysen
Roompot - Charles
z.t
47
Kevyn Ista
Wallonie Bruxelles
z.t
48
Lucas Eriksson
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
49
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
z.t
50
Kevin Reza
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
51
Markel Irizar Aranburu
Trek - Segafredo
z.t
52
Thijs Aerts
Telenet Baloise Lions
z.t
53
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
54
Lasse Norman Hansen
Corendon - Circus
z.t
55
Benoît Jarrier
Team Arkéa- Samsic
z.t
56
Jérôme Baugnies
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
57
Benjamin Declercq
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
58
Jordi Warlop
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
59
Aaron Verwilst
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
60
Daan Soete
Pauwels Sauzen - Bingoal
z.t
61
Corné Van Kessel
Telenet Baloise Lions
op 1'54"
62
Nathan Van Hooydonck
Belgium
op 1'58"
63
Amaury Capiot
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
64
Ben Hermans
Israel Cycling Academy
z.t
65
Julien Van den Brande
Tarteletto - Isorex
z.t
66
Samuel Leroux
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
67
Kobe Goossens
Belgium
op 2'02"
68
Michiel Dieleman
Cibel
op 2'10"
69
Gijs Van Hoecke
Belgium
op 2'56"
70
Andreas Goeman
Telenet Baloise Lions
op 3'05"
71
Alexandre Pichot
Total Direct Energie
op 3'57"
72
Jeroen Eyskens
Cibel
op 3'58"
73
Niki Terpstra
Total Direct Energie
op 4'00"
74
Daniil Fominykh
Astana Pro Team
op 4'40"
75
Artyom Zakharov
Astana Pro Team
z.t
76
Jens Adams
Pauwels Sauzen - Bingoal
z.t
77
Nuno Bico Matos
Burgos - BH
z.t
78
Adrien Petit
Total Direct Energie
op 5'29"
79
Anthony Turgis
Total Direct Energie
z.t
80
Gianni Marchand
Cibel
op 7'00"
81
Frederik Frison
Lotto - Soudal
z.t
82
Franck Bonnamour
Team Arkéa- Samsic
z.t
83
Floris Gerts
Tarteletto - Isorex
op 10'38"
84
Timothy Stevens
Cibel
z.t
85
David Boucher
Tarteletto - Isorex
z.t
86
Pieter Vanspeybrouck
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
87
Maxime Vantomme
Tarteletto - Isorex
z.t
88
Kenny Molly
Wallonie Bruxelles
z.t
89
Yevgeniy Gidich
Astana Pro Team
z.t
90
Matthias Brandle
Israel Cycling Academy
z.t
91
Mathieu Burgaudeau
Total Direct Energie
z.t
92
Eros Capecchi
Deceuninck - Quick Step
z.t
93
Eli Iserbyt
Pauwels Sauzen - Bingoal
op 10'41"
94
Michael Vanthourenhout
Pauwels Sauzen - Bingoal
z.t
95
Elias Van Breussegem
Tarteletto - Isorex
op 11'36"
96
Jetse Bol
Burgos - BH
op 12'02"
97
Jeremy Lecroq
Vital Concept - B&B Hotels
op 14'49"
98
Julien Morice
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
99
Itmar Einhorn
Israel Cycling Academy
z.t
100
Pierre Idjouadienne
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
101
Daniel Lopez Parada
Burgos - BH
z.t
102
Jens Reynders
Belgium
z.t
103
Fumiyuki Beppu
Trek - Segafredo
z.t
104
Andreas Stokbro Nielsen
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
105
Cedric Beullens
Belgium
z.t
106
Rasmus Byriel Iversen
Lotto - Soudal
z.t
107
Pierre Barbier
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
108
Christophe Masson
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
109
Manuel Penalver Aniorte
Burgos - BH
z.t
110
Adam Blythe
Lotto - Soudal
z.t
111
Michael Van Staeyen
Roompot - Charles
z.t
112
Krister Hagen
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
113
Dmitriy Gruzdev
Astana Pro Team
z.t
114
Kim Magnusson
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
115
Julien Antomarchi
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
116
Emiel Vermeulen
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
117
Zico Waeytens
Cofidis
z.t
118
Fabio Sabatini
Deceuninck - Quick Step
z.t
119
Clément Carisey
Israel Cycling Academy
z.t
120
Clement Russo
Team Arkéa- Samsic
z.t
121
Bram Welten
Team Arkéa- Samsic
z.t
122
William Clarke
Trek - Segafredo
z.t
123
Jan-Willem van Schip
Roompot - Charles
z.t
124
Glenn Debruyne
Cibel
z.t
125
Mathijs Paasschens
Wallonie Bruxelles
z.t
126
Kris Boeckmans
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
127
Roy Jans
Corendon - Circus
op 15'53"
128
Dieter Vanthourenhout
Pauwels Sauzen - Bingoal
op 16'57"
129
Niccolo Bonifazio
Total Direct Energie
z.t
130
Matteo Moschetti
Trek - Segafredo
z.t
131
Thibault Guernalec
Team Arkéa- Samsic
z.t
132
Johan Le Bon
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
133
Tom Dernies
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
134
Jonas Aaen Jörgensen
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
135
Alvaro Robredo Crespo
Burgos - BH
z.t
136
Yannick Peeters
Pauwels Sauzen - Bingoal
z.t
137
Jelle Mannaerts
Tarteletto - Isorex
z.t
138
Iljo Keisse
Deceuninck - Quick Step
z.t
139
Alex Frame
Trek - Segafredo
z.t
140
Thomas Joseph
Tarteletto - Isorex
z.t
141
Sasha Weemaes
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
142
Rudy Barbier
Israel Cycling Academy
z.t
143
Damien Gaudin
Total Direct Energie
z.t
Lars Boom
Roompot - Charles
DNF
Nicolai Brochner
Riwal Readynez Cycling Team
DNF
Dimitri Claeys
Cofidis
DNF
Ryan Kamp
Pauwels Sauzen - Bingoal
DNF
Victor Langellotti
Burgos - BH
DNF
Baptiste Planckaert
Wallonie Bruxelles
DNF
Oscar Riesebeek
Roompot - Charles
DNF
Guillaume Boivin
Israel Cycling Academy
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
1986
1985
1984
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1918
1917
1916
1915
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1896
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares