En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de France
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
27/07
Étampes
Paris
143 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
Young Riders
1
Oscar Freire Gomez
Rabobank
270
2
Thor Hushovd
Crédit Agricole
220
3
Erik Zabel
Team Milram
217
4
Leonardo Fabio Duque
Cofidis
181
5
Kim Kirchen
Team Columbia
155
6
Alejandro Valverde Belmonte
Caisse d'Epargne
136
7
Robert Hunter
Barloworld
131
8
Robbie McEwen
Silence - Lotto
129
9
Julian Dean
Team Slipstream/Garmin - Chipotle
119
10
Gerald Ciolek
Team Columbia
116
11
Gert Steegmans
Quick Step
113
12
Filippo Pozzato
Liquigas
110
13
Cadel Evans
Silence - Lotto
103
14
Robert Förster
Gerolsteiner
103
15
Alessandro Ballan
Lampre
87
16
Fränk Schleck
Team CSC - Saxo Bank
80
17
Martin Elmiger
Ag2r - La Mondiale
80
18
Sylvain Chavanel
Cofidis
79
19
Samuel Dumoulin
Cofidis
74
20
Jérôme Pineau
Bouygues Telecom
72
21
Carlos Sastre Candil
Team CSC - Saxo Bank
68
22
Heinrich Haussler
Gerolsteiner
67
23
Andy Schleck
Team CSC - Saxo Bank
62
24
Samuel Sánchez Gonzalez
Euskaltel - Euskadi
61
25
Ruben Perez Moreno
Euskaltel - Euskadi
60
26
Christian Vandevelde
Team Slipstream/Garmin - Chipotle
59
27
Inaki Isasi Flores
Euskaltel - Euskadi
59
28
Geoffroy Lequatre
Agritubel
55
29
Vladimir Efimkin
Ag2r - La Mondiale
55
30
Denis Menchov
Rabobank
51
31
Cyril Dessel
Ag2r - La Mondiale
49
32
Xavier Florencio Cabre
Bouygues Telecom
48
33
Roman Kreuziger
Liquigas
46
34
Martijn Maaskant
Team Slipstream/Garmin - Chipotle
46
35
Fabian Cancellara
Team CSC - Saxo Bank
43
36
Jérémy Roy
Française des Jeux
42
37
William Frischkorn
Team Slipstream/Garmin - Chipotle
42
38
David Millar
Team Slipstream/Garmin - Chipotle
42
39
Sebastian Lang
Gerolsteiner
37
40
Steven de Jongh
Quick Step
37
41
Mikel Astarloza Chaurreau
Euskaltel - Euskadi
36
42
Carlos Barredo Llamazales
Quick Step
35
43
Philippe Gilbert
Française des Jeux
32
44
Kurt-Asle Arvesen
Team CSC - Saxo Bank
27
45
Benoît Vaugrenard
Française des Jeux
27
46
Yaroslav Popovych
Silence - Lotto
27
47
Matteo Carrara
Quick Step
27
48
Simon Gerrans
Crédit Agricole
26
49
Marcus Burghardt
Team Columbia
26
50
Matteo Tosatto
Quick Step
26
51
Nicolas Vogondy
Agritubel
24
52
Tadej Valjavec
Ag2r - La Mondiale
24
53
George Hincapie
Team Columbia
24
54
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
23
55
Marco Velo
Team Milram
23
56
Florent Brard
Cofidis
20
57
Koos Moerenhout
Rabobank
20
58
Christophe Le Mével
Crédit Agricole
20
59
Arnaud Coyot
Caisse d'Epargne
20
60
Freddy Bichot
Agritubel
19
61
José Luis Arrieta Lujambio
Ag2r - La Mondiale
19
62
Sandy Casar
Française des Jeux
17
63
Pierrick Fédrigo
Bouygues Telecom
17
64
Laurent Lefevre
Bouygues Telecom
16
65
Alexandre Botcharov
Crédit Agricole
16
66
Danny Pate
Team Slipstream/Garmin - Chipotle
16
67
Luis Léon Sanchez Gil
Caisse d'Epargne
15
68
David Arroyo Duran
Caisse d'Epargne
15
69
Christian Knees
Team Milram
14
70
Egoi Martinez de Esteban
Euskaltel - Euskadi
13
71
John-Lee Augustyn
Barloworld
13
72
José Ivan Gutierrez Palacios
Caisse d'Epargne
12
73
Vincenzo Nibali
Liquigas
12
74
Maxime Monfort
Cofidis
12
75
Thomas Voeckler
Bouygues Telecom
12
76
Leif Hoste
Silence - Lotto
12
77
Aliaksandr Kuschynski
Liquigas
10
78
Arnaud Gérard
Française des Jeux
10
79
Amets Txurruka Ansola
Euskaltel - Euskadi
10
80
Nicolas Portal
Caisse d'Epargne
10
81
Amaël Moinard
Cofidis
9
82
Kanstantsin Sivtsov
Team Columbia
9
83
Peter Velits
Team Milram
8
84
Christopher Froome
Barloworld
8
85
Niki Terpstra
Team Milram
7
86
Stéphane Goubert
Ag2r - La Mondiale
7
87
Murilo Antonio Fischer
Liquigas
7
88
Sven Krauss
Gerolsteiner
7
89
Rémy Di Gregorio
Française des Jeux
6
90
Thomas Lövkvist
Team Columbia
6
91
Brett Lancaster
Team Milram
6
92
Sebastian Langeveld
Rabobank
6
93
Eduardo Gonzalo Ramirez
Agritubel
5
94
Jens Voigt
Team CSC - Saxo Bank
4
95
Volodymir Gustov
Team CSC - Saxo Bank
4
96
Bram Tankink
Rabobank
4
97
Sébastien Rosseler
Quick Step
4
98
Björn Schröder
Team Milram
4
99
William Bonnet
Crédit Agricole
4
100
Stéphane Augé
Cofidis
3
101
David Moncoutié
Cofidis
2
102
David Lelay
Agritubel
2
103
Giampaolo Cheula
Barloworld
2
104
Juan Jose Oroz Ugalde
Euskaltel - Euskadi
2
105
Bernhard Eisel
Team Columbia
2
106
Joost Posthuma
Rabobank
-3
107
Laurens ten Dam
Rabobank
-5
108
Paolo Tiralongo
Lampre
-5
109
Dario David Cioni
Silence - Lotto
-5
110
Manuel Quinziato
Liquigas
-5
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1905
1904
1903
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares