En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
17ème Tour Alsace
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
25/07
Mulhouse
Berrwiller
157.7 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Jose Felix Parra Cuerda
Equipo Kern Pharma
15u40'36"
2
Sébastien Reichenbach
Groupama - FDJ
op 19"
3
Leon Heinschke
Development Team DSM
op 42"
4
Abner Santiago Umba Lopez
Androni Giocatolli - Sidermec
op 48"
5
Torstein Traeen
Uno-X Pro Cycling Team
op 58"
6
Alan Jousseaume
op 1'30"
7
Clément Braz Afonso
op 1'35"
8
Lennert Van Eetvelt
Lotto - Soudal U23
op 1'36"
9
Adria Moreno Sala
Team Vorarlberg
op 1'37"
10
Rudy Porter
op 1'41"
11
Jan Maas
Leopard Pro Cycling
op 1'49"
12
Jon Agirre Egaña
Equipo Kern Pharma
op 1'51"
13
Jakub Otruba
Elkov - Kasper
op 1'54"
14
Marco Frigo
SEG Racing Academy
op 1'55"
15
Daniel Alejandro Mendez Norena
Equipo Kern Pharma
op 2'18"
16
Johannes Staune-Mittet
Jumbo-Visma Development Team
op 2'19"
17
Alexis Guerin
Team Vorarlberg
op 2'29"
18
Arthur Kluckers
Leopard Pro Cycling
op 2'43"
19
Hugo Toumire
op 2'44"
20
Stuart Balfour
Swiss Racing Academy
op 4'05"
21
Torjus Sleen
Uno-X Pro Cycling Team
op 4'37"
22
Damian Lüscher
Swiss Racing Academy
op 4'54"
23
Aaron Van Der Beken
Lotto - Soudal U23
op 5'29"
24
Jannis Peter
Rad-Net Rose Team
op 5'57"
25
Nicolas Malle
op 6'13"
26
Jan Barta
Elkov - Kasper
op 6'18"
27
Dries De Pooter
SEG Racing Academy
op 7'05"
28
Hannes Wilksch
Development Team DSM
op 7'10"
29
Reuben Thompson
Groupama - FDJ CT
op 7'59"
30
Yannis Voisard
Swiss Racing Academy
op 8'09"
31
Harrison Wood
SEG Racing Academy
op 8'33"
32
Dominik Neumann
Elkov - Kasper
op 8'46"
33
Alexandre Balmer
Groupama - FDJ CT
op 9'03"
34
Stan Van Tricht
SEG Racing Academy
op 9'25"
35
Aurélien Gilbert
op 9'48"
36
Petr Kelemen
Elkov - Kasper
op 9'54"
37
Miguel Heidemann
Leopard Pro Cycling
op 9'56"
38
Matthew Dinham
Team Bridgelane
op 10'10"
39
Jonas Hvideberg
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
40
Urko Berrade Fernandez
Equipo Kern Pharma
op 10'16"
41
Luca Van Boven
Lotto - Soudal U23
op 10'26"
42
Dominik Röber
P & S Metalltechnik
op 10'48"
43
Jefferson Alexander Cepeda
Androni Giocatolli - Sidermec
op 12'12"
44
Maxime Agut
op 12'14"
45
Morne Van Niekerk
St Michel - Auber 93
op 12'24"
46
Samuel Watson
op 12'38"
47
Loe Van Belle
Jumbo-Visma Development Team
op 13'16"
48
Antoine Devanne
op 13'25"
49
Jakub Toupalík
Elkov - Kasper
op 13'26"
50
Ben Healy
Trinity Racing
z.t
51
Daan Hoole
SEG Racing Academy
op 13'41"
52
Philipp Walsleben
Alpecin - Fenix
op 14'11"
53
Carter Turnbull
op 14'36"
54
Pirmin Benz
Rad-Net Rose Team
op 15'34"
55
Nickolas Zukowsky
Rally Cycling
op 16'12"
56
Sam Culverwell
Trinity Racing
op 16'29"
57
Martin Bugge Urianstad
Uno-X Pro Cycling Team
op 17'02"
58
Colin Chris Stüssi
Team Vorarlberg
op 18'33"
59
Enzo Leijnse
Development Team DSM
op 18'45"
60
Kim Alexander Heiduk
Team Lotto - Kern Haus
op 19'38"
61
Simone Ravanelli
Androni Giocatolli - Sidermec
op 20'12"
62
Adam Toupalik
Elkov - Kasper
op 21'30"
63
Sindre Kulset
Uno-X Pro Cycling Team
op 22'41"
64
Carson Miles
op 23'37"
65
Mattia Bais
Androni Giocatolli - Sidermec
op 25'35"
66
Fabio Christen
Nippo-Provence-Pts Conti
op 25'43"
67
Robin Plamondon
Israel Cycling Academy
op 27'06"
68
Alastair Christie-Johnston
Team Bridgelane
op 27'13"
69
Ramses Debruyne
Lotto - Soudal U23
op 27'44"
70
Thomas Oliver Stockwell
op 29'14"
71
Roland Thalmann
Team Vorarlberg
op 29'27"
72
Antoine Huby
Cross Team Legendre
op 29'49"
73
Thibaud Saint Guilheim
op 30'30"
74
Andréa Mifsud
Swiss Racing Academy
op 30'42"
75
Owen Geleijn
Jumbo-Visma Development Team
op 30'54"
76
Antoine Raugel
Groupama - FDJ CT
op 31'41"
77
Flavien Maurelet
St Michel - Auber 93
op 31'49"
78
Axel Narbonne Zuccarelli
op 32'09"
79
Alessandro Bisolti
Androni Giocatolli - Sidermec
op 32'36"
80
Adrien Lagree
op 34'24"
81
Arnaud De Lie
Lotto - Soudal U23
op 35'38"
82
Lewis Askey
Groupama - FDJ CT
op 35'56"
83
Matthias Reutimann
Swiss Racing Academy
op 35'58"
84
Casper Van Uden
Development Team DSM
op 36'12"
85
Samuel Gaze
Alpecin-Fenix Development Team
op 36'17"
86
Florian Dauphin
op 36'23"
87
Hijiri Oda
Nippo-Provence-Pts Conti
op 36'32"
88
Gilles Mottiez
op 37'17"
89
Robert Donaldson
op 37'41"
90
Jonathan Couanon
Nippo-Provence-Pts Conti
op 37'49"
91
Lukas Ruegg
Swiss Racing Academy
op 38'38"
92
Louis Coqueret
Leopard Pro Cycling
op 39'01"
93
Michael Boros
CEZ Cyklo Team Tábor
op 40'08"
94
Lubomir Petrus
Alpecin-Fenix Development Team
op 40'18"
95
Timon Rüegg
Cross Team Legendre
op 40'47"
96
Atsushi Oka
Nippo-Provence-Pts Conti
op 40'57"
97
Axel Van Der Tuuk
Jumbo-Visma Development Team
op 41'15"
98
Dylan Guinet
Sorius
op 41'31"
99
Idar Andersen
Uno-X Pro Cycling Team
op 41'35"
100
Lars Boven
Jumbo-Visma Development Team
op 41'57"
101
Sandy Dujardin
op 42'12"
102
Maximilian Kuen
Team Vorarlberg
op 42'31"
103
Wessel Krul
SEG Racing Academy
op 42'32"
104
Henri Uhlig
Rad-Net Rose Team
op 43'03"
105
Johannes Hodapp
Team SKS Sauerland NRW
op 43'28"
106
Thibault Valognes
op 45'44"
107
Sebastien Havot
op 46'43"
108
Savva Novikov
Equipo Kern Pharma
op 47'28"
109
Liam Slock
Lotto - Soudal U23
op 48'07"
110
Francis Juneau
op 48'09"
111
Thomas Schellenberg
op 48'11"
112
Axel Zingle
op 48'24"
113
Maxime Limousin
op 50'32"
114
Mickael Crispin
Cross Team Legendre
op 55'11"
115
Tobias Lund Andresen
Development Team DSM
op 56'18"
116
Rhys Britton
op 1u00'37"
117
Niels Vandeputte
Alpecin-Fenix Development Team
op 1u02'24"
118
Alfred George
op 1u08'00"
119
Jarno Mobach
Leopard Pro Cycling
op 1u08'53"
Clément Delcros
DNF
Julien Jamot
DNF
Samuel Jenner
Team Bridgelane
DNF
Ben Turner
Trinity Racing
DNF
Darren van Bekkum
Jumbo-Visma Development Team
DNF
Thomas Bonnet
DNS
Gwen Leclainche
DNS
Ben Van Dam
DNS
Jaime Castrillo Zapater
Equipo Kern Pharma
DNF
Calvin Dik
Nippo-Provence-Pts Conti
DNF
Samuel Eddy
Team Bridgelane
DNF
Masahiro Ishigami
Delko
DNF
Yael Joalland
DNF
Paul Lefaure
DNF
Rémi Lelandais
Cross Team Legendre
DNF
Théo Menant
DNF
Florian Pardon
DNF
Joseph Pidcock
Groupama - FDJ CT
DNF
Diether Sweeck
Alpecin-Fenix Development Team
DNF
Filippo Tagliani
Androni Giocatolli - Sidermec
DNF
Théo Thomas
Tormans Cyclo Cross Team
DNF
William Tidball
DNF
Markus Wildauer
Team Vorarlberg
DNF
Guillaume Van Keirsbulck
Alpecin-Fenix Development Team
DNF
Pavel Bittner
Development Team DSM
DNS
Charles-Étienne Chrétien
Aevolo
DNS
Adrien Guillonnet
St Michel - Auber 93
DNS
Jensen Plowright
Team Bridgelane
DNS
Stephane Rossetto
St Michel - Auber 93
DNS
Baptiste Bleier
St Michel - Auber 93
DNF
Emilien Jeannière
DNF
Luke Lamperti
Trinity Racing
DNF
Adrien Maire
DNF
Kevin McCambridge
DNF
Yoann Paillot
St Michel - Auber 93
DNF
Patrick Haller
Leopard Pro Cycling
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares