En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Le Tour de Langkawi
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
10/03
Gerik
Tanah Merah
170 km
Result
Standings
Mountain
1
Caleb Ewan
Orica-GreenEDGE
4u13'32"
2
Youcef Reguigui
MTN - Qhubeka
z.t
3
Leonardo Fabio Duque
Colombia
z.t
4
Romain Feillu
Bretagne - Séché Environnement
z.t
5
Rafaa Chtioui
Skydive Dubai Pro Cycling Team
z.t
6
Luca Chirico
Bardiani CSF
z.t
7
Valerio Agnoli
Astana Pro Team
z.t
8
Marco Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
9
Merhawi Kudus Ghebremedhin
MTN - Qhubeka
z.t
10
Alessio Taliani
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
11
Sebastian Henao Gomez
Team Sky
z.t
12
Natnael Berhane
MTN - Qhubeka
z.t
13
Daniel Teklehaimanot Girmazion
MTN - Qhubeka
z.t
14
Robin Manulang
Pegasus Continental Cycling Team
z.t
15
Chelly Aristya
Pegasus Continental Cycling Team
z.t
16
Wenlong Zhang
Giant - Champion System Pro Cycling
z.t
17
Ian Boswell
Team Sky
z.t
18
Jesper Hansen
Tinkoff - Saxo
z.t
19
Daniel Felipe Martinez
Colombia
z.t
20
Philip Deignan
Team Sky
z.t
21
Pierre-Luc Perichon
Bretagne - Séché Environnement
z.t
22
Soufiane Haddi
Skydive Dubai Pro Cycling Team
z.t
23
Tomasz Marczynski
Torku Sekerspor
z.t
24
Tomohiro Hayakawa
Aisan Racing Team
z.t
25
Andrey Zeits
Astana Pro Team
z.t
26
Jacques Janse van Rensburg
MTN - Qhubeka
z.t
27
Danny Pate
Team Sky
z.t
28
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Colombia
z.t
29
Bruno Pires
Tinkoff - Saxo
z.t
30
Frantisek Padour
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
31
Francisco Mancebo Perez
Skydive Dubai Pro Cycling Team
z.t
32
Eduard Alexander Beltran Suarez
Tinkoff - Saxo
z.t
33
Lucas Euser
UnitedHealthCare Cycling Team
z.t
34
Carlos Johan Galviz
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
35
Frédéric Brun
Bretagne - Séché Environnement
z.t
36
Isaac Bolivar Hernandez
UnitedHealthCare Cycling Team
z.t
37
Dadi Suryadi
Pegasus Continental Cycling Team
z.t
38
Jianpeng Liu
Hengxiang Cycling Team
z.t
39
Pavel Brutt
Tinkoff - Saxo
z.t
40
Kevin Seeldraeyers
Torku Sekerspor
z.t
41
Pieter Weening
Orica-GreenEDGE
op 12"
42
Kiel Reijnen
UnitedHealthCare Cycling Team
op 1'56"
43
Jonathan Clarke
UnitedHealthCare Cycling Team
z.t
44
Leigh Howard
Orica-GreenEDGE
op 2'20"
45
Sam Bewley
Orica-GreenEDGE
op 6'14"
46
Daniele Ratto
UnitedHealthCare Cycling Team
z.t
47
Mohamad Izzat Hilmi Abdul Halil
Maleisië
op 24'31"
47
Mohamad Izzat Hilmi Abdul Halil
Malaysia
z.t
48
Hyeonseok Kim
KSPO
z.t
49
Muhamad Afiq Huznie Othman
National Sport Council of Malaysia CT
z.t
50
Ameer Ahmad Kamal
Maleisië
z.t
50
Ameer Ahmad Kamal
Malaysia
z.t
51
Mohamad Fairet Rusli
National Sport Council of Malaysia CT
z.t
52
Muhamad Zawawi Azman
National Sport Council of Malaysia CT
z.t
53
Meiyin Wang
Hengxiang Cycling Team
z.t
54
Lijun Bai
Giant - Champion System Pro Cycling
op 24'35"
55
Ameen Ahmad Kamal
Maleisië
z.t
55
Ameen Ahmad Kamal
Malaysia
z.t
56
Xue Cheng
Giant - Champion System Pro Cycling
op 24'37"
57
Azman Zulkifli Mohd
National Sport Council of Malaysia CT
z.t
58
Zhang Zheng
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling Team
z.t
59
Xiaolong Sun
Giant - Champion System Pro Cycling
z.t
60
Maxime Cam
Bretagne - Séché Environnement
z.t
61
Ma Guangtong
Hengxiang Cycling Team
z.t
62
Andrea Dal Col
SouthEast
z.t
63
Sofian Nabil Mohd Bakri
National Sport Council of Malaysia CT
z.t
64
Oleksandr Surutkovych
Synergy Baku Cycling Project
z.t
65
Muhamad Adiq Husainie Othman
Terengganu Cycling Team
z.t
66
Soon Yeong Kwon
KSPO
z.t
67
Alessandro Petacchi
SouthEast
z.t
68
Hariff Salleh
Terengganu Cycling Team
z.t
69
Sergiy Grechyn
Torku Sekerspor
z.t
70
Anwar Azis Muhd Shaiful
Terengganu Cycling Team
z.t
71
Elchin Asadov
Synergy Baku Cycling Project
z.t
72
John Bohn Ebsen
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
73
Ying Chuan Gu
Giant - Champion System Pro Cycling
z.t
74
Sebastian Molano
Colombia
z.t
75
Amir Mustafa Rusli
National Sport Council of Malaysia CT
z.t
76
Ahmet Orken
Torku Sekerspor
z.t
77
Zhikang Gao
Hengxiang Cycling Team
z.t
78
Arin Iswana
Pegasus Continental Cycling Team
z.t
79
Rafael Andriato
SouthEast
z.t
80
Mohd Zamri Saleh
Terengganu Cycling Team
z.t
81
Bo Wang
Hengxiang Cycling Team
z.t
82
Samir Jabrayilov
Synergy Baku Cycling Project
z.t
83
Joonyong Seo
KSPO
z.t
84
Choon Huat Goh
Terengganu Cycling Team
z.t
85
Enver Asanov
Synergy Baku Cycling Project
z.t
86
Suhardi Hassan
Maleisië
z.t
86
Suhardi Hassan
Malaysia
z.t
87
Andrea Guardini
Astana Pro Team
z.t
88
Anuar Manan
Terengganu Cycling Team
z.t
89
Francesco Chicchi
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
90
Nazim Bakirci
Torku Sekerspor
z.t
91
Jakub Mareczko
SouthEast
z.t
92
Loh Sea Keong
SEG Racing
z.t
93
Darwin Ferney Pantoja Tobar
Colombia
z.t
94
Alessandro Tonelli
Bardiani CSF
z.t
95
Sung Yeon Je
KSPO
z.t
96
Edward Fabian Diaz Cardenas
Colombia
z.t
97
Liam Bertazzo
SouthEast
z.t
98
Daniil Fominykh
Astana Pro Team
z.t
99
Maxat Ayazbayev
Astana Pro Team
z.t
100
Sung Baek Park
KSPO
op 24'41"
101
Miraç Kal
Torku Sekerspor
z.t
102
Simone Andreetta
Bardiani CSF
z.t
103
Simone Sterbini
Bardiani CSF
z.t
104
Luca Sterbini
Bardiani CSF
z.t
105
Ryohei Komori
Aisan Racing Team
z.t
106
Yasuharu Nakajima
Aisan Racing Team
z.t
107
Hideto Nakane
Aisan Racing Team
z.t
108
Nick Dougall
MTN - Qhubeka
z.t
109
Bakhtiyar Kozhatayev
Astana Pro Team
z.t
110
Rastra Patria
Pegasus Continental Cycling Team
z.t
111
Faruq Bin Daud
Maleisië
z.t
111
Faruq Bin Daud
Malaysia
z.t
112
Shimpei Fukuda
Aisan Racing Team
z.t
113
Meher Hasnaoui
Skydive Dubai Pro Cycling Team
z.t
114
Takeaki Ayabe
Aisan Racing Team
z.t
115
Hassan Mohammed Al Murawwi
Skydive Dubai Pro Cycling Team
z.t
116
Adam Blythe
Orica-GreenEDGE
z.t
117
Christopher Sutton
Team Sky
z.t
118
Damien Howson
Orica-GreenEDGE
z.t
119
Ken Hanson
UnitedHealthCare Cycling Team
z.t
120
Vladimir Gusev
Skydive Dubai Pro Cycling Team
z.t
121
Nikolay Trusov
Tinkoff - Saxo
z.t
122
Nathan Earle
Team Sky
z.t
123
Michal Kolar
Tinkoff - Saxo
z.t
124
Jean-Marc Bideau
Bretagne - Séché Environnement
z.t
125
Jamalidin Novardianto
Pegasus Continental Cycling Team
z.t
126
Hyo Suk Gong
KSPO
op 24'48"
Elgun Alizada
Synergy Baku Cycling Project
DNF
Ramon Carretero
SouthEast
DNF
Xinyang Liu
Giant - Champion System Pro Cycling
DNF
Paolo Simion
Bardiani CSF
DNF
Florian Guillou
Bretagne - Séché Environnement
DNS
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares