En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Giro d'Italia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
01/06
Gemona del Friuli
Trieste
172 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
Young Riders
1
Luka Mezgec
Team Giant - Shimano
4u23'58"
2
Giacomo Nizzolo
Trek Factory Racing
z.t
3
Tyler Farrar
Garmin - Sharp
z.t
4
Nacer Bouhanni
FDJ.fr
z.t
5
Roberto Ferrari
Lampre - Merida
z.t
6
Leonardo Fabio Duque
Colombia
z.t
7
Luca Paolini
Katusha
z.t
8
Tosh Van der Sande
Lotto - Belisol Team
z.t
9
Borut Bozic
Astana Pro Team
z.t
10
Iljo Keisse
Omega Pharma - Quick Step
z.t
11
Enrico Battaglin
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
12
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
z.t
13
Sonny Colbrelli
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
14
Marco Canola
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
15
Georg Preidler
Team Giant - Shimano
z.t
16
Ben Swift
Sky Procycling
z.t
17
Jos van Emden
Belkin Pro Cycling Team
z.t
18
Alexis Vuillermoz
Ag2r - La Mondiale
z.t
19
Patrick Gretsch
Ag2r - La Mondiale
z.t
20
Elia Viviani
Cannondale
z.t
21
Sébastien Chavanel
FDJ.fr
z.t
22
Enrico Barbin
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
23
Wilco Kelderman
Belkin Pro Cycling Team
z.t
24
Maarten Tjallingii
Belkin Pro Cycling Team
z.t
25
Rafal Majka
Tinkoff - Saxo
z.t
26
Vladimir Gusev
Katusha
z.t
27
Oscar Gatto
Cannondale
z.t
28
Rigoberto Urán
Omega Pharma - Quick Step
z.t
29
Tom Veelers
Team Giant - Shimano
z.t
30
Cadel Evans
BMC Racing Team
z.t
31
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
z.t
32
Domenico Pozzovivo
Ag2r - La Mondiale
z.t
33
Fabio Aru
Astana Pro Team
op 9"
34
Samuel Sánchez Gonzalez
BMC Racing Team
z.t
35
Julien Vermote
Omega Pharma - Quick Step
z.t
36
Manuel Quinziato
BMC Racing Team
z.t
37
Gianluca Brambilla
Omega Pharma - Quick Step
z.t
38
Dario Cataldo
Sky Procycling
z.t
39
Danilo Wyss
BMC Racing Team
z.t
40
Serge Pauwels
Omega Pharma - Quick Step
z.t
41
David Tanner
Belkin Pro Cycling Team
z.t
42
Sebastian Henao Gomez
Sky Procycling
z.t
43
Robert Kiserlovski
Trek Factory Racing
z.t
44
Damiano Cunego
Lampre - Merida
z.t
45
Daniel Moreno Fernandez
Katusha
z.t
46
Pierre Rolland
Team Europcar
z.t
47
Paolo Tiralongo
Astana Pro Team
z.t
48
Maxime Monfort
Lotto - Belisol Team
z.t
49
Enrico Gasparotto
Astana Pro Team
z.t
50
Eduard Vorganov
Katusha
z.t
51
Daniele Ratto
Cannondale
z.t
52
Yukiya Arashiro
Team Europcar
z.t
53
Alexandre Geniez
FDJ.fr
z.t
54
Jan Polanc
Lampre - Merida
z.t
55
Salvatore Puccio
Sky Procycling
z.t
56
Jackson Rodríguez
Androni Giocattoli
z.t
57
Nicholas Roche
Tinkoff - Saxo
z.t
58
Jay McCarthy
Tinkoff - Saxo
z.t
59
Ivan Rovny
Tinkoff - Saxo
z.t
60
Bert De Backer
Team Giant - Shimano
z.t
61
Boy van Poppel
Trek Factory Racing
z.t
62
Nathan Haas
Garmin - Sharp
z.t
63
Ryder Hesjedal
Garmin - Sharp
z.t
64
Andre Fernando S. Martins Cardoso
Garmin - Sharp
z.t
65
Simon Geschke
Team Giant - Shimano
z.t
66
Marc Goos
Belkin Pro Cycling Team
z.t
67
Axel Domont
Ag2r - La Mondiale
z.t
68
Martijn Keizer
Belkin Pro Cycling Team
z.t
69
Mikel Landa Meana
Astana Pro Team
z.t
70
Albert Timmer
Team Giant - Shimano
z.t
71
Davide Malacarne
Team Europcar
z.t
72
Christopher Sutton
Sky Procycling
z.t
73
Marco Frapporti
Androni Giocattoli
z.t
74
Yonathan Monsalve
Neri Sottoli
z.t
75
Ben Hermans
BMC Racing Team
z.t
76
Miguel Angel Rubiano Chavez
Colombia
z.t
77
Franco Pellizotti
Androni Giocattoli
z.t
78
Johan Le Bon
FDJ.fr
z.t
79
Fumiyuki Beppu
Trek Factory Racing
z.t
80
Andrey Amador Bikkazakova
Movistar Team
z.t
81
Alberto Losada Alguacil
Katusha
z.t
82
Nairo Quintana Rojas
Movistar Team
z.t
83
Francisco José Ventoso Alberdi
Movistar Team
z.t
84
Igor Anton Hernandez
Movistar Team
z.t
85
Steve Morabito
BMC Racing Team
z.t
86
Andrey Zeits
Astana Pro Team
z.t
87
Nicolas Jonathan Castroviejo
Movistar Team
z.t
88
Ivan Basso
Cannondale
z.t
89
Evgeny Petrov
Tinkoff - Saxo
z.t
90
Matteo Rabottini
Neri Sottoli
op 28"
91
Manuele Mori
Lampre - Merida
z.t
92
Thomas De Gendt
Omega Pharma - Quick Step
z.t
93
Andrea Fedi
Neri Sottoli
z.t
94
Adam Hansen
Lotto - Belisol Team
z.t
95
Wout Poels
Omega Pharma - Quick Step
z.t
96
José Herrada Lopez
Movistar Team
z.t
97
Moreno Moser
Cannondale
z.t
98
Lars Ytting Bak
Lotto - Belisol Team
z.t
99
Maxime Bouet
Ag2r - La Mondiale
z.t
100
Przemyslaw Niemiec
Lampre - Merida
z.t
101
Pawel Poljanski
Tinkoff - Saxo
z.t
102
Rick Flens
Belkin Pro Cycling Team
z.t
103
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
104
Eros Capecchi
Movistar Team
z.t
105
Michael Rogers
Tinkoff - Saxo
z.t
106
Gorka Izagirre Insausti
Movistar Team
z.t
107
Winner Andrew Anacona
Lampre - Merida
z.t
108
Francis Mourey
FDJ.fr
z.t
109
Simone Ponzi
Neri Sottoli
op 43"
110
Daniel Oss
BMC Racing Team
op 57"
111
Pieter Serry
Omega Pharma - Quick Step
op 1'06"
112
Edoardo Zardini
Bardiani Valvole - CSF Inox
op 1'18"
113
Michel Koch
Cannondale
z.t
114
Alan Marangoni
Cannondale
z.t
115
Sander Armée
Lotto - Belisol Team
z.t
116
Gert Dockx
Lotto - Belisol Team
z.t
117
Michael Hepburn
Orica-GreenEDGE
z.t
118
Murilo Antonio Fischer
FDJ.fr
z.t
119
Bernhard Eisel
Sky Procycling
z.t
120
Brent Bookwalter
BMC Racing Team
z.t
121
Tom Stamsnijder
Team Giant - Shimano
z.t
122
Jeffry Johan Romero Corredor
Colombia
z.t
123
Fabio Andres Duarte Arevalo
Colombia
z.t
124
Maxim Belkov
Katusha
z.t
125
Yonder Godoy
Androni Giocattoli
z.t
126
Jussi Veikkanen
FDJ.fr
z.t
127
Perrig Quemeneur
Team Europcar
z.t
128
Johnny Hoogerland
Androni Giocattoli
z.t
129
Nicola Boem
Bardiani Valvole - CSF Inox
op 1'32"
130
Riccardo Zoidl
Trek Factory Racing
op 1'49"
131
Danilo Hondo
Trek Factory Racing
z.t
132
Julian David Arredondo
Trek Factory Racing
z.t
133
Jarlinson Pantano Gomez
Colombia
z.t
134
Robinson Eduardo Chalapud Gomez
Colombia
z.t
135
Matteo Bono
Lampre - Merida
op 1'58"
136
Mattia Cattaneo
Lampre - Merida
z.t
137
Francesco Manuel Bongiorno
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
138
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Colombia
z.t
139
Eugenio Alafaci
Trek Factory Racing
z.t
140
Emanuele Sella
Androni Giocattoli
z.t
141
Romain Sicard
Team Europcar
z.t
142
Marco Bandiera
Androni Giocattoli
z.t
143
Paolo Longo Borghini
Cannondale
z.t
144
Tony Hurel
Team Europcar
z.t
145
Fabio Felline
Trek Factory Racing
op 2'01"
146
Adriano Malori
Movistar Team
op 2'03"
147
Jetse Bol
Belkin Pro Cycling Team
op 2'08"
148
Tim Wellens
Lotto - Belisol Team
op 2'10"
149
Laurent Pichon
FDJ.fr
op 2'32"
150
Christopher Juul Jensen
Tinkoff - Saxo
op 2'38"
151
Valerio Agnoli
Astana Pro Team
z.t
152
Stefano Pirazzi
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
153
Angelo Tulik
Team Europcar
z.t
154
Philip Deignan
Sky Procycling
op 2'46"
155
Svein Tuft
Orica-GreenEDGE
op 3'14"
156
Carlos Julian Quintero Norena
Colombia
op 4'17"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares