En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a Burgos
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
06/08
Villasana de Mena
Miranda de Ebro
153 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Joaquím Rodriguez Oliver
Caisse d'Epargne
3u36'51"
2
Ben Hermans
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 1"
3
Alejandro Valverde Belmonte
Caisse d'Epargne
z.t
4
Alexandre Botcharov
Team Katusha
z.t
5
Beñat Intxausti Elorriaga
Fuji - Servetto
op 5"
6
Stefano Garzelli
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
op 7"
7
Francesco Masciarelli
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
z.t
8
Ezequiel Mosquera Miguez
Xacobeo Galicia
op 8"
9
Björn Leukemans
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
10
Manuel Vazquez Hueso
Contentpolis-Ampo
z.t
11
Xavier Tondo Volpini
Andalucia - Cajasur
z.t
12
Bayron Guama de la Cruz
Burgos Monumental
op 11"
13
Enrique Mata Cabello
Burgos Monumental
op 12"
14
Danny Pate
Garmin - Slipstream
z.t
15
Matteo Carrara
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
16
Juan Mauricio Soler Hernandez
Barloworld
op 14"
17
Thomas Danielson
Garmin - Slipstream
z.t
18
Samuel Sánchez Gonzalez
Euskaltel - Euskadi
op 17"
19
Didac Ortega
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
op 18"
20
José Angel Gomez Marchanté
Cervélo Test Team
z.t
21
Romain Sicard
Orbea - Oreka S.D.A
z.t
22
Pablo Urtasun Perez
Euskaltel - Euskadi
z.t
23
Juan Jose Oroz Ugalde
Euskaltel - Euskadi
z.t
24
Alberto Fernandez De La Puebla
Fuji - Servetto
z.t
25
Inigo Cuesta Lopez de Castro
Cervélo Test Team
z.t
26
David Garcia Dapena
Xacobeo Galicia
z.t
27
Philip Deignan
Cervélo Test Team
op 25"
28
Rafael Valls Ferri
Burgos Monumental
z.t
29
Inaki Isasi Flores
Euskaltel - Euskadi
op 27"
30
Luis Pasamontes Rodriguez
Caisse d'Epargne
op 28"
31
Mikel Nieve Ituralde
Euskaltel - Euskadi
z.t
32
Josep Jufre Pou
Fuji - Servetto
z.t
33
Christopher Froome
Barloworld
op 30"
34
Oscar Garcia-Casarrubios Pintor
Contentpolis-Ampo
op 33"
35
Gustavo Dominguez Lemos
Xacobeo Galicia
z.t
36
José Angel Gomez Gomez
Fuji - Servetto
z.t
37
Reinier Honig
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
38
Serafin Martinez Acevedo
Xacobeo Galicia
z.t
39
Giampaolo Cheula
Barloworld
z.t
40
Arkaitz Duran Aroca
Fuji - Servetto
z.t
41
Serge Pauwels
Cervélo Test Team
z.t
42
Paolo Bailetti
Fuji - Servetto
z.t
43
Patrick Calcagni
Barloworld
z.t
44
Simon Gerrans
Cervélo Test Team
op 43"
45
Raul Santamarta
Burgos Monumental
z.t
46
Jan Bakelants
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
47
Ben Swift
Team Katusha
z.t
48
Gerben Löwik
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
49
Joaquin Novoa Mendez
Cervélo Test Team
op 46"
50
Jason Donald
Garmin - Slipstream
z.t
51
Sergio Dominguez Munoz
Contentpolis-Ampo
z.t
52
Pedro Merino Criado
Fuji - Servetto
z.t
53
Nikolas Maes
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 49"
54
Evgeny Petrov
Team Katusha
op 50"
55
Ivan Rovny
Team Katusha
z.t
56
Huub Duyn
Garmin - Slipstream
z.t
57
Joan Horrach Rippoll
Team Katusha
z.t
58
David Arroyo Duran
Caisse d'Epargne
op 57"
59
Aitor Perez Arrieta
Contentpolis-Ampo
z.t
60
Adrian Palomares Villaplana
Contentpolis-Ampo
z.t
61
Fabrice Piemontesi
Fuji - Servetto
op 58"
62
Johan Coenen
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 1'01"
63
Thomas De Gendt
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
64
Jose Ruiz Sanchez
Andalucia - Cajasur
op 1'07"
65
Diego Gallego Arnaiz
Burgos Monumental
op 1'08"
66
Miguel Minguez Ayala
Orbea - Oreka S.D.A
z.t
67
Ricardo Garcia Ambroa
Orbea - Oreka S.D.A
op 1'10"
68
Massimo Codol
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
z.t
69
Ivan Melero Coco
Burgos Monumental
op 1'14"
70
Javier Benitez Pomares
Contentpolis-Ampo
op 1'15"
71
Timothy Duggan
Garmin - Slipstream
z.t
72
José Antonio Carrasco Ramírez
Andalucia - Cajasur
op 1'31"
73
Gorka Verdugo Marcotegui
Euskaltel - Euskadi
op 1'36"
74
Francisco Perez Sanchez
Caisse d'Epargne
op 1'37"
75
Ricardo van der Velde
Garmin - Slipstream
z.t
76
Wout Poels
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
77
Alberto Fernandez Sainz
Xacobeo Galicia
z.t
78
Daniel Sesma
Orbea - Oreka S.D.A
op 1'41"
79
Kristof Goddaert
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 1'44"
80
Pieter Vanspeybrouck
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
81
Sep Vanmarcke
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
82
Jesus Rosendo Prado
Andalucia - Cajasur
z.t
83
Manuel Ortega Ocana
Andalucia - Cajasur
z.t
84
Diego Milan Jimenez
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
op 1'52"
85
Luca Mazzanti
Team Katusha
op 1'58"
86
Denis Galimzyanov
Team Katusha
z.t
87
Rafael Serrano Fernandez
Contentpolis-Ampo
op 2'01"
88
Luca Pierfelici
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
op 2'20"
89
Joaquin Sobrino Martinez
Burgos Monumental
op 2'24"
90
Gonzalo Rabuñal Rios
Xacobeo Galicia
op 2'27"
91
Edward King
Cervélo Test Team
z.t
92
Gustavo Cesar Veloso
Xacobeo Galicia
z.t
93
Koldo Fernandez De Larrea
Euskaltel - Euskadi
op 2'31"
94
Oscar Pujol Muñoz
Cervélo Test Team
op 2'32"
95
Francisco José Martinez Perez
Andalucia - Cajasur
op 2'44"
96
Geraint Thomas
Barloworld
op 2'45"
97
Sergio Carrasco Garcia
Andalucia - Cajasur
op 2'49"
98
Nicolas Jonathan Castroviejo
Orbea - Oreka S.D.A
op 2'50"
99
Mikel Ilundain Tirapu
Orbea - Oreka S.D.A
z.t
100
Eriz Ruiz de Erentxun Antetara
Orbea - Oreka S.D.A
z.t
101
Lieuwe Westra
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 3'04"
102
Félix Rafael Cardenas Ravelo
Barloworld
op 3'05"
103
Alexey Markov
Team Katusha
op 3'06"
104
Hans Dekkers
Garmin - Slipstream
op 3'46"
105
Julian Sanchez Pimienta
Contentpolis-Ampo
op 4'14"
106
Luis Mas Bonet
Burgos Monumental
op 4'57"
107
Dario Andriotto
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
z.t
108
Michele Merlo
Barloworld
z.t
109
Luca Paolini
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
z.t
110
Baden Cooke
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
111
Imanol Erviti
Caisse d'Epargne
op 4'59"
112
Bobbie Traksel
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
113
Andoni Blazquez
Orbea - Oreka S.D.A
op 5'39"
114
José Vicente Garcia Acosta
Caisse d'Epargne
op 6'06"
115
Xabier Zandio Echaide
Caisse d'Epargne
z.t
Jorge Azanza Soto
Euskaltel - Euskadi
DNF
Robert Hunter
Barloworld
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares