En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Giro d'Italia
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Info
Volta a Portugal
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
09/08
Oleiros
Sertã
28.9 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Gustavo Cesar Veloso
OFM - Quinta Da Lixa
38u31'46"
2
Rui Miguel Sousa Barbosa
Radio Popular
op 2'01"
3
Delio Fernández Cruz
OFM - Quinta Da Lixa
op 2'54"
4
Jóni Silva Brandao
Efapel - Glassdrive
op 3'10"
5
Edgar Miguel Lemos Pinto
La Aluminios - Antarte
op 3'26"
6
Ricardo Vilela
OFM - Quinta Da Lixa
op 4'31"
7
Victor De La Parte Gonzalez
Efapel - Glassdrive
op 5'31"
8
Sandro Filipe Silva Pinto
Louletano - Dunas Douradas
op 6'51"
9
Virgilio Martins Dos Santos
Radio Popular
op 6'58"
10
Manuel Antunes Amaro
Banco Bic - Carmim
op 7'20"
11
Ricardo Mestre
Efapel - Glassdrive
op 7'24"
12
Nuño Ribeiro
OFM - Quinta Da Lixa
op 7'41"
13
Hernani Broco
Louletano - Dunas Douradas
op 7'45"
14
José Gonçalves
Team La Pomme Marseille 13
op 9'05"
15
Hugo Sabido
La Aluminios - Antarte
op 10'18"
16
Antonio Ferreira Carvalho
La Aluminios - Antarte
op 10'40"
17
David Belda Garcia
Burgos-BH
op 11'08"
18
Higinio Fernandez Suarez
Team Ecuador
op 12'08"
19
Sergio Ferreira Sousa
Efapel - Glassdrive
op 12'31"
20
David Miguel Costa Rodrigues
op 12'56"
21
Heiner Rodrigo Parra Bustamente
Caja Rural
op 13'22"
22
Frederico Figueiredo
Radio Popular
op 14'02"
23
Hugo De Matos Sancho
La Aluminios - Antarte
op 16'33"
24
Celio Cristiano Sousa
Radio Popular
op 17'09"
25
Omar Fraile Matarranza
Caja Rural
op 19'08"
26
Joaquim Silva
op 20'18"
27
David Da Silva Livramento
Banco Bic - Carmim
op 23'39"
28
Stefan Schumacher
Christina Watches - Kuma
op 27'27"
29
Marcos García Fernandez
Caja Rural
op 28'45"
30
Juan Jose Oroz Ugalde
Burgos-BH
op 29'51"
31
André Lima César Fonte
Radio Popular
op 31'14"
32
Nikodemus Holler
Team Stuttgart
op 34'02"
33
Juan Felipe Osorio Arboleda
4-72 Colombia
op 35'12"
34
Luis Léon Sanchez Gil
Caja Rural
op 38'05"
35
Arkaitz Duran Aroca
OFM - Quinta Da Lixa
op 39'38"
36
Daniel Eduardo Moreira Silva
Radio Popular
op 40'17"
37
Ruben Fernandez Andujar
Caja Rural
op 42'15"
38
Frederik Dombrowski
Team Stölting
op 47'40"
39
Christian Mager
Team Stölting
op 51'44"
40
Diego Antonio Ochoa Camargo
4-72 Colombia
op 53'28"
41
Alberto Gallego Ruiz
Radio Popular
op 54'38"
42
Aleksey Rybalkin
Lokosphinx
op 55'08"
43
Igor Merino Cortazar
Burgos-BH
op 55'10"
44
Yukihiro Doi
Team Ukyo
op 55'58"
45
Raul Garcia De Mateo Rubio
Louletano - Dunas Douradas
op 58'34"
46
Helder Oliveira
OFM - Quinta Da Lixa
op 59'38"
47
Angel Madrazo Ruiz
Caja Rural
op 59'54"
48
Hélder Fernandes Ferreira
Efapel - Glassdrive
op 1u00'05"
49
Nuno Almeida
op 1u00'23"
50
Sergei Shilov
Lokosphinx
op 1u02'33"
51
Salvador Guardiola Tora
Pinoroad
op 1u03'31"
52
Evgeny Shalunov
Lokosphinx
op 1u05'51"
53
Filipe Duarte Cardoso Sousa
Efapel - Glassdrive
op 1u06'04"
54
Daniel Dominguez Barragan
Christina Watches - Kuma
op 1u06'29"
55
Henrique Casimiro
Banco Bic - Carmim
op 1u07'44"
56
Edson Calderon
4-72 Colombia
op 1u09'37"
57
Micael Isidoro
Louletano - Dunas Douradas
op 1u10'38"
58
Rafael Silva
Efapel - Glassdrive
op 1u11'08"
59
Samuel José Rodrigues Caldeira
OFM - Quinta Da Lixa
op 1u11'32"
60
Moisés Dueñas Nevado
Burgos-BH
op 1u13'33"
61
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural
op 1u14'38"
62
Segundo Navarrete
Team Ecuador
op 1u14'53"
63
José Vicente Toribio Alcolea
Team Ukyo
op 1u17'36"
64
Juan Ernesto Chamorro Chitan
4-72 Colombia
op 1u18'27"
65
Jaume Rovira Pous
Team Ecuador
op 1u19'19"
66
Alexander Krieger
Team Stuttgart
op 1u20'30"
67
Daniel Freitas
La Aluminios - Antarte
op 1u20'50"
68
Arkimedes Arguelyes Rodriges
Lokosphinx
op 1u24'38"
69
Jorge Martín Montenegro
Louletano - Dunas Douradas
op 1u25'47"
70
Maximilian Werda
Team Stölting
op 1u26'52"
71
Raul Alarcon Garcia
Louletano - Dunas Douradas
op 1u28'09"
72
Hugo Vaz
op 1u30'55"
73
Daniel Mestre
Banco Bic - Carmim
op 1u33'38"
74
Bruno Duarte Ferreira Silva
Efapel - Glassdrive
op 1u33'52"
75
Dmitrii Sokolov
Lokosphinx
op 1u34'37"
76
Vitor Valinho
Louletano - Dunas Douradas
op 1u36'17"
77
Davide Viganò
Caja Rural
op 1u36'22"
78
João Paulo Dos Santos Rodrigues
Banco Bic - Carmim
op 1u36'30"
79
Fernando Orjuela Gutierrez
4-72 Colombia
op 1u36'39"
80
Tomoya Kano
Team Ukyo
op 1u39'44"
81
Alexander Vdovin
Lokosphinx
op 1u40'56"
82
Vasilii Neustroev
Lokosphinx
op 1u41'02"
83
Cesar Nicolas Paredes Avellaneda
4-72 Colombia
op 1u43'04"
84
Victor Gamito
La Aluminios - Antarte
op 1u43'30"
85
Mario Jorge Costa da Faria
OFM - Quinta Da Lixa
op 1u43'35"
86
Thomas Koep
Team Stölting
op 1u44'56"
87
Jesus Del Pino Corrochano
Burgos-BH
op 1u44'59"
88
Manuel Antonio Cardoso Leal
Banco Bic - Carmim
op 1u45'31"
89
Joao Pereira
Banco Bic - Carmim
op 1u46'08"
90
Jose Ragonessi
Team Ecuador
op 1u47'06"
91
André Mourato
La Aluminios - Antarte
op 1u48'09"
92
Tim Gebauer
Team Stölting
op 1u52'03"
93
Serafim Pacheco Nuno Meireles
op 1u52'18"
94
Diego Leon Cuervo Zambraro
Burgos-BH
op 1u52'19"
95
Carlos Ivan Oyarzun Guinez
Efapel - Glassdrive
op 1u53'16"
96
Filipe Silva Luís Fernandes
OFM - Quinta Da Lixa
op 1u54'38"
97
Luis Afonso
La Aluminios - Antarte
op 1u55'05"
98
Carlos Ribeiro
op 1u56'51"
99
Ricardo Ferreira
Radio Popular
op 1u59'00"
100
Rafael Ferreira Reis
Banco Bic - Carmim
op 1u59'01"
101
Pablo Torres Muino
Burgos-BH
op 2u02'39"
102
Igor Alberto Silva
Banco Bic - Carmim
op 2u04'38"
103
Florian Nowak
Team Stuttgart
op 2u05'52"
104
Isaac Carbonell Rabat
Team Ecuador
op 2u07'55"
105
Francesco Lasca
Caja Rural
op 2u08'14"
106
Jake Tanner
Christina Watches - Kuma
op 2u09'00"
107
Jimmi Sorensen
Christina Watches - Kuma
op 2u10'25"
108
Pedro Paulinho
La Aluminios - Antarte
op 2u11'15"
109
Albert Torres Barcelo
Team Ecuador
op 2u12'02"
110
Samuel Magalhães
op 2u22'00"
111
Eiichi Hirai
Team Ukyo
op 2u25'22"
112
Georg Loef
Team Stuttgart
op 2u30'07"
113
Sebastian Forke
Christina Watches - Kuma
op 2u34'39"
114
Max Walsleben
Team Stuttgart
op 2u34'42"
115
Jack Cummings
Team Stuttgart
op 2u34'56"
116
Arne Egner
Team Stölting
op 2u35'41"
117
Alvaro Robredo Crespo
Burgos-BH
op 2u45'13"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares