En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Giro d'Italia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
01/06
Gemona del Friuli
Trieste
172 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
Young Riders
1
Nacer Bouhanni
FDJ.fr
291
2
Giacomo Nizzolo
Trek Factory Racing
265
3
Roberto Ferrari
Lampre - Merida
186
4
Elia Viviani
Cannondale
174
5
Ben Swift
Sky Procycling
135
6
Luka Mezgec
Team Giant - Shimano
128
7
Enrico Battaglin
Bardiani Valvole - CSF Inox
108
8
Tyler Farrar
Garmin - Sharp
103
9
Cadel Evans
BMC Racing Team
96
10
Tim Wellens
Lotto - Belisol Team
94
11
Marco Canola
Bardiani Valvole - CSF Inox
89
12
Rigoberto Urán
Omega Pharma - Quick Step
82
13
Wilco Kelderman
Belkin Pro Cycling Team
78
14
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
73
15
Jackson Rodríguez
Androni Giocattoli
60
16
Nairo Quintana Rojas
Movistar Team
56
17
Stefano Pirazzi
Bardiani Valvole - CSF Inox
53
18
Leonardo Fabio Duque
Colombia
53
19
Tosh Van der Sande
Lotto - Belisol Team
52
20
Andrea Fedi
Neri Sottoli
50
21
Thomas De Gendt
Omega Pharma - Quick Step
49
22
Domenico Pozzovivo
Ag2r - La Mondiale
48
23
Rafal Majka
Tinkoff - Saxo
47
24
Angelo Tulik
Team Europcar
46
25
Fabio Andres Duarte Arevalo
Colombia
44
26
Fabio Aru
Astana Pro Team
43
27
Simon Geschke
Team Giant - Shimano
43
28
Jay McCarthy
Tinkoff - Saxo
41
29
Michael Rogers
Tinkoff - Saxo
40
30
Julian David Arredondo
Trek Factory Racing
40
31
Maarten Tjallingii
Belkin Pro Cycling Team
40
32
Marco Bandiera
Androni Giocattoli
40
33
Dario Cataldo
Sky Procycling
39
34
Ryder Hesjedal
Garmin - Sharp
34
35
Nicola Boem
Bardiani Valvole - CSF Inox
34
36
Tom Veelers
Team Giant - Shimano
34
37
Borut Bozic
Astana Pro Team
30
38
Pierre Rolland
Team Europcar
28
39
Matteo Rabottini
Neri Sottoli
28
40
Marco Frapporti
Androni Giocattoli
27
41
Lars Ytting Bak
Lotto - Belisol Team
26
42
Nathan Haas
Garmin - Sharp
26
43
Robinson Eduardo Chalapud Gomez
Colombia
25
44
Davide Malacarne
Team Europcar
25
45
Albert Timmer
Team Giant - Shimano
25
46
Tony Hurel
Team Europcar
25
47
Franco Pellizotti
Androni Giocattoli
23
48
Fabio Felline
Trek Factory Racing
23
49
Gianluca Brambilla
Omega Pharma - Quick Step
22
50
Vladimir Gusev
Katusha
22
51
Jussi Veikkanen
FDJ.fr
22
52
Boy van Poppel
Trek Factory Racing
21
53
Daniele Ratto
Cannondale
20
54
Luca Paolini
Katusha
20
55
Moreno Moser
Cannondale
20
56
Robert Kiserlovski
Trek Factory Racing
18
57
Georg Preidler
Team Giant - Shimano
17
58
Nicholas Roche
Tinkoff - Saxo
16
59
Philip Deignan
Sky Procycling
16
60
Ivan Rovny
Tinkoff - Saxo
16
61
Sander Armée
Lotto - Belisol Team
16
62
Yonder Godoy
Androni Giocattoli
16
63
Gert Dockx
Lotto - Belisol Team
16
64
Bert De Backer
Team Giant - Shimano
16
65
Jeffry Johan Romero Corredor
Colombia
16
66
Svein Tuft
Orica-GreenEDGE
16
67
Enrico Barbin
Bardiani Valvole - CSF Inox
14
68
Steve Morabito
BMC Racing Team
14
69
Serge Pauwels
Omega Pharma - Quick Step
14
70
Sonny Colbrelli
Bardiani Valvole - CSF Inox
14
71
Bernhard Eisel
Sky Procycling
14
72
Iljo Keisse
Omega Pharma - Quick Step
14
73
Jos van Emden
Belkin Pro Cycling Team
13
74
Miguel Angel Rubiano Chavez
Colombia
12
75
Jetse Bol
Belkin Pro Cycling Team
12
76
Maxime Monfort
Lotto - Belisol Team
11
77
Alexis Vuillermoz
Ag2r - La Mondiale
10
78
Daniel Oss
BMC Racing Team
10
79
Paolo Longo Borghini
Cannondale
9
80
Jarlinson Pantano Gomez
Colombia
9
81
Edoardo Zardini
Bardiani Valvole - CSF Inox
9
82
Francesco Manuel Bongiorno
Bardiani Valvole - CSF Inox
9
83
Maxim Belkov
Katusha
9
84
Murilo Antonio Fischer
FDJ.fr
9
85
Emanuele Sella
Androni Giocattoli
8
86
Oscar Gatto
Cannondale
8
87
Ivan Basso
Cannondale
7
88
Jan Polanc
Lampre - Merida
7
89
Winner Andrew Anacona
Lampre - Merida
7
90
Brent Bookwalter
BMC Racing Team
7
91
Eugenio Alafaci
Trek Factory Racing
7
92
Michel Koch
Cannondale
7
93
Damiano Cunego
Lampre - Merida
6
94
Wout Poels
Omega Pharma - Quick Step
6
95
Sebastian Henao Gomez
Sky Procycling
6
96
Daniel Moreno Fernandez
Katusha
6
97
Eduard Vorganov
Katusha
6
98
Julien Vermote
Omega Pharma - Quick Step
6
99
Johan Le Bon
FDJ.fr
6
100
Sébastien Chavanel
FDJ.fr
5
101
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
4
102
Axel Domont
Ag2r - La Mondiale
4
103
Matteo Bono
Lampre - Merida
4
104
Enrico Gasparotto
Astana Pro Team
4
105
Alberto Losada Alguacil
Katusha
3
106
Mattia Cattaneo
Lampre - Merida
3
107
Patrick Gretsch
Ag2r - La Mondiale
3
108
David Tanner
Belkin Pro Cycling Team
3
109
Riccardo Zoidl
Trek Factory Racing
2
110
Przemyslaw Niemiec
Lampre - Merida
2
111
Yonathan Monsalve
Neri Sottoli
2
112
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Colombia
2
113
Salvatore Puccio
Sky Procycling
2
114
Danilo Hondo
Trek Factory Racing
2
115
José Herrada Lopez
Movistar Team
1
116
Carlos Julian Quintero Norena
Colombia
1
117
Alan Marangoni
Cannondale
1
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares