En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
17ème Tour Alsace
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
23/07
Vesoul
La Planche des Belles Filles
143.1 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Abner Santiago Umba Lopez
Androni Giocatolli - Sidermec
3u47'36"
2
Antoine Huby
Cross Team Legendre
z.t
3
Sébastien Reichenbach
Groupama - FDJ
z.t
4
Urko Berrade Fernandez
Equipo Kern Pharma
op 4"
5
Lennert Van Eetvelt
Lotto - Soudal U23
z.t
6
Jan Maas
Leopard Pro Cycling
op 9"
7
Torstein Traeen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
8
Alan Jousseaume
op 14"
9
Daniel Alejandro Mendez Norena
Equipo Kern Pharma
z.t
10
Dries De Pooter
SEG Racing Academy
op 16"
11
Jose Felix Parra Cuerda
Equipo Kern Pharma
z.t
12
Reuben Thompson
Groupama - FDJ CT
z.t
13
Clément Braz Afonso
op 20"
14
Torjus Sleen
Uno-X Pro Cycling Team
op 24"
15
Adria Moreno Sala
Team Vorarlberg
op 27"
16
Leon Heinschke
Development Team DSM
op 30"
17
Rudy Porter
z.t
18
Stuart Balfour
Swiss Racing Academy
op 34"
19
Jon Agirre Egaña
Equipo Kern Pharma
op 36"
20
Marco Frigo
SEG Racing Academy
op 41"
21
Damian Lüscher
Swiss Racing Academy
op 51"
22
Jefferson Alexander Cepeda
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
23
Arthur Kluckers
Leopard Pro Cycling
op 56"
24
Johannes Staune-Mittet
Jumbo-Visma Development Team
z.t
25
Alexandre Balmer
Groupama - FDJ CT
op 57"
26
Thomas Oliver Stockwell
op 1'02"
27
Nicolas Malle
op 1'13"
28
Jakub Otruba
Elkov - Kasper
op 1'15"
29
Jannis Peter
Rad-Net Rose Team
op 1'28"
30
Hugo Toumire
z.t
31
Samuel Jenner
Team Bridgelane
op 1'35"
32
Simone Ravanelli
Androni Giocatolli - Sidermec
op 1'37"
33
Alexis Guerin
Team Vorarlberg
op 1'41"
34
Aaron Van Der Beken
Lotto - Soudal U23
op 1'53"
35
Ben Healy
Trinity Racing
op 2'00"
36
Stan Van Tricht
SEG Racing Academy
op 2'12"
37
Samuel Watson
op 2'15"
38
Matthew Dinham
Team Bridgelane
op 2'20"
39
Jan Barta
Elkov - Kasper
op 2'21"
40
Thibaud Saint Guilheim
op 2'28"
41
Andréa Mifsud
Swiss Racing Academy
op 2'37"
42
Hannes Wilksch
Development Team DSM
z.t
43
Dominik Neumann
Elkov - Kasper
op 2'56"
44
Jakub Toupalík
Elkov - Kasper
z.t
45
Ben Turner
Trinity Racing
op 3'04"
46
Daan Hoole
SEG Racing Academy
z.t
47
Fabio Christen
Nippo-Provence-Pts Conti
z.t
48
Yannis Voisard
Swiss Racing Academy
z.t
49
Alastair Christie-Johnston
Team Bridgelane
op 3'09"
50
Morne Van Niekerk
St Michel - Auber 93
op 3'17"
51
Philipp Walsleben
Alpecin - Fenix
op 3'24"
52
Petr Kelemen
Elkov - Kasper
op 3'37"
53
Harrison Wood
SEG Racing Academy
op 3'47"
54
Miguel Heidemann
Leopard Pro Cycling
z.t
55
Pirmin Benz
Rad-Net Rose Team
z.t
56
Dominik Röber
P & S Metalltechnik
op 3'51"
57
Axel Narbonne Zuccarelli
op 4'07"
58
Flavien Maurelet
St Michel - Auber 93
z.t
59
Antoine Raugel
Groupama - FDJ CT
op 4'10"
60
Darren van Bekkum
Jumbo-Visma Development Team
op 4'14"
61
Jarno Mobach
Leopard Pro Cycling
op 4'23"
62
Colin Chris Stüssi
Team Vorarlberg
op 4'58"
63
Roland Thalmann
Team Vorarlberg
z.t
64
Loe Van Belle
Jumbo-Visma Development Team
op 5'03"
65
Adrien Guillonnet
St Michel - Auber 93
op 5'09"
66
Aurélien Gilbert
op 5'12"
67
Gilles Mottiez
op 5'25"
68
Robert Donaldson
op 5'48"
69
Sam Culverwell
Trinity Racing
z.t
70
Antoine Devanne
op 5'50"
71
Thomas Bonnet
op 5'55"
72
Maxime Agut
op 6'09"
73
Clément Delcros
z.t
74
Carter Turnbull
op 6'35"
75
Adrien Lagree
z.t
76
Luca Van Boven
Lotto - Soudal U23
op 6'42"
77
Martin Bugge Urianstad
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
78
Jonas Hvideberg
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
79
Masahiro Ishigami
Delko
op 6'55"
80
Mattia Bais
Androni Giocatolli - Sidermec
op 6'58"
81
Michael Boros
CEZ Cyklo Team Tábor
op 7'00"
82
Robin Plamondon
Israel Cycling Academy
op 7'02"
83
Owen Geleijn
Jumbo-Visma Development Team
op 7'55"
84
Samuel Gaze
Alpecin-Fenix Development Team
op 8'00"
85
Lubomir Petrus
Alpecin-Fenix Development Team
z.t
86
Ben Van Dam
op 8'02"
87
Nickolas Zukowsky
Rally Cycling
op 8'07"
88
Hijiri Oda
Nippo-Provence-Pts Conti
op 8'12"
89
Arnaud De Lie
Lotto - Soudal U23
op 8'25"
90
Sebastien Havot
z.t
91
Florian Dauphin
z.t
92
Lewis Askey
Groupama - FDJ CT
z.t
93
Yael Joalland
z.t
94
Rémi Lelandais
Cross Team Legendre
op 8'36"
95
Casper Van Uden
Development Team DSM
op 8'43"
96
Paul Lefaure
op 8'46"
97
Carson Miles
op 9'02"
98
Wessel Krul
SEG Racing Academy
op 9'10"
99
Lars Boven
Jumbo-Visma Development Team
z.t
100
Thibault Valognes
op 9'12"
101
Kim Alexander Heiduk
Team Lotto - Kern Haus
z.t
102
Ramses Debruyne
Lotto - Soudal U23
op 9'16"
103
Louis Coqueret
Leopard Pro Cycling
op 9'28"
104
Sindre Kulset
Uno-X Pro Cycling Team
op 9'35"
105
Markus Wildauer
Team Vorarlberg
z.t
106
Tobias Lund Andresen
Development Team DSM
op 9'45"
107
Atsushi Oka
Nippo-Provence-Pts Conti
op 9'51"
108
Johannes Hodapp
Team SKS Sauerland NRW
op 10'02"
109
Idar Andersen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
110
Jonathan Couanon
Nippo-Provence-Pts Conti
op 10'08"
111
Enzo Leijnse
Development Team DSM
op 10'28"
112
Adam Toupalik
Elkov - Kasper
op 10'33"
113
Mickael Crispin
Cross Team Legendre
op 10'58"
114
Théo Thomas
Tormans Cyclo Cross Team
z.t
115
Timon Rüegg
Cross Team Legendre
op 11'01"
116
Lukas Ruegg
Swiss Racing Academy
op 11'04"
117
Maximilian Kuen
Team Vorarlberg
op 11'23"
118
Axel Van Der Tuuk
Jumbo-Visma Development Team
op 12'26"
119
Henri Uhlig
Rad-Net Rose Team
z.t
120
Thomas Schellenberg
op 13'48"
121
Dylan Guinet
Sorius
z.t
122
Sandy Dujardin
z.t
123
Francis Juneau
op 15'22"
124
Niels Vandeputte
Alpecin-Fenix Development Team
op 15'24"
125
Liam Slock
Lotto - Soudal U23
op 16'32"
126
Savva Novikov
Equipo Kern Pharma
op 17'29"
127
Jaime Castrillo Zapater
Equipo Kern Pharma
z.t
128
Alessandro Bisolti
Androni Giocatolli - Sidermec
op 17'37"
129
Matthias Reutimann
Swiss Racing Academy
op 17'48"
130
Joseph Pidcock
Groupama - FDJ CT
z.t
131
Pavel Bittner
Development Team DSM
op 17'54"
132
Guillaume Van Keirsbulck
Alpecin-Fenix Development Team
z.t
133
Maxime Limousin
op 17'57"
134
William Tidball
z.t
135
Samuel Eddy
Team Bridgelane
op 18'08"
136
Gwen Leclainche
op 18'34"
137
Julien Jamot
op 18'38"
138
Rhys Britton
op 18'41"
139
Axel Zingle
op 20'46"
140
Jensen Plowright
Team Bridgelane
op 21'43"
141
Calvin Dik
Nippo-Provence-Pts Conti
z.t
142
Stephane Rossetto
St Michel - Auber 93
op 22'14"
143
Filippo Tagliani
Androni Giocatolli - Sidermec
op 22'20"
144
Diether Sweeck
Alpecin-Fenix Development Team
op 22'40"
145
Florian Pardon
op 23'12"
146
Charles-Étienne Chrétien
Aevolo
op 23'37"
147
Alfred George
op 23'53"
148
Théo Menant
op 24'08"
Baptiste Bleier
St Michel - Auber 93
DNF
Emilien Jeannière
DNF
Luke Lamperti
Trinity Racing
DNF
Adrien Maire
DNF
Kevin McCambridge
DNF
Yoann Paillot
St Michel - Auber 93
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares