En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Giro d'Italia
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Info
Vuelta a Burgos
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
08/08
Roa de Duero
Clunia
157 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Anthony Roux
FDJ.fr
6u53'36"
2
Simone Ponzi
Astana Pro Team
op 2"
3
Sergei Chernetski
Katusha
z.t
4
Jens Keukeleire
Orica-GreenEDGE
op 3"
5
Dario Cataldo
Sky Procycling
z.t
6
Benoît Vaugrenard
FDJ.fr
op 7"
7
Mauro Finetto
Vini Fantini
z.t
8
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
z.t
9
Rinaldo Nocentini
Ag2r - La Mondiale
op 8"
10
Jeffry Johan Romero Corredor
Colombia
op 10"
11
Giampaolo Caruso
Katusha
z.t
12
Samuel Sánchez Gonzalez
Euskaltel - Euskadi
z.t
13
Nicolas Edet
Cofidis
z.t
14
Ivan Velasco Murillo
Caja Rural
z.t
15
Daniele Ratto
Cannondale
op 11"
16
Carlos Barbero Cuesta
Euskadi
op 14"
17
Nairo Quintana Rojas
Movistar Team
z.t
18
Mikel Landa Meana
Euskaltel - Euskadi
z.t
19
David Arroyo Duran
Caja Rural
z.t
20
Andre Fernando S. Martins Cardoso
Caja Rural
z.t
21
José Joao Pimenta Costa Mendes
Team Netapp - Endura
z.t
22
Giovanni Visconti
Movistar Team
op 21"
23
Vincenzo Nibali
Astana Pro Team
z.t
24
Romain Hardy
Cofidis
op 25"
25
Marcos García Fernandez
Caja Rural
z.t
26
Steve Bekaert
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
27
Rubén Plaza Molina
Movistar Team
z.t
28
Francesco Failli
Vini Fantini
z.t
29
David De La Cruz Melgarejo
Team Netapp - Endura
z.t
30
Cayetano José Sarmiento Tunarrosa
Cannondale
z.t
31
Amets Txurruka Ansola
Caja Rural
z.t
32
Yonathan Monsalve
Vini Fantini
z.t
33
Iker Camaño Ortuzar
Team Netapp - Endura
z.t
34
Anthony Geslin
FDJ.fr
z.t
35
David Belda Garcia
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
36
Pierpaolo De Negri
Vini Fantini
op 29"
37
Romain Zingle
Cofidis
op 34"
38
Luca Mazzanti
Vini Fantini
z.t
39
Steve Chainel
Ag2r - La Mondiale
op 38"
40
Cristiano Salerno
Cannondale
op 40"
41
Valentin Iglinskiy
Ag2r - La Mondiale
op 45"
42
José Herrada Lopez
Movistar Team
op 46"
43
Dmitrii Kozonchuk
Katusha
z.t
44
Salvatore Puccio
Sky Procycling
z.t
45
Gorka Verdugo Marcotegui
Euskaltel - Euskadi
op 47"
46
Jarlinson Pantano Gomez
Colombia
z.t
47
Juan Pablo Valencia
Colombia
z.t
48
Jan Barta
Team Netapp - Endura
z.t
49
Haritz Orbe Urrutia
Euskadi
op 51"
50
Daniel Teklehaimanot Girmazion
Orica-GreenEDGE
z.t
51
Fabio Aru
Astana Pro Team
op 55"
52
Robinson Eduardo Chalapud Gomez
Colombia
op 56"
53
Jorge Azanza Soto
Euskaltel - Euskadi
op 58"
54
Egoi Martinez de Esteban
Euskaltel - Euskadi
z.t
55
Lloyd Mondory
Ag2r - La Mondiale
op 1'06"
56
Ivan Basso
Cannondale
op 1'21"
57
Laurent Pichon
FDJ.fr
op 1'24"
58
Beñat Intxausti Elorriaga
Movistar Team
op 1'27"
59
Daniele Colli
Vini Fantini
op 1'29"
60
Philip Lavery
Cofidis
op 1'32"
61
Luca Paolini
Katusha
op 1'33"
62
Moisés Dueñas Nevado
Burgos BH - Castilla y Leon
op 1'46"
63
Jesus Del Pino Corrochano
Burgos BH - Castilla y Leon
op 1'48"
64
Matteo Rabottini
Vini Fantini
op 1'49"
65
Stéphane Poulhiès
Cofidis
op 1'53"
66
Igor Merino Cortazar
Euskadi
op 1'54"
67
Zakkari Dempster
Team Netapp - Endura
z.t
68
Fabio Andres Duarte Arevalo
Colombia
op 1'57"
69
Romain Lemarchand
Cofidis
z.t
70
Angel Vicioso Arcos
Katusha
op 2'06"
71
Petr Ignatenko
Katusha
op 2'10"
72
Andrey Zeits
Astana Pro Team
op 2'13"
73
Ricardo Garcia Ambroa
Euskaltel - Euskadi
op 2'19"
74
Alexander Wetterhall
Team Netapp - Endura
op 2'20"
75
Federico Canuti
Cannondale
op 2'29"
76
Xabier Zandio Echaide
Sky Procycling
z.t
77
Luis Mas Bonet
Burgos BH - Castilla y Leon
op 2'33"
78
Jussi Veikkanen
FDJ.fr
op 2'35"
79
Cameron Wurf
Cannondale
op 2'40"
80
Tristan Valentin
Cofidis
op 2'47"
81
Aritz Bagües
Euskadi
op 3'22"
82
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Euskaltel - Euskadi
op 3'26"
83
Duber Armando Quintero Artunduaga
Colombia
z.t
84
Paolo Longo Borghini
Cannondale
op 3'31"
85
Arnaud Courteille
FDJ.fr
op 3'37"
86
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskadi
z.t
87
Mitchell Docker
Orica-GreenEDGE
op 3'49"
88
Fumiyuki Beppu
Orica-GreenEDGE
op 3'54"
89
Pablo Torres Muino
Burgos BH - Castilla y Leon
op 4'02"
90
Pablo Urtasun Perez
Euskaltel - Euskadi
op 4'04"
91
Mikhail Antonov
Katusha
op 4'07"
92
Luke Rowe
Sky Procycling
op 4'13"
93
Arman Kamyshev
Astana Pro Team
op 4'14"
94
Jesus Herrada Lopez
Movistar Team
op 4'20"
95
Airán Fernandez Casasola
Vini Fantini
op 4'23"
96
Julio Alexis Camacho Bernal
Colombia
z.t
97
Janez Brajkovic
Astana Pro Team
op 4'30"
98
Jonathan McEvoy
Team Netapp - Endura
op 4'42"
99
José Ivan Gutierrez Palacios
Movistar Team
op 5'04"
100
Sylwester Szmyd
Movistar Team
z.t
101
Unai Iparragirre
Euskadi
op 5'23"
102
Darío Hernandez
Burgos BH - Castilla y Leon
op 5'39"
103
Efren Carazo
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
104
Valerio Agnoli
Astana Pro Team
op 5'44"
105
Paolo Tiralongo
Astana Pro Team
z.t
106
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural
z.t
107
Francesco Lasca
Caja Rural
z.t
108
Xavier Florencio Cabre
Katusha
z.t
109
Cédric Pineau
FDJ.fr
z.t
110
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
111
Antonio Piedra Perez
Caja Rural
op 5'51"
112
Christian Meier
Orica-GreenEDGE
op 5'52"
113
Anthony Ravard
Ag2r - La Mondiale
z.t
114
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
op 5'54"
115
Illart Zuazubiskar Gallastegi
Euskadi
op 6'07"
116
Lucas Sebastian Haedo
Cannondale
op 6'09"
117
Erick Rowsell
Team Netapp - Endura
op 6'15"
118
Allan Davis
Orica-GreenEDGE
op 6'21"
119
Vasili Kiryienka
Sky Procycling
op 6'28"
120
Leigh Howard
Orica-GreenEDGE
op 7'10"
121
Jon Larrinaga
Euskadi
op 7'56"
122
Edwin Alcibiades Avila Vanegas
Colombia
op 11'28"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares