En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
VOO-Tour de Wallonie
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
28/07
Waremme
Beyne-Heusay
170.4 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Loic Vliegen
Wanty - Gobert Cycling Team
4u04'37"
2
Christopher Lawless
Team INEOS
op 8"
3
Quinten Hermans
Telenet Baloise Lions
op 12"
4
Dimitri Claeys
Cofidis
z.t
5
Dorian Godon
Ag2r - La Mondiale
z.t
6
Ruben Guerreiro
Team Katusha Alpecin
z.t
7
Damien Touzé
Cofidis
z.t
8
Lucas Eriksson
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
9
Tobias Ludvigsson
Groupama - FDJ
z.t
10
Eddie Dunbar
Team INEOS
z.t
11
Nico Denz
Ag2r - La Mondiale
z.t
12
Aurelien Paret-Peintre
Ag2r - La Mondiale
z.t
13
Jenthe Biermans
Team Katusha Alpecin
z.t
14
Diego Rosa
Team INEOS
z.t
15
Tosh Van der Sande
Lotto - Soudal
z.t
16
Quentin Pacher
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
17
Thomas Degand
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
18
Nathan Van Hooydonck
CCC Team
z.t
19
Milan Menten
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
20
Dries De Bondt
Corendon - Circus
z.t
21
Jelle Vanendert
Lotto - Soudal
z.t
22
Kenneth Van Rooy
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
23
Cyril Gautier
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
24
Nicolas Cleppe
Telenet Baloise Lions
z.t
25
Pawel Bernas
CCC Team
z.t
26
Fabien Doubey
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
27
Oscar Riesebeek
Roompot - Charles
op 23"
28
Senne Leysen
Roompot - Charles
op 29"
29
Pierre Idjouadienne
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
30
Philipp Walsleben
Corendon - Circus
op 33"
31
Tom Van Asbroeck
Israel Cycling Academy
op 39"
32
Brent Van Moer
Lotto - Soudal
op 44"
33
Bryan Coquard
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
34
Miles Scotson
Groupama - FDJ
z.t
35
Toon Aerts
Telenet Baloise Lions
op 49"
36
Olivier Le Gac
Groupama - FDJ
op 1'15"
37
Nikolas Maes
Lotto - Soudal
op 1'30"
38
Benjamin Declercq
Sport Vlaanderen - Baloise
op 1'38"
39
Christian Knees
Team INEOS
z.t
40
Floris Gerts
Tarteletto - Isorex
op 3'12"
41
Andreas Stokbro Nielsen
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
42
Pierre Gouault
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
43
Kim Magnusson
Riwal Readynez Cycling Team
op 3'32"
44
Piet Allegaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
45
Willem Jakobus Smit
Team Katusha Alpecin
z.t
46
Abram Stockman
Tarteletto - Isorex
op 3'41"
47
Boris Vallee
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
48
Cyril Lemoine
Cofidis
op 3'43"
49
Stan Dewulf
Lotto - Soudal
z.t
50
Reto Hollenstein
Team Katusha Alpecin
op 4'08"
51
Julien Duval
Ag2r - La Mondiale
z.t
52
Johan Le Bon
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
53
Daniel Turek
Israel Cycling Academy
z.t
54
Elmar Reinders
Roompot - Charles
z.t
55
Lionel Taminiaux
Wallonie Bruxelles
z.t
56
Stijn Steels
Roompot - Charles
z.t
57
Romain Cardis
Total Direct Energie
z.t
58
Kamil Gradek
CCC Team
op 4'36"
59
Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
z.t
60
Edward Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
61
Arnaud Démare
Groupama - FDJ
op 4'52"
62
Emil Mielke Vinjebo
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
63
Filippo Ganna
Team INEOS
op 5'30"
64
Huub Duyn
Roompot - Charles
z.t
65
Tom Meeusen
Corendon - Circus
op 6'09"
66
David De La Cruz Melgarejo
Team INEOS
op 6'29"
67
Clément Carisey
Israel Cycling Academy
op 6'42"
68
Ludovic Robeet
Wallonie Bruxelles
op 7'42"
69
Justin Jules
Wallonie Bruxelles
z.t
70
Roy Goldstein
Israel Cycling Academy
op 8'26"
71
Michiel Stockman
Tarteletto - Isorex
op 8'59"
72
Dries Van Gestel
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
73
Thijs Aerts
Telenet Baloise Lions
z.t
74
Eliot Lietaer
Wallonie Bruxelles
op 9'44"
75
Yentl Bekaert
Telenet Baloise Lions
op 11'22"
76
Jérôme Baugnies
Wanty - Gobert Cycling Team
op 12'22"
77
Timothy Dupont
Wanty - Gobert Cycling Team
op 12'43"
78
Zico Waeytens
Cofidis
z.t
79
Jakub Mareczko
CCC Team
z.t
80
Roy Jans
Corendon - Circus
z.t
81
Alexander Kamp Egested
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
82
Kristoffer Halvorsen
Team INEOS
z.t
83
Niels De Rooze
Tarteletto - Isorex
z.t
84
Adrien Petit
Total Direct Energie
z.t
85
Stijn Devolder
Corendon - Circus
z.t
86
Kevin Reza
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
87
Frederik Frison
Lotto - Soudal
z.t
88
Lars van der Haar
Telenet Baloise Lions
z.t
89
Nathan Haas
Team Katusha Alpecin
z.t
90
Baptiste Planckaert
Wallonie Bruxelles
z.t
91
Stijn Vandenbergh
Ag2r - La Mondiale
z.t
92
Ramon Sinkeldam
Groupama - FDJ
z.t
93
Daniel Navarro Garcia
Team Katusha Alpecin
z.t
94
Corné Van Kessel
Telenet Baloise Lions
z.t
95
Joeri Stallaert
Corendon - Circus
z.t
96
Gediminas Bagdonas
Ag2r - La Mondiale
z.t
97
Christophe Masson
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
98
Jonas Aaen Jörgensen
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
99
Silvan Dillier
Ag2r - La Mondiale
z.t
100
Tom Wirtgen
Wallonie Bruxelles
z.t
101
Julien Antomarchi
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
102
Davide Cimolai
Israel Cycling Academy
z.t
103
Bert Van Lerberghe
Cofidis
z.t
104
Jacopo Guarnieri
Groupama - FDJ
z.t
105
Ludwig De Winter
Wanty - Gobert Cycling Team
op 15'13"
106
Szymon Wojciech Sajnok
CCC Team
z.t
107
Amaury Capiot
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
108
Maarten Van Trijp
Corendon - Circus
op 15'15"
109
Samuel Leroux
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
110
Emiel Vermeulen
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
111
Lars Boom
Roompot - Charles
op 15'18"
112
Angelo Tulik
Total Direct Energie
z.t
113
Benoît Vaugrenard
Groupama - FDJ
z.t
114
Thomas Boudat
Total Direct Energie
op 15'22"
115
Pim Ligthart
Total Direct Energie
z.t
116
Jonas Vangenechten
Vital Concept - B&B Hotels
op 17'14"
117
Pierre Rolland
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
118
Nicolai Brochner
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
119
Julien Van den Brande
Tarteletto - Isorex
z.t
120
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
z.t
121
Jordi Van Dingenen
Tarteletto - Isorex
z.t
122
Hamish Schreurs
Israel Cycling Academy
z.t
123
Damien Gaudin
Total Direct Energie
z.t
124
Jonathan Hivert
Total Direct Energie
op 18'03"
125
Elias Van Breussegem
Tarteletto - Isorex
op 22'54"
126
Kevyn Ista
Wallonie Bruxelles
op 23'09"
127
Steff Cras
Team Katusha Alpecin
op 23'36"
Loic Chetout
Cofidis
DNF
Guillaume Van Keirsbulck
CCC Team
DNF
Tom Dernies
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
DNS
Tomasz Marczynski
Lotto - Soudal
DNS
Gijs Van Hoecke
CCC Team
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares