En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Circuit des Ardennes
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
07/04
Bazeilles
Sedan
133,7 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Michael Kukrle
Elkov - Kasper
2u17'29"
2
Liam Slock
Lotto - Soudal U23
op 4"
3
Lucas Eriksson
Riwal Cycling Team
op 48"
4
Romain Gregoire
Groupama - FDJ CT
op 51"
5
Dries De Pooter
Hagens Berman Axeon
op 54"
6
Alex Baudin
Swiss Racing Academy
z.t
7
Hartthijs de Vries
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
8
Yannis Voisard
Swiss Racing Academy
z.t
9
Jordan Habets
Metec - Solarwatt P/B Mantel
op 57"
10
Dominik Neumann
Elkov - Kasper
z.t
11
Aloïs Charrin
Swiss Racing Academy
z.t
12
Reuben Thompson
Groupama - FDJ CT
z.t
13
Gwen Leclainche
z.t
14
Nils Brun
Swiss Racing Academy
z.t
15
Jarno Mobach
Leopard Pro Cycling
op 1'01"
16
Mathias Bregnhoj
Riwal Cycling Team
z.t
17
Oscar Onley
Development Team DSM
op 1'03"
18
Lenny Martinez
Groupama - FDJ CT
z.t
19
Jacob Eriksson
Riwal Cycling Team
z.t
20
Darren Rafferty
Hagens Berman Axeon
op 1'08"
21
Matej Zahalka
Elkov - Kasper
op 1'15"
22
Xavier Finlay Pickering
Groupama - FDJ CT
op 1'18"
23
Clément Braz Afonso
op 57"
24
Adam Toupalik
Elkov - Kasper
op 2'38"
25
Guillaume Dauschy
Premier Tech U23 Cycling Project
op 3'06"
26
Patryk Stosz
Voster Ats Team
op 3'12"
27
Luke Lamperti
Trinity Racing
z.t
28
Elias Maris
Leopard Pro Cycling
z.t
29
Leander Van Hautegem
Bingoal Pauwels Sauces WB Development
op 3'14"
30
Marco Frigo
Israel Cycling Academy
z.t
31
Enzo Paleni
Groupama - FDJ CT
op 3'17"
32
Jaap Roelen
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
33
Nadav Raisberg
Israel Cycling Academy
z.t
34
Baptiste Huyet
z.t
35
Hannes Wilksch
Development Team DSM
z.t
36
William Junior Lecerf
Lotto - Soudal U23
z.t
37
Marcos Jurado Rodriguez
Electro Hiper Europa - Caldas
z.t
38
Tomasz Budzinski
Hre Mazowsze Serce Polski
z.t
39
Pepijn Reinderink
Development Team DSM
z.t
40
Jakub Toupalík
Elkov - Kasper
op 3'21"
41
Richard Larsen
Motala Aif Serneke Allebike
op 3'22"
42
Alessandro Baroni
Team Colpack Ballan
z.t
43
Johannes Hodapp
Leopard Pro Cycling
z.t
44
Huub Artz
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
45
Sergio Meris
Team Colpack Ballan
op 3'24"
46
Thomas Joly
z.t
47
Lorenzo Germani
Groupama - FDJ CT
z.t
48
Owain Roberts
z.t
49
Mario Gamper
Team Felbermayr Simplon Wels
op 3'28"
50
Jago Willems
Bingoal Pauwels Sauces WB Development
z.t
51
Piotr Brozyna
Hre Mazowsze Serce Polski
z.t
52
Alexis Guerin
Team Vorarlberg
z.t
53
Rudy Porter
op 3'31"
54
Marcin Budzinski
Hre Mazowsze Serce Polski
op 3'33"
55
Gidas Umbri
Team Colpack Ballan
op 3'34"
56
Ivan Romeo Abad
Hagens Berman Axeon
z.t
57
Thijs de Lange
Metec - Solarwatt P/B Mantel
op 4'20"
58
Antony Chamerat Dumont
op 5'19"
59
Roi Weinberg
Israel Cycling Academy
op 6'06"
60
Derek Gee
Israel Cycling Academy
op 6'07"
61
Rens Tulner
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
62
Michiel Lambrecht
Bingoal Pauwels Sauces WB Development
op 8'12"
63
Thomas Armstrong
Electro Hiper Europa - Caldas
op 8'47"
64
Mateu Estelrich Cabanellas
Electro Hiper Europa - Caldas
z.t
65
Riley Pickrell
Israel Cycling Academy
z.t
66
Carson Miles
Premier Tech U23 Cycling Project
op 8'53"
67
Charles-Étienne Chrétien
Premier Tech U23 Cycling Project
op 8'57"
68
Riley Sheehan
Premier Tech U23 Cycling Project
z.t
69
Francis Juneau
Premier Tech U23 Cycling Project
op 9'02"
70
Emil Mielke Vinjebo
Riwal Cycling Team
op 9'06"
71
Elmar Reinders
Riwal Cycling Team
z.t
72
Luca Van Boven
Lotto - Soudal U23
op 9'20"
73
Adrien Boichis
Trinity Racing
op 9'41"
74
Edward Morgan
z.t
75
Arthur Liardet
Team Vosges VTT
z.t
76
Michael Boros
Elkov - Kasper
z.t
77
Edvin Lovidius
Motala Aif Serneke Allebike
z.t
78
Morten Aalling Nørtoft
Riwal Cycling Team
op 9'44"
79
Pawel Cieslik
Voster Ats Team
z.t
80
Joseph Laverick
Hagens Berman Axeon
z.t
81
Maciej Paterski
Voster Ats Team
z.t
82
Artur Sowinski
Voster Ats Team
z.t
83
Filip Mård
Motala Aif Serneke Allebike
z.t
84
Gaëtan Lemoine
z.t
85
Yuval Ben Moshe
Israel Cycling Academy
z.t
86
Jack Burke
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
87
Noah Detalle
Bingoal Pauwels Sauces WB Development
z.t
88
Aurelien Costeplane
z.t
89
Robin Donze
Swiss Racing Academy
z.t
90
Oliver Rees
Trinity Racing
z.t
91
Adam Stachowiak
Hre Mazowsze Serce Polski
z.t
92
Mathéo Le Fur
z.t
93
Antonin Chatila Brunotte
z.t
94
Hugo Thirotel
z.t
95
Moran Vermeulen
Team Felbermayr Simplon Wels
op 9'49"
96
Lorenzo Balestra
Team Colpack Ballan
z.t
97
Daniel Turek
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
98
Mattia Petrucci
Team Colpack Ballan
z.t
99
Pablo Alonso Montes
Electro Hiper Europa - Caldas
op 12'12"
100
Eric Pedersen
z.t
101
Patrick Eddy
Development Team DSM
z.t
102
Enzo Leijnse
Development Team DSM
op 13'23"
103
Lucas Avadanian
op 13'46"
104
Matthew Harvey
z.t
105
Jakub Murias
Voster Ats Team
z.t
106
Lorenzo Marasco
Sebmotobikes Cx Team
z.t
107
Linus Kvist
Motala Aif Serneke Allebike
z.t
108
Zygimantas Matuzevicius
z.t
109
Dorian Foulon
z.t
110
Maxime Richard
z.t
111
Milan Paulus
Lotto - Soudal U23
z.t
112
Josef Dirnbauer
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
113
Robin Meyer
z.t
114
Charel Meyers
z.t
115
Miguel Angel Ballesteros Canovas
Electro Hiper Europa - Caldas
z.t
116
Max Walker
Trinity Racing
op 13'57"
117
William Truelove
z.t
118
Flavien Arnould
z.t
119
Robin Froidevaux
Swiss Racing Academy
op 13'59"
120
William Roberts
z.t
121
Lucas Jacques
Bingoal Pauwels Sauces WB Development
z.t
122
Timothé Gabriel
z.t
Harrison Bailey
Electro Hiper Europa - Caldas
DNF
Giacomo Ballabio
DNF
Romain Campistrous
DNF
Louis Coqueret
Leopard Pro Cycling
DNF
Gil Gelders
Bingoal Pauwels Sauces WB Development
DNF
Nicolas David Gomez Jaramillo
Team Colpack Ballan
DNF
August Höglund
DNF
Baptiste Lavigne
DNF
Théo Thomas
Tormans Cyclo Cross Team
DNF
Larry Valvasori
DNF
Kasper Andersen
Hagens Berman Axeon
DNS
Lukas Meiler
Team Vorarlberg
DNS
Dominik Amann
Team Vorarlberg
OTL
Victor Bosoni
OTL
Lukas Drapier
OTL
Thomas Gloag
Trinity Racing
OTL
Joe Holt
OTL
Szymon Rekita
Voster Ats Team
OTL
Daniel Staniszewski
Hre Mazowsze Serce Polski
OTL
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares