En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Eneco Tour
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
17/08
Riemst
Aywaille
150 km
Result
Standings
Points
1
David Lopez Garcia
Sky Procycling
3u51'13"
2
Zdenek Stybar
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
op 2"
3
Maciej Paterski
Cannondale
z.t
4
Tom Dumoulin
Team Argos - Shimano
op 3"
5
Jan Bakelants
Radioshack - Leopard
z.t
6
Angel Madrazo Ruiz
Movistar Team
z.t
7
Lieuwe Westra
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
8
Daryl Impey
Orica-GreenEDGE
z.t
9
Nick Nuyens
Garmin - Sharp
op 12"
10
Arnold Jeannesson
FDJ.fr
z.t
11
Andriy Grivko
Astana Pro Team
z.t
12
Wilco Kelderman
Belkin Pro Cycling Team
op 51"
13
Maxim Iglinsky
Astana Pro Team
op 53"
14
Bob Jungels
Radioshack - Leopard
op 56"
15
Pieter Weening
Orica-GreenEDGE
op 57"
16
Maxime Monfort
Radioshack - Leopard
z.t
17
Sylvain Chavanel
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
18
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
op 1'02"
19
Romain Sicard
Euskaltel - Euskadi
op 1'04"
20
Tim Wellens
Lotto - Belisol Team
op 1'07"
21
Viacheslav Kuznetsov
Katusha
op 1'17"
22
Philippe Gilbert
BMC Racing Team
op 1'37"
23
Kevin De Weert
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
24
Stijn Vandenbergh
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
op 1'40"
25
Matti Breschel
Team Saxo - Tinkoff
op 1'48"
26
Björn Leukemans
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 1'50"
27
Johnny Hoogerland
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 1'52"
28
Jens Keukeleire
Orica-GreenEDGE
z.t
29
Gert Dockx
Lotto - Belisol Team
z.t
30
Yoann Offredo
FDJ.fr
z.t
31
Luca Wackermann
Lampre - Merida
z.t
32
Niki Terpstra
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
op 1'59"
33
Hugo Houle
Ag2r - La Mondiale
z.t
34
Jurgen Van Goolen
Accent Jobs - Wanty
z.t
35
Vladimir Gusev
Katusha
z.t
36
Tim Declercq
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
37
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskaltel - Euskadi
z.t
38
Lars Boom
Belkin Pro Cycling Team
op 2'19"
39
Boy van Poppel
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 2'29"
40
Ian Stannard
Sky Procycling
op 3'43"
41
Danilo Wyss
BMC Racing Team
op 3'50"
42
Karsten Kroon
Team Saxo - Tinkoff
op 3'52"
43
Gregory Habeaux
Accent Jobs - Wanty
op 4'07"
44
Axel Domont
Ag2r - La Mondiale
op 7'43"
45
Amaël Moinard
BMC Racing Team
op 8'24"
46
Pim Ligthart
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 8'33"
47
Bram Tankink
Belkin Pro Cycling Team
op 11'49"
48
Jesse Sergent
Radioshack - Leopard
z.t
49
Pieter Jacobs
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 15'09"
50
Laurens De Vreese
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
51
Alexander Porsev
Katusha
z.t
52
Danny van Poppel
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
53
Ruben Perez Moreno
Euskaltel - Euskadi
z.t
54
Juan José Lobato del Valle
Euskaltel - Euskadi
z.t
55
Gijs Van Hoecke
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
56
Jens Debusschere
Lotto - Belisol Team
z.t
57
Francisco José Ventoso Alberdi
Movistar Team
z.t
58
Grégory Rast
Radioshack - Leopard
z.t
59
Bradley Wiggins
Sky Procycling
z.t
60
Evan Huffman
Astana Pro Team
z.t
61
Sebastian Langeveld
Orica-GreenEDGE
z.t
62
Tiziano Dall'Antonia
Cannondale
z.t
63
Manuel Quinziato
BMC Racing Team
z.t
64
André Greipel
Lotto - Belisol Team
z.t
65
Daniele Bennati
Team Saxo - Tinkoff
z.t
66
Francois Parisien
Team Argos - Shimano
z.t
67
Brian Bach Vandborg
Cannondale
z.t
68
Stefan van Dijk
Accent Jobs - Wanty
op 15'38"
69
Koen de Kort
Team Argos - Shimano
z.t
70
Matthieu Ladagnous
FDJ.fr
z.t
71
Alex Rasmussen
Garmin - Sharp
z.t
72
David Boucher
FDJ.fr
z.t
73
James Vanlandschoot
Accent Jobs - Wanty
z.t
74
Dominique Rollin
FDJ.fr
z.t
75
Tyler Farrar
Garmin - Sharp
op 15'47"
76
Mathew Hayman
Sky Procycling
op 15'57"
77
Filippo Pozzato
Lampre - Merida
op 16'47"
78
Elia Viviani
Cannondale
z.t
79
Daniele Pietropolli
Lampre - Merida
z.t
80
Mirko Selvaggi
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
81
Winner Andrew Anacona
Lampre - Merida
z.t
82
Alan Marangoni
Cannondale
z.t
83
Giacomo Nizzolo
Radioshack - Leopard
z.t
84
Danilo Hondo
Radioshack - Leopard
z.t
85
Davide Appollonio
Ag2r - La Mondiale
z.t
86
Jurgen Roelandts
Lotto - Belisol Team
z.t
87
Frederik Willems
Lotto - Belisol Team
z.t
88
Koldo Fernandez De Larrea
Garmin - Sharp
z.t
89
Frederik Veuchelen
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
90
Enrique Sanz
Movistar Team
z.t
91
Luca Dodi
Lampre - Merida
z.t
92
Jonathan Cantwell
Team Saxo - Tinkoff
z.t
93
Aleksey Tsatevich
Katusha
z.t
94
Maciej Bodnar
Cannondale
z.t
95
Jon Aberasturi Izaga
Euskaltel - Euskadi
z.t
96
Jean-Pierre Drucker
Accent Jobs - Wanty
z.t
97
Assan Bazayev
Astana Pro Team
z.t
98
Christopher Sutton
Sky Procycling
z.t
99
Takashi Miyazawa
Team Saxo - Tinkoff
z.t
100
Dmitriy Gruzdev
Astana Pro Team
z.t
101
Klaas Lodewyck
BMC Racing Team
z.t
102
Jos van Emden
Belkin Pro Cycling Team
z.t
103
Marko Kump
Team Saxo - Tinkoff
z.t
104
Pieter Vanspeybrouck
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
105
Jelle Wallays
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
106
Borut Bozic
Astana Pro Team
z.t
107
Gert Steegmans
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
108
Raymond Kreder
Garmin - Sharp
z.t
109
Luke Durbridge
Orica-GreenEDGE
op 19'20"
110
Svein Tuft
Orica-GreenEDGE
z.t
111
Aidis Kruopis
Orica-GreenEDGE
z.t
112
Gediminas Bagdonas
Ag2r - La Mondiale
z.t
113
Roy Curvers
Team Argos - Shimano
z.t
114
Benjamin Verraes
Accent Jobs - Wanty
z.t
115
Aliaksandr Kuschynski
Katusha
z.t
116
Tom Veelers
Team Argos - Shimano
z.t
117
Staf Scheirlinckx
Accent Jobs - Wanty
z.t
118
John Degenkolb
Team Argos - Shimano
z.t
119
Albert Timmer
Team Argos - Shimano
z.t
120
Robert Hunter
Garmin - Sharp
z.t
121
Jonas Vangenechten
Lotto - Belisol Team
z.t
122
Jens Mouris
Orica-GreenEDGE
z.t
123
Bernhard Eisel
Sky Procycling
z.t
124
Julian Kern
Ag2r - La Mondiale
z.t
125
Miguel Minguez Ayala
Euskaltel - Euskadi
z.t
126
Guillaume Boivin
Cannondale
z.t
127
Guillaume Van Keirsbulck
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
128
Manuele Boaro
Team Saxo - Tinkoff
z.t
129
Jonas Aaen Jörgensen
Team Saxo - Tinkoff
z.t
130
Matteo Bono
Lampre - Merida
z.t
131
Jure Kocjan
Euskaltel - Euskadi
z.t
132
Ioannis Tamouridis
Euskaltel - Euskadi
z.t
133
Jacopo Guarnieri
Astana Pro Team
z.t
134
Daniel Oss
BMC Racing Team
z.t
135
Yauheni Hutarovich
Ag2r - La Mondiale
z.t
136
Vladimir Isaychev
Katusha
z.t
137
Arnaud Démare
FDJ.fr
z.t
138
Manuel Belletti
Ag2r - La Mondiale
z.t
139
Mickael Delage
FDJ.fr
z.t
140
Michael Van Staeyen
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
141
Ariel Maximiliano Richeze
Lampre - Merida
z.t
142
Danilo Napolitano
Accent Jobs - Wanty
z.t
143
Graeme Brown
Belkin Pro Cycling Team
z.t
144
Maarten Tjallingii
Belkin Pro Cycling Team
z.t
145
Sven Vandousselaere
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
Juan José Cobo Acebo
Movistar Team
DNF
Sébastien Minard
Ag2r - La Mondiale
DNF
Moreno Moser
Cannondale
DNF
Alessandro Petacchi
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
DNF
Taylor Phinney
BMC Racing Team
DNF
Gabriel Rasch
Sky Procycling
DNF
Gatis Smukulis
Katusha
DNF
Eloy Teruel Rovira
Movistar Team
DNF
Ruslan Tleubayev
Astana Pro Team
DNF
Simon Spilak
Katusha
DNS
Johan Vansummeren
Garmin - Sharp
DNS
2024
2023
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares