En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de France
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
27/07
Étampes
Paris
143 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
Young Riders
1
Gert Steegmans
Quick Step
3u51'38"
2
Gerald Ciolek
Team Columbia
z.t
3
Oscar Freire Gomez
Rabobank
z.t
4
Robbie McEwen
Silence - Lotto
z.t
5
Thor Hushovd
Crédit Agricole
z.t
6
Julian Dean
Team Slipstream/Garmin - Chipotle
z.t
7
Robert Förster
Gerolsteiner
z.t
8
Leonardo Fabio Duque
Cofidis
z.t
9
Robert Hunter
Barloworld
z.t
10
Erik Zabel
Team Milram
z.t
11
Alessandro Ballan
Lampre
z.t
12
Fabian Cancellara
Team CSC - Saxo Bank
z.t
13
Filippo Pozzato
Liquigas
z.t
14
Alejandro Valverde Belmonte
Caisse d'Epargne
z.t
15
Geoffroy Lequatre
Agritubel
z.t
16
Steven de Jongh
Quick Step
z.t
17
Marco Velo
Team Milram
z.t
18
Murilo Antonio Fischer
Liquigas
z.t
19
Ruben Perez Moreno
Euskaltel - Euskadi
z.t
20
Brett Lancaster
Team Milram
z.t
21
Sébastien Rosseler
Quick Step
z.t
22
Martin Elmiger
Ag2r - La Mondiale
z.t
23
Cadel Evans
Silence - Lotto
op 7"
24
Freddy Bichot
Agritubel
z.t
25
Yaroslav Popovych
Silence - Lotto
z.t
26
Inaki Isasi Flores
Euskaltel - Euskadi
z.t
27
Arnaud Coyot
Caisse d'Epargne
z.t
28
Christian Vandevelde
Team Slipstream/Garmin - Chipotle
z.t
29
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
z.t
30
Kanstantsin Sivtsov
Team Columbia
z.t
31
Alexandre Botcharov
Crédit Agricole
z.t
32
Kim Kirchen
Team Columbia
z.t
33
Heinrich Haussler
Gerolsteiner
z.t
34
Marcus Burghardt
Team Columbia
z.t
35
George Hincapie
Team Columbia
z.t
36
Adam Hansen
Team Columbia
z.t
37
Tadej Valjavec
Ag2r - La Mondiale
z.t
38
Christian Knees
Team Milram
z.t
39
Samuel Dumoulin
Cofidis
z.t
40
Vladimir Efimkin
Ag2r - La Mondiale
z.t
41
Samuel Sánchez Gonzalez
Euskaltel - Euskadi
z.t
42
Haimar Zubeldia Agirre
Euskaltel - Euskadi
z.t
43
Koos Moerenhout
Rabobank
z.t
44
Maxime Monfort
Cofidis
z.t
45
Aliaksandr Kuschynski
Liquigas
z.t
46
José Ivan Gutierrez Palacios
Caisse d'Epargne
z.t
47
Sven Krauss
Gerolsteiner
op 14"
48
Mikel Astarloza Chaurreau
Euskaltel - Euskadi
z.t
49
Jérôme Pineau
Bouygues Telecom
z.t
50
William Bonnet
Crédit Agricole
z.t
51
Markus Fothen
Gerolsteiner
z.t
52
Pieter Weening
Rabobank
z.t
53
Sylwester Szmyd
Lampre
z.t
54
Ralf Grabsch
Team Milram
z.t
55
Jimmy Engoulvent
Crédit Agricole
z.t
56
Christophe Le Mével
Crédit Agricole
z.t
57
David Arroyo Duran
Caisse d'Epargne
z.t
58
Peter Velits
Team Milram
z.t
59
William Frischkorn
Team Slipstream/Garmin - Chipotle
z.t
60
Carlos Sastre Candil
Team CSC - Saxo Bank
z.t
61
Stuart O'Grady
Team CSC - Saxo Bank
z.t
62
Andy Schleck
Team CSC - Saxo Bank
z.t
63
Amaël Moinard
Cofidis
z.t
64
Marzio Bruseghin
Lampre
z.t
65
Fränk Schleck
Team CSC - Saxo Bank
z.t
66
Matteo Tosatto
Quick Step
z.t
67
Matteo Carrara
Quick Step
z.t
68
Vincenzo Nibali
Liquigas
z.t
69
Amets Txurruka Ansola
Euskaltel - Euskadi
z.t
70
Florent Brard
Cofidis
z.t
71
Rémi Pauriol
Crédit Agricole
z.t
72
Jurgen Van De Walle
Quick Step
z.t
73
Matthieu Sprick
Bouygues Telecom
z.t
74
Sandy Casar
Française des Jeux
z.t
75
Nicki Sörensen
Team CSC - Saxo Bank
z.t
76
John-Lee Augustyn
Barloworld
z.t
77
Carlos Barredo Llamazales
Quick Step
z.t
78
Xavier Florencio Cabre
Bouygues Telecom
z.t
79
Rémy Di Gregorio
Française des Jeux
z.t
80
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
81
Stéphane Goubert
Ag2r - La Mondiale
z.t
82
Björn Schröder
Team Milram
z.t
83
Bram Tankink
Rabobank
z.t
84
Eduardo Gonzalo Ramirez
Agritubel
z.t
85
Pierrick Fédrigo
Bouygues Telecom
z.t
86
Juan Jose Oroz Ugalde
Euskaltel - Euskadi
z.t
87
Kurt-Asle Arvesen
Team CSC - Saxo Bank
z.t
88
Mario Aerts
Silence - Lotto
z.t
89
Nicolas Portal
Caisse d'Epargne
z.t
90
Luis Léon Sanchez Gil
Caisse d'Epargne
z.t
91
Sebastian Lang
Gerolsteiner
z.t
92
Cyril Dessel
Ag2r - La Mondiale
z.t
93
Laurens ten Dam
Rabobank
z.t
94
Joost Posthuma
Rabobank
z.t
95
Benoît Vaugrenard
Française des Jeux
op 23"
96
Leif Hoste
Silence - Lotto
op 24"
97
David Lelay
Agritubel
z.t
98
Egoi Martinez de Esteban
Euskaltel - Euskadi
z.t
99
Ronny Scholz
Gerolsteiner
z.t
100
Stef Clement
Bouygues Telecom
z.t
101
Ryder Hesjedal
Team Slipstream/Garmin - Chipotle
z.t
102
Trent Lowe
Team Slipstream/Garmin - Chipotle
z.t
103
Paolo Tiralongo
Lampre
z.t
104
Denis Menchov
Rabobank
z.t
105
José Luis Arrieta Lujambio
Ag2r - La Mondiale
z.t
106
Frederik Willems
Liquigas
z.t
107
Stéphane Augé
Cofidis
z.t
108
Nicolas Vogondy
Agritubel
z.t
109
Johan Vansummeren
Silence - Lotto
z.t
110
David Lopez Garcia
Caisse d'Epargne
z.t
111
Martin Müller
Team Milram
z.t
112
Marco Marzano
Lampre
z.t
113
David Moncoutié
Cofidis
z.t
114
Simon Gerrans
Crédit Agricole
z.t
115
Arnaud Gérard
Française des Jeux
z.t
116
Thomas Voeckler
Bouygues Telecom
z.t
117
Massimiliano Mori
Lampre
z.t
118
Gorka Verdugo Marcotegui
Euskaltel - Euskadi
z.t
119
Niki Terpstra
Team Milram
z.t
120
Manuel Quinziato
Liquigas
z.t
121
Roman Kreuziger
Liquigas
z.t
122
Laurent Lefevre
Bouygues Telecom
z.t
123
Yoann Le Boulanger
Française des Jeux
z.t
124
Volodymir Gustov
Team CSC - Saxo Bank
z.t
125
Jérémy Roy
Française des Jeux
z.t
126
Danny Pate
Team Slipstream/Garmin - Chipotle
z.t
127
Johann Tschopp
Bouygues Telecom
z.t
128
Sylvain Chavanel
Cofidis
z.t
129
Daniele Righi
Lampre
op 34"
130
Matteo Bono
Lampre
z.t
131
David Millar
Team Slipstream/Garmin - Chipotle
z.t
132
José Vicente Garcia Acosta
Caisse d'Epargne
op 36"
133
Martijn Maaskant
Team Slipstream/Garmin - Chipotle
z.t
134
Sebastian Langeveld
Rabobank
op 43"
135
Giampaolo Cheula
Barloworld
z.t
136
Jens Voigt
Team CSC - Saxo Bank
op 14"
137
Thomas Lövkvist
Team Columbia
z.t
138
Bernhard Eisel
Team Columbia
op 1'08"
139
Wim Vansevenant
Silence - Lotto
z.t
140
Philippe Gilbert
Française des Jeux
op 1'26"
141
Dario David Cioni
Silence - Lotto
op 1'28"
142
Christopher Froome
Barloworld
op 1'37"
Dmitriy Fofonov
Crédit Agricole
DSQ
Bernhard Kohl
Gerolsteiner
DSQ
Stefan Schumacher
Gerolsteiner
DSQ
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1905
1904
1903
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares