En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a Burgos
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
09/08
Areniscas de los Pinares
Lagunas de Neila
155 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Alejandro Valverde Belmonte
Caisse d'Epargne
15u49'33"
2
Xavier Tondo Volpini
Andalucia - Cajasur
op 10"
3
Thomas Danielson
Garmin - Slipstream
op 12"
4
Ezequiel Mosquera Miguez
Xacobeo Galicia
op 30"
5
Juan Mauricio Soler Hernandez
Barloworld
op 1'11"
6
Francesco Masciarelli
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
op 1'16"
7
Beñat Intxausti Elorriaga
Fuji - Servetto
op 1'39"
8
Inigo Cuesta Lopez de Castro
Cervélo Test Team
op 1'40"
9
Manuel Vazquez Hueso
Contentpolis-Ampo
op 2'07"
10
Philip Deignan
Cervélo Test Team
op 2'14"
11
Josep Jufre Pou
Fuji - Servetto
op 2'35"
12
Ivan Rovny
Team Katusha
op 2'37"
13
Alberto Fernandez De La Puebla
Fuji - Servetto
op 2'42"
14
Joaquím Rodriguez Oliver
Caisse d'Epargne
op 2'46"
15
Romain Sicard
Orbea - Oreka S.D.A
op 2'54"
16
Luis Pasamontes Rodriguez
Caisse d'Epargne
op 2'57"
17
Arkaitz Duran Aroca
Fuji - Servetto
op 2'58"
18
Christopher Froome
Barloworld
z.t
19
Rafael Valls Ferri
Burgos Monumental
op 3'09"
20
Alexandre Botcharov
Team Katusha
op 3'11"
21
Ben Hermans
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 3'23"
22
Giampaolo Cheula
Barloworld
op 3'24"
23
Jan Bakelants
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 3'39"
24
Ivan Melero Coco
Burgos Monumental
op 3'56"
25
Mikel Nieve Ituralde
Euskaltel - Euskadi
op 4'06"
26
Matteo Carrara
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
27
Samuel Sánchez Gonzalez
Euskaltel - Euskadi
op 4'08"
28
Raul Santamarta
Burgos Monumental
op 4'13"
29
Bayron Guama de la Cruz
Burgos Monumental
op 4'25"
30
Didac Ortega
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
op 4'46"
31
Adrian Palomares Villaplana
Contentpolis-Ampo
op 4'47"
32
José Angel Gomez Marchanté
Cervélo Test Team
op 5'05"
33
Joan Horrach Rippoll
Team Katusha
op 5'19"
34
Oscar Pujol Muñoz
Cervélo Test Team
op 5'40"
35
Oscar Garcia-Casarrubios Pintor
Contentpolis-Ampo
op 5'57"
36
Simon Gerrans
Cervélo Test Team
op 5'59"
37
Evgeny Petrov
Team Katusha
op 6'11"
38
Patrick Calcagni
Barloworld
op 6'32"
39
Stefano Garzelli
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
op 8'11"
40
Diego Gallego Arnaiz
Burgos Monumental
op 8'36"
41
Francisco Perez Sanchez
Caisse d'Epargne
op 8'46"
42
Serafin Martinez Acevedo
Xacobeo Galicia
op 8'54"
43
Paolo Bailetti
Fuji - Servetto
op 9'13"
44
Gustavo Dominguez Lemos
Xacobeo Galicia
op 9'20"
45
Danny Pate
Garmin - Slipstream
op 9'27"
46
Fabrice Piemontesi
Fuji - Servetto
op 9'56"
47
Pedro Merino Criado
Fuji - Servetto
op 9'57"
48
Massimo Codol
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
op 10'00"
49
Jesus Rosendo Prado
Andalucia - Cajasur
z.t
50
Sergio Dominguez Munoz
Contentpolis-Ampo
op 10'15"
51
Inaki Isasi Flores
Euskaltel - Euskadi
op 10'38"
52
Nicolas Jonathan Castroviejo
Orbea - Oreka S.D.A
op 10'46"
53
David Arroyo Duran
Caisse d'Epargne
op 10'48"
54
Joaquin Novoa Mendez
Cervélo Test Team
op 11'11"
55
Serge Pauwels
Cervélo Test Team
op 11'18"
56
Gonzalo Rabuñal Rios
Xacobeo Galicia
op 11'38"
57
Johan Coenen
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 11'51"
58
David Garcia Dapena
Xacobeo Galicia
op 12'04"
59
Juan Jose Oroz Ugalde
Euskaltel - Euskadi
op 12'14"
60
Francisco José Martinez Perez
Andalucia - Cajasur
op 12'18"
61
Alberto Fernandez Sainz
Xacobeo Galicia
op 12'46"
62
Nikolas Maes
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 13'02"
63
Enrique Mata Cabello
Burgos Monumental
op 13'08"
64
Miguel Minguez Ayala
Orbea - Oreka S.D.A
op 13'22"
65
Thomas De Gendt
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 13'33"
66
Timothy Duggan
Garmin - Slipstream
op 13'47"
67
Gustavo Cesar Veloso
Xacobeo Galicia
op 14'00"
68
Aitor Perez Arrieta
Contentpolis-Ampo
op 14'01"
69
Imanol Erviti
Caisse d'Epargne
op 14'09"
70
Huub Duyn
Garmin - Slipstream
op 14'13"
71
Reinier Honig
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 14'15"
72
Manuel Ortega Ocana
Andalucia - Cajasur
op 14'16"
73
Björn Leukemans
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 14'17"
74
Luca Paolini
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
op 15'39"
75
Gerben Löwik
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 15'42"
76
Luca Mazzanti
Team Katusha
op 15'46"
77
Wout Poels
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 16'28"
78
Jason Donald
Garmin - Slipstream
op 16'33"
79
José Antonio Carrasco Ramírez
Andalucia - Cajasur
op 16'45"
80
Javier Benitez Pomares
Contentpolis-Ampo
op 16'54"
81
Baden Cooke
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 18'00"
82
Pablo Urtasun Perez
Euskaltel - Euskadi
op 19'02"
83
Pieter Vanspeybrouck
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 19'31"
84
Jose Ruiz Sanchez
Andalucia - Cajasur
op 21'17"
85
Alexey Markov
Team Katusha
op 22'00"
86
Julian Sanchez Pimienta
Contentpolis-Ampo
op 22'19"
87
Ricardo Garcia Ambroa
Orbea - Oreka S.D.A
op 24'46"
88
José Vicente Garcia Acosta
Caisse d'Epargne
op 24'55"
89
Rafael Serrano Fernandez
Contentpolis-Ampo
op 25'18"
90
Daniel Sesma
Orbea - Oreka S.D.A
op 25'47"
91
Lieuwe Westra
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 26'40"
92
Mikel Ilundain Tirapu
Orbea - Oreka S.D.A
op 27'02"
93
Sep Vanmarcke
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 27'08"
94
Luis Mas Bonet
Burgos Monumental
op 27'31"
95
Edward King
Cervélo Test Team
op 28'11"
96
Sergio Carrasco Garcia
Andalucia - Cajasur
op 28'22"
97
Andoni Blazquez
Orbea - Oreka S.D.A
op 28'30"
98
Xabier Zandio Echaide
Caisse d'Epargne
op 32'27"
99
Eriz Ruiz de Erentxun Antetara
Orbea - Oreka S.D.A
op 37'05"
Dario Andriotto
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
DNF
Félix Rafael Cardenas Ravelo
Barloworld
DNF
Hans Dekkers
Garmin - Slipstream
DNF
Koldo Fernandez De Larrea
Euskaltel - Euskadi
DNF
Denis Galimzyanov
Team Katusha
DNF
Kristof Goddaert
Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF
José Angel Gomez Gomez
Fuji - Servetto
DNF
Michele Merlo
Barloworld
DNF
Diego Milan Jimenez
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
DNF
Luca Pierfelici
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
DNF
Joaquin Sobrino Martinez
Burgos Monumental
DNF
Ben Swift
Team Katusha
DNF
Geraint Thomas
Barloworld
DNF
Bobbie Traksel
Vacansoleil Pro Cycling Team
DNF
Gorka Verdugo Marcotegui
Euskaltel - Euskadi
DNF
Ricardo van der Velde
Garmin - Slipstream
DNF
Jorge Azanza Soto
Euskaltel - Euskadi
DNF
Robert Hunter
Barloworld
DNF
Marcos García Fernandez
Xacobeo Galicia
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares