En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Giro d'Italia
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Info
Vuelta a España
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
26/08
Vigo
Mirador de Lobeira / Vilagarcía de Arousa
172.5 km
Result
Standings
Points
Mountain
Combiné
1
Christopher Horner
Radioshack - Leopard
4u30'18"
2
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
op 3"
3
Joaquím Rodriguez Oliver
Katusha
z.t
4
Rigoberto Urán
Sky Procycling
z.t
5
Daniel Martin
Garmin - Sharp
z.t
6
Bauke Mollema
Belkin Pro Cycling Team
z.t
7
Michele Scarponi
Lampre - Merida
z.t
8
Haimar Zubeldia Agirre
Radioshack - Leopard
z.t
9
Nicholas Roche
Team Saxo - Tinkoff
z.t
10
Ivan Basso
Cannondale
z.t
11
Vincenzo Nibali
Astana Pro Team
z.t
12
Rafal Majka
Team Saxo - Tinkoff
z.t
13
Daniel Moreno Fernandez
Katusha
z.t
14
Sergio Luis Henao Montoya
Sky Procycling
op 13"
15
Domenico Pozzovivo
Ag2r - La Mondiale
z.t
16
Warren Barguil
Team Argos - Shimano
z.t
17
Luis Léon Sanchez Gil
Belkin Pro Cycling Team
z.t
18
Bartosz Huzarski
Team Netapp - Endura
z.t
19
Robert Kiserlovski
Radioshack - Leopard
z.t
20
Mikel Nieve Ituralde
Euskaltel - Euskadi
z.t
21
Laurens ten Dam
Belkin Pro Cycling Team
z.t
22
Roman Kreuziger
Team Saxo - Tinkoff
z.t
23
Samuel Sánchez Gonzalez
Euskaltel - Euskadi
z.t
24
Diego Ulissi
Lampre - Merida
z.t
25
Thibaut Pinot
FDJ.fr
z.t
26
Leopold Konig
Team Netapp - Endura
z.t
27
Ivan Santaromita
BMC Racing Team
z.t
28
Dominik Nerz
BMC Racing Team
z.t
29
Rinaldo Nocentini
Ag2r - La Mondiale
z.t
30
Eros Capecchi
Movistar Team
z.t
31
Yannick Eijssen
BMC Racing Team
z.t
32
Javier Moreno Bazan
Movistar Team
z.t
33
Chris Anker Sörensen
Team Saxo - Tinkoff
z.t
34
Kenny Elissonde
FDJ.fr
z.t
35
Oliver Zaugg
Team Saxo - Tinkoff
op 24"
36
Janez Brajkovic
Astana Pro Team
z.t
37
Philippe Gilbert
BMC Racing Team
z.t
38
Gianni Meersman
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
39
Alexandre Geniez
FDJ.fr
op 29"
40
Igor Anton Hernandez
Euskaltel - Euskadi
z.t
41
Pieter Serry
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
42
José Herrada Lopez
Movistar Team
z.t
43
Anthony Roux
FDJ.fr
z.t
44
Tanel Kangert
Astana Pro Team
z.t
45
Ben Hermans
Radioshack - Leopard
z.t
46
Andre Fernando S. Martins Cardoso
Caja Rural
z.t
47
José Joao Pimenta Costa Mendes
Team Netapp - Endura
z.t
48
Grega Bole
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 33"
49
Yoann Bagot
Cofidis
op 37"
50
Michael Matthews
Orica-GreenEDGE
op 41"
51
Bart De Clercq
Lotto - Belisol Team
op 44"
52
David De La Cruz Melgarejo
Team Netapp - Endura
op 48"
53
Jelle Vanendert
Lotto - Belisol Team
op 51"
54
Georg Preidler
Team Argos - Shimano
z.t
55
Tomasz Marczynski
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
56
Serge Pauwels
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
57
Amets Txurruka Ansola
Caja Rural
z.t
58
Sylwester Szmyd
Movistar Team
op 1'03"
59
Jérôme Coppel
Cofidis
z.t
60
Giampaolo Caruso
Katusha
z.t
61
David Arroyo Duran
Caja Rural
op 1'11"
62
Cayetano José Sarmiento Tunarrosa
Cannondale
z.t
63
Vladimir Gusev
Katusha
z.t
64
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
z.t
65
Paul Voss
Team Netapp - Endura
op 1'15"
66
Johnny Hoogerland
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 1'23"
67
Rafael Valls Ferri
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
68
Romain Zingle
Cofidis
z.t
69
Manuele Mori
Lampre - Merida
op 1'26"
70
Simone Stortoni
Lampre - Merida
z.t
71
Jan Barta
Team Netapp - Endura
op 1'37"
72
Matthew Busche
Radioshack - Leopard
z.t
73
Edvald Boasson-Hagen
Sky Procycling
op 1'48"
74
Dennis Vanendert
Lotto - Belisol Team
op 1'51"
75
Johan Vansummeren
Garmin - Sharp
z.t
76
Ivan Velasco Murillo
Caja Rural
op 2'11"
77
Reinardt Janse van Rensburg
Team Argos - Shimano
op 2'19"
78
Kristof Vandewalle
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
op 2'22"
79
Geoffrey Soupe
FDJ.fr
op 2'24"
80
Tony Martin
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
81
Juan Antonio Flecha Giannoni
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 2'26"
82
Danilo Wyss
BMC Racing Team
z.t
83
Baden Cooke
Orica-GreenEDGE
z.t
84
Wout Poels
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 2'55"
85
Johannes Fröhlinger
Team Argos - Shimano
z.t
86
Luis Angel Mate Mardones
Cofidis
z.t
87
Christian Knees
Sky Procycling
z.t
88
Angel Vicioso Arcos
Katusha
op 2'59"
89
Daniele Ratto
Cannondale
z.t
90
Martin Kohler
BMC Racing Team
op 3'04"
91
Thierry Hupond
Team Argos - Shimano
op 3'44"
92
Ramon Sinkeldam
Team Argos - Shimano
z.t
93
Vicente Reynes Mimo
Lotto - Belisol Team
z.t
94
Adam Hansen
Lotto - Belisol Team
z.t
95
Mitchell Docker
Orica-GreenEDGE
z.t
96
Gregory Henderson
Lotto - Belisol Team
z.t
97
Caleb Fairly
Garmin - Sharp
z.t
98
Francis De Greef
Lotto - Belisol Team
op 4'10"
99
Egoi Martinez de Esteban
Euskaltel - Euskadi
z.t
100
Gorka Verdugo Marcotegui
Euskaltel - Euskadi
z.t
101
Yaroslav Popovych
Radioshack - Leopard
z.t
102
Dmitrii Kozonchuk
Katusha
op 4'16"
103
Fabian Cancellara
Radioshack - Leopard
op 4'51"
104
Markel Irizar Aranburu
Radioshack - Leopard
z.t
105
Jakob Fuglsang
Astana Pro Team
z.t
106
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
z.t
107
Jurgen Van De Walle
Lotto - Belisol Team
z.t
108
Juan Jose Oroz Ugalde
Euskaltel - Euskadi
z.t
109
José Ivan Gutierrez Palacios
Movistar Team
z.t
110
Tom Stamsnijder
Team Argos - Shimano
z.t
111
Stef Clement
Belkin Pro Cycling Team
z.t
112
Salvatore Puccio
Sky Procycling
z.t
113
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
114
Andrey Zeits
Astana Pro Team
z.t
115
Xabier Zandio Echaide
Sky Procycling
z.t
116
Klaas Lodewyck
BMC Racing Team
z.t
117
Francesco Lasca
Caja Rural
z.t
118
Maxim Iglinsky
Astana Pro Team
z.t
119
Pablo Lastras Garcia
Movistar Team
z.t
120
Michael Morkov
Team Saxo - Tinkoff
z.t
121
Daniel Schorn
Team Netapp - Endura
op 5'18"
122
Steve Chainel
Ag2r - La Mondiale
op 5'40"
123
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
124
Cédric Pineau
FDJ.fr
z.t
125
Vladimir Isaychev
Katusha
z.t
126
Laurent Mangel
FDJ.fr
z.t
127
Paolo Longo Borghini
Cannondale
z.t
128
Maciej Paterski
Cannondale
z.t
129
Dario Cataldo
Sky Procycling
z.t
130
Guillaume Boivin
Cannondale
z.t
131
Lloyd Mondory
Ag2r - La Mondiale
z.t
132
Simon Clarke
Orica-GreenEDGE
z.t
133
David Tanner
Belkin Pro Cycling Team
z.t
134
Marco Pinotti
BMC Racing Team
z.t
135
Andriy Grivko
Astana Pro Team
z.t
136
Adrien Petit
Cofidis
z.t
137
Alessandro Vanotti
Astana Pro Team
op 6'12"
138
Sam Bewley
Orica-GreenEDGE
op 6'24"
139
Grégory Rast
Radioshack - Leopard
z.t
140
Alex Rasmussen
Garmin - Sharp
z.t
141
Tyler Farrar
Garmin - Sharp
z.t
142
Mikel Landa Meana
Euskaltel - Euskadi
z.t
143
Robert Wagner
Belkin Pro Cycling Team
z.t
144
Jussi Veikkanen
FDJ.fr
z.t
145
Iker Camaño Ortuzar
Team Netapp - Endura
z.t
146
Zdenek Stybar
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
147
Matteo Tosatto
Team Saxo - Tinkoff
z.t
148
Beñat Intxausti Elorriaga
Movistar Team
z.t
149
Kevin De Weert
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
150
Nicki Sörensen
Team Saxo - Tinkoff
z.t
151
Luke Rowe
Sky Procycling
z.t
152
Stéphane Poulhiès
Cofidis
z.t
153
Guillaume Van Keirsbulck
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
154
Andrew Fenn
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
op 6'30"
155
Luca Paolini
Katusha
z.t
156
Tiziano Dall'Antonia
Cannondale
op 6'42"
157
Lucas Sebastian Haedo
Cannondale
z.t
158
Nikias Arndt
Team Argos - Shimano
op 8'36"
159
Michel Kreder
Garmin - Sharp
op 11'55"
160
Alex Howes
Garmin - Sharp
z.t
161
Arnaud Courteille
FDJ.fr
z.t
162
Luca Dodi
Lampre - Merida
z.t
163
Winner Andrew Anacona
Lampre - Merida
z.t
164
Ariel Maximiliano Richeze
Lampre - Merida
z.t
165
Sebastian Lander
BMC Racing Team
z.t
166
Evgeny Petrov
Team Saxo - Tinkoff
z.t
167
Matteo Bono
Lampre - Merida
z.t
168
Tosh Van der Sande
Lotto - Belisol Team
z.t
169
Massimo Graziato
Lampre - Merida
z.t
170
Antonio Piedra Perez
Caja Rural
z.t
171
Zakkari Dempster
Team Netapp - Endura
z.t
172
Graeme Brown
Belkin Pro Cycling Team
z.t
173
Vasili Kiryienka
Sky Procycling
z.t
174
Pablo Urtasun Perez
Euskaltel - Euskadi
z.t
175
Barry Markus
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
176
Thomas De Gendt
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 12'54"
177
Simon Gerrans
Orica-GreenEDGE
op 12'55"
178
Christian Meier
Orica-GreenEDGE
z.t
179
Wesley Sulzberger
Orica-GreenEDGE
z.t
180
Cameron Wurf
Cannondale
z.t
181
Juan Manuel Garate Cepa
Belkin Pro Cycling Team
z.t
182
Lieuwe Westra
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
183
Nico Sijmens
Cofidis
z.t
184
Alberto Losada Alguacil
Katusha
z.t
185
Thomas Peterson
Team Argos - Shimano
z.t
186
Cyril Bessy
Cofidis
z.t
187
Paolo Tiralongo
Astana Pro Team
z.t
188
Carlos Alberto Betancur Gomez
Ag2r - La Mondiale
z.t
189
Nick Nuyens
Garmin - Sharp
z.t
190
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
z.t
191
Nicolas Edet
Cofidis
z.t
192
Javier Francisco Aramendia Lorente
Caja Rural
z.t
193
Marcos García Fernandez
Caja Rural
z.t
194
Leigh Howard
Orica-GreenEDGE
z.t
195
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural
op 13'52"
196
Jorge Azanza Soto
Euskaltel - Euskadi
op 13'55"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1936
1935
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares