En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Circuit des Ardennes
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
07/04
Bazeilles
Sedan
133,7 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Lucas Eriksson
Riwal Cycling Team
6u12'01"
2
Reuben Thompson
Groupama - FDJ CT
op 11"
3
Dominik Neumann
Elkov - Kasper
op 12"
4
Jordan Habets
Metec - Solarwatt P/B Mantel
op 14"
5
Jarno Mobach
Leopard Pro Cycling
op 17"
6
Mathias Bregnhoj
Riwal Cycling Team
op 18"
7
Oscar Onley
Development Team DSM
op 19"
8
Jacob Eriksson
Riwal Cycling Team
op 20"
9
Michael Kukrle
Elkov - Kasper
op 1'03"
10
Liam Slock
Lotto - Soudal U23
op 1'13"
11
Romain Gregoire
Groupama - FDJ CT
op 2'07"
12
Alex Baudin
Swiss Racing Academy
op 2'13"
13
Dries De Pooter
Hagens Berman Axeon
z.t
14
Yannis Voisard
Swiss Racing Academy
z.t
15
Hartthijs de Vries
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
16
Gwen Leclainche
op 2'16"
17
Nils Brun
Swiss Racing Academy
z.t
18
Aloïs Charrin
Swiss Racing Academy
z.t
19
Luke Lamperti
Trinity Racing
op 2'22"
20
Lenny Martinez
Groupama - FDJ CT
z.t
21
Patryk Stosz
Voster Ats Team
op 2'23"
22
Darren Rafferty
Hagens Berman Axeon
op 2'27"
23
Pepijn Reinderink
Development Team DSM
op 2'32"
24
Hannes Wilksch
Development Team DSM
op 2'34"
25
Matej Zahalka
Elkov - Kasper
z.t
26
Huub Artz
Metec - Solarwatt P/B Mantel
op 2'39"
27
Thomas Joly
op 2'40"
28
Lorenzo Germani
Groupama - FDJ CT
op 2'41"
29
Adam Toupalik
Elkov - Kasper
op 3'57"
30
Guillaume Dauschy
Premier Tech U23 Cycling Project
op 4'25"
31
Elias Maris
Leopard Pro Cycling
op 4'31"
32
Leander Van Hautegem
Bingoal Pauwels Sauces WB Development
op 4'33"
33
Marco Frigo
Israel Cycling Academy
z.t
34
Nadav Raisberg
Israel Cycling Academy
op 4'36"
35
William Junior Lecerf
Lotto - Soudal U23
z.t
36
Tomasz Budzinski
Hre Mazowsze Serce Polski
z.t
37
Jaap Roelen
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
38
Jakub Toupalík
Elkov - Kasper
op 4'40"
39
Johannes Hodapp
Leopard Pro Cycling
op 4'41"
40
Owain Roberts
op 4'43"
41
Sergio Meris
Team Colpack Ballan
z.t
42
Jago Willems
Bingoal Pauwels Sauces WB Development
op 4'47"
43
Mario Gamper
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
44
Alexis Guerin
Team Vorarlberg
z.t
45
Piotr Brozyna
Hre Mazowsze Serce Polski
z.t
46
Marcin Budzinski
Hre Mazowsze Serce Polski
op 4'52"
47
Ivan Romeo Abad
Hagens Berman Axeon
op 4'53"
48
Roi Weinberg
Israel Cycling Academy
op 7'25"
49
Derek Gee
Israel Cycling Academy
op 7'26"
50
Elmar Reinders
Riwal Cycling Team
op 8'13"
51
Emil Mielke Vinjebo
Riwal Cycling Team
op 8'22"
52
Maciej Paterski
Voster Ats Team
op 9'01"
53
Pawel Cieslik
Voster Ats Team
z.t
54
Oliver Rees
Trinity Racing
z.t
55
Michiel Lambrecht
Bingoal Pauwels Sauces WB Development
op 9'31"
56
Thijs de Lange
Metec - Solarwatt P/B Mantel
op 9'44"
57
Thomas Armstrong
Electro Hiper Europa - Caldas
op 10'06"
58
Riley Sheehan
Premier Tech U23 Cycling Project
op 10'14"
59
Francis Juneau
Premier Tech U23 Cycling Project
op 10'21"
60
Rens Tulner
Metec - Solarwatt P/B Mantel
op 10'44"
61
Michael Boros
Elkov - Kasper
op 11'00"
62
Gaëtan Lemoine
op 11'03"
63
Jack Burke
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
64
Artur Sowinski
Voster Ats Team
z.t
65
Joseph Laverick
Hagens Berman Axeon
z.t
66
Mathéo Le Fur
z.t
67
Adam Stachowiak
Hre Mazowsze Serce Polski
z.t
68
Lorenzo Balestra
Team Colpack Ballan
op 11'08"
69
Daniel Turek
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
70
Moran Vermeulen
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
71
Antony Chamerat Dumont
op 11'27"
72
Gidas Umbri
Team Colpack Ballan
op 12'03"
73
Enzo Leijnse
Development Team DSM
op 12'40"
74
Milan Paulus
Lotto - Soudal U23
op 13'03"
75
Patrick Eddy
Development Team DSM
op 13'31"
76
Pablo Alonso Montes
Electro Hiper Europa - Caldas
z.t
77
Clément Braz Afonso
op 14'10"
78
Riley Pickrell
Israel Cycling Academy
op 14'11"
79
Lucas Avadanian
op 15'05"
80
Jakub Murias
Voster Ats Team
z.t
81
Robin Froidevaux
Swiss Racing Academy
op 15'18"
82
Alessandro Baroni
Team Colpack Ballan
op 16'35"
83
Rudy Porter
op 16'44"
84
Charles-Étienne Chrétien
Premier Tech U23 Cycling Project
op 17'26"
85
Xavier Finlay Pickering
Groupama - FDJ CT
op 17'27"
86
Luca Van Boven
Lotto - Soudal U23
op 17'49"
87
Max Walker
Trinity Racing
op 19'21"
88
Enzo Paleni
Groupama - FDJ CT
op 19'24"
89
Baptiste Huyet
op 19'26"
90
Marcos Jurado Rodriguez
Electro Hiper Europa - Caldas
z.t
91
Richard Larsen
Motala Aif Serneke Allebike
op 19'31"
92
Adrien Boichis
Trinity Racing
op 21'09"
93
Mateu Estelrich Cabanellas
Electro Hiper Europa - Caldas
op 22'00"
94
Carson Miles
Premier Tech U23 Cycling Project
op 22'06"
95
Edward Morgan
op 22'54"
96
Edvin Lovidius
Motala Aif Serneke Allebike
z.t
97
Filip Mård
Motala Aif Serneke Allebike
op 22'57"
98
Yuval Ben Moshe
Israel Cycling Academy
z.t
99
Robin Donze
Swiss Racing Academy
z.t
100
Mattia Petrucci
Team Colpack Ballan
op 23'02"
101
Robin Meyer
op 25'14"
102
William Roberts
op 25'24"
103
Eric Pedersen
op 25'25"
104
Noah Detalle
Bingoal Pauwels Sauces WB Development
op 25'53"
105
Hugo Thirotel
z.t
106
Aurelien Costeplane
z.t
107
Antonin Chatila Brunotte
z.t
108
Morten Aalling Nørtoft
Riwal Cycling Team
op 26'32"
109
Linus Kvist
Motala Aif Serneke Allebike
op 26'59"
110
Maxime Richard
z.t
111
William Truelove
op 27'10"
112
Matthew Harvey
op 29'55"
113
Josef Dirnbauer
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
114
Lorenzo Marasco
Sebmotobikes Cx Team
z.t
115
Zygimantas Matuzevicius
z.t
116
Charel Meyers
z.t
117
Dorian Foulon
z.t
118
Miguel Angel Ballesteros Canovas
Electro Hiper Europa - Caldas
z.t
119
Flavien Arnould
op 30'06"
120
Lucas Jacques
Bingoal Pauwels Sauces WB Development
op 30'08"
121
Timothé Gabriel
z.t
122
Arthur Liardet
Team Vosges VTT
op 32'12"
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares