En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Le Tour de Langkawi
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
15/03
Kuala Kubu Bahru
Kuala Lumpur
96.1 km
Result
Final Classification
Mountain
1
Youcef Reguigui
MTN - Qhubeka
28u12'04"
2
Valerio Agnoli
Astana Pro Team
op 9"
3
Sebastian Henao Gomez
Team Sky
op 10"
4
Pierre-Luc Perichon
Bretagne - Séché Environnement
z.t
5
Francisco Mancebo Perez
Skydive Dubai Pro Cycling Team
z.t
6
Jesper Hansen
Tinkoff - Saxo
op 14"
7
Luca Chirico
Bardiani CSF
op 16"
8
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Colombia
z.t
9
Jacques Janse van Rensburg
MTN - Qhubeka
z.t
10
Ian Boswell
Team Sky
op 22"
11
Pieter Weening
Orica-GreenEDGE
op 28"
12
Leonardo Fabio Duque
Colombia
op 50"
13
Eduard Alexander Beltran Suarez
Tinkoff - Saxo
op 1'00"
14
Natnael Berhane
MTN - Qhubeka
op 1'01"
15
Frédéric Brun
Bretagne - Séché Environnement
op 1'44"
16
Tomohiro Hayakawa
Aisan Racing Team
op 1'47"
17
Lucas Euser
UnitedHealthCare Cycling Team
op 1'55"
18
Frantisek Padour
Androni Giocattoli - Sidermec
op 2'00"
19
Tomasz Marczynski
Torku Sekerspor
op 2'18"
20
Kevin Seeldraeyers
Torku Sekerspor
z.t
21
Carlos Johan Galviz
Androni Giocattoli - Sidermec
op 2'35"
22
Rafaa Chtioui
Skydive Dubai Pro Cycling Team
op 2'52"
23
Jianpeng Liu
Hengxiang Cycling Team
op 2'53"
24
Marco Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
op 3'07"
25
Dadi Suryadi
Pegasus Continental Cycling Team
op 3'25"
26
Bruno Pires
Tinkoff - Saxo
op 3'28"
27
Philip Deignan
Team Sky
op 3'31"
28
Robin Manulang
Pegasus Continental Cycling Team
op 4'07"
29
Daniel Felipe Martinez
Colombia
op 4'08"
30
Pavel Brutt
Tinkoff - Saxo
op 4'38"
31
Alessio Taliani
Androni Giocattoli - Sidermec
op 5'54"
32
Kiel Reijnen
UnitedHealthCare Cycling Team
op 6'03"
33
Soufiane Haddi
Skydive Dubai Pro Cycling Team
op 6'32"
34
Romain Feillu
Bretagne - Séché Environnement
op 7'29"
35
Chelly Aristya
Pegasus Continental Cycling Team
op 8'45"
36
Danny Pate
Team Sky
op 11'49"
37
Caleb Ewan
Orica-GreenEDGE
op 14'02"
38
Wenlong Zhang
Giant - Champion System Pro Cycling
op 14'12"
39
Muhamad Adiq Husainie Othman
Terengganu Cycling Team
op 16'00"
40
Jamalidin Novardianto
Pegasus Continental Cycling Team
op 16'22"
41
Leigh Howard
Orica-GreenEDGE
op 21'53"
42
Jonathan Clarke
UnitedHealthCare Cycling Team
op 22'06"
43
Ma Guangtong
Hengxiang Cycling Team
op 23'40"
44
Loh Sea Keong
SEG Racing
op 26'09"
45
Sebastian Molano
Colombia
op 27'11"
46
Miraç Kal
Torku Sekerspor
op 28'46"
47
Choon Huat Goh
Terengganu Cycling Team
op 28'56"
48
Elchin Asadov
Synergy Baku Cycling Project
op 29'09"
49
Lijun Bai
Giant - Champion System Pro Cycling
op 29'12"
50
Vladimir Gusev
Skydive Dubai Pro Cycling Team
op 29'21"
51
Muhamad Afiq Huznie Othman
National Sport Council of Malaysia CT
op 29'48"
52
Hideto Nakane
Aisan Racing Team
op 29'54"
53
Rafael Andriato
SouthEast
op 31'05"
54
Sam Bewley
Orica-GreenEDGE
op 31'12"
55
Ying Chuan Gu
Giant - Champion System Pro Cycling
op 31'37"
56
Alessandro Tonelli
Bardiani CSF
op 31'50"
57
Yasuharu Nakajima
Aisan Racing Team
op 31'53"
58
Oleksandr Surutkovych
Synergy Baku Cycling Project
op 32'57"
59
John Bohn Ebsen
Androni Giocattoli - Sidermec
op 34'19"
60
Jean-Marc Bideau
Bretagne - Séché Environnement
op 34'38"
61
Meher Hasnaoui
Skydive Dubai Pro Cycling Team
op 36'08"
62
Joonyong Seo
KSPO
op 36'16"
63
Alessandro Petacchi
SouthEast
op 36'53"
64
Samir Jabrayilov
Synergy Baku Cycling Project
op 37'04"
65
Meiyin Wang
Hengxiang Cycling Team
op 37'38"
66
Nazim Bakirci
Torku Sekerspor
op 37'44"
67
Soon Yeong Kwon
KSPO
op 38'06"
68
Muhamad Zawawi Azman
National Sport Council of Malaysia CT
op 38'34"
69
Andrea Guardini
Astana Pro Team
op 38'41"
70
Simone Sterbini
Bardiani CSF
op 39'49"
71
Adam Blythe
Orica-GreenEDGE
op 40'19"
72
Bo Wang
Hengxiang Cycling Team
op 40'43"
73
Sung Yeon Je
KSPO
op 41'30"
74
Sung Baek Park
KSPO
op 43'17"
75
Sergiy Grechyn
Torku Sekerspor
z.t
76
Mohd Zamri Saleh
Terengganu Cycling Team
z.t
77
Ken Hanson
UnitedHealthCare Cycling Team
op 43'21"
78
Anuar Manan
Terengganu Cycling Team
op 45'10"
79
Ahmet Orken
Torku Sekerspor
op 45'14"
80
Arin Iswana
Pegasus Continental Cycling Team
z.t
81
Shimpei Fukuda
Aisan Racing Team
op 45'18"
82
Sofian Nabil Mohd Bakri
National Sport Council of Malaysia CT
op 45'28"
83
Francesco Chicchi
Androni Giocattoli - Sidermec
op 45'37"
84
Xiaolong Sun
Giant - Champion System Pro Cycling
op 45'43"
85
Anwar Azis Muhd Shaiful
Terengganu Cycling Team
op 46'11"
86
Liam Bertazzo
SouthEast
op 46'38"
87
Zhang Zheng
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling Team
op 47'35"
88
Ryohei Komori
Aisan Racing Team
op 47'40"
89
Mohamad Izzat Hilmi Abdul Halil
Maleisië
op 48'00"
89
Mohamad Izzat Hilmi Abdul Halil
Malaysia
z.t
90
Michal Kolar
Tinkoff - Saxo
op 48'07"
91
Nick Dougall
MTN - Qhubeka
op 49'03"
92
Takeaki Ayabe
Aisan Racing Team
op 50'42"
93
Hassan Mohammed Al Murawwi
Skydive Dubai Pro Cycling Team
op 51'53"
94
Andrea Dal Col
SouthEast
op 52'30"
95
Maxat Ayazbayev
Astana Pro Team
op 52'40"
96
Azman Zulkifli Mohd
National Sport Council of Malaysia CT
op 52'53"
97
Amir Mustafa Rusli
National Sport Council of Malaysia CT
op 52'57"
98
Ameer Ahmad Kamal
Maleisië
op 53'11"
98
Ameer Ahmad Kamal
Malaysia
z.t
99
Xue Cheng
Giant - Champion System Pro Cycling
op 53'13"
100
Mohamad Fairet Rusli
National Sport Council of Malaysia CT
op 54'08"
101
Suhardi Hassan
Maleisië
op 54'29"
101
Suhardi Hassan
Malaysia
z.t
102
Nathan Earle
Team Sky
op 54'58"
103
Enver Asanov
Synergy Baku Cycling Project
op 55'06"
104
Faruq Bin Daud
Maleisië
op 55'13"
104
Faruq Bin Daud
Malaysia
z.t
105
Damien Howson
Orica-GreenEDGE
op 56'44"
106
Maxime Cam
Bretagne - Séché Environnement
op 56'57"
Edward Fabian Diaz Cardenas
Colombia
DNF
Hyeonseok Kim
KSPO
DNF
Rastra Patria
Pegasus Continental Cycling Team
DNF
Hariff Salleh
Terengganu Cycling Team
DNF
Luca Sterbini
Bardiani CSF
DNF
Nikolay Trusov
Tinkoff - Saxo
DNF
Isaac Bolivar Hernandez
UnitedHealthCare Cycling Team
DNS
Jakub Mareczko
SouthEast
DNS
Darwin Ferney Pantoja Tobar
Colombia
DNS
Hyo Suk Gong
KSPO
DNS
Daniele Ratto
UnitedHealthCare Cycling Team
DNF
Zhikang Gao
Hengxiang Cycling Team
DNS
Elgun Alizada
Synergy Baku Cycling Project
DNF
Ramon Carretero
SouthEast
DNF
Xinyang Liu
Giant - Champion System Pro Cycling
DNF
Paolo Simion
Bardiani CSF
DNF
Florian Guillou
Bretagne - Séché Environnement
DNS
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares