En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Baloise Belgium Tour
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
18/06
Durbuy
Durbuy
175,2 km
Result
Standings
Points
1
Quinten Hermans
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
4u19'39"
2
Mauro Schmid
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
3
Tim Wellens
Lotto Soudal
op 4"
4
Lorenzo Rota
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 6"
5
Dries De Bondt
Alpecin - Deceuninck
op 29"
6
Victor Campenaerts
Lotto Soudal
z.t
7
Mark Donovan
Team DSM
op 2'20"
8
Yves Lampaert
Quick Step - Alpha Vinyl
op 2'22"
9
Mads Pedersen
Trek - Segafredo
op 2'27"
10
Jasper Philipsen
Alpecin - Deceuninck
z.t
11
Oscar Riesebeek
Alpecin - Deceuninck
z.t
12
Rasmus Tiller
Uno-X Pro Cycling Team
op 2'29"
13
Aaron Gate
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
z.t
14
Sep Vanmarcke
Israel - Premier Tech
op 2'32"
15
Robbe Ghys
Sport Vlaanderen - Baloise
op 2'34"
16
Jordy Bouts
Beat Cycling
op 2'35"
17
Kévin Vauquelin
Team Arkéa - Samsic
op 2'37"
18
Alberto Dainese
Team DSM
op 2'44"
19
Loic Vliegen
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 2'47"
20
Marco Tizza
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 2'56"
21
Axel Laurance
B&B Hotels - KTM
op 3'02"
22
Alessandro De Marchi
Israel - Premier Tech
op 3'14"
23
Florian Vermeersch
Lotto Soudal
op 3'30"
24
Julian Mertens
Sport Vlaanderen - Baloise
op 3'43"
25
Florian Sénéchal
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
26
Ryan Christensen
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
op 5'47"
27
Martin Bugge Urianstad
Uno-X Pro Cycling Team
op 5'53"
28
Kamiel Bonneu
Sport Vlaanderen - Baloise
op 8'56"
29
Tom Van Asbroeck
Israel - Premier Tech
op 9'10"
30
Amaury Capiot
Team Arkéa - Samsic
op 9'17"
31
William Blume Levy
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
32
Jenno Berckmoes
Sport Vlaanderen - Baloise
op 12'28"
33
Jens Schuermans
Beat Cycling
op 12'30"
34
Thibau Nys
Baloise Trek Lions
z.t
35
Mathijs Paasschens
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
36
Lennert Teugels
Tarteletto - Isorex
op 12'33"
37
Luc Wirtgen
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
38
Luis-Joe Lührs
Bora - HansGrohe
z.t
39
Julien Morice
B&B Hotels - KTM
op 12'37"
40
Axel Zingle
Cofidis
z.t
41
Jasper Haest
Volkerwessels Cycling Team
z.t
42
Guillaume Boivin
Israel - Premier Tech
z.t
43
Jenthe Biermans
Israel - Premier Tech
z.t
44
Logan Currie
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
z.t
45
Gianni Marchand
Tarteletto - Isorex
z.t
46
Yentl Vandevelde
Minerva Cycling Team
op 12'41"
47
Hugo Hofstetter
Team Arkéa - Samsic
op 12'50"
48
Connor Swift
Team Arkéa - Samsic
op 13'12"
49
Jonas Abrahamsen
Uno-X Pro Cycling Team
op 13'30"
50
Sven Erik Bystrøm
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
51
Piet Allegaert
Cofidis
op 13'32"
52
Benjamin Declercq
Team Arkéa - Samsic
op 13'34"
53
Jelle Wallays
Cofidis
op 13'44"
54
Danny van Poppel
Bora - HansGrohe
op 19'38"
55
Wesley Kreder
Cofidis
z.t
56
Stan Van Tricht
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
57
Ryan Kamp
Pauwels Sauzen - Bingoal
z.t
58
Lasse Norman Hansen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
59
Emils Liepins
Trek - Segafredo
z.t
60
Michael Morkov
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
61
Edward Theuns
Trek - Segafredo
z.t
62
Tobias Lund Andresen
Development Team DSM
z.t
63
Daan Hoole
Trek - Segafredo
z.t
64
Sam Bennett
Bora - HansGrohe
z.t
65
Quentin Jauregui
B&B Hotels - KTM
z.t
66
Alexander Krieger
Alpecin - Deceuninck
z.t
67
Alex Kirsch
Trek - Segafredo
op 19'51"
68
Thomas Joseph
Minerva Cycling Team
op 22'18"
69
Kobe Vanoverschelde
Tarteletto - Isorex
z.t
70
Jeremy Lecroq
B&B Hotels - KTM
z.t
71
Clement Russo
Team Arkéa - Samsic
z.t
72
Milan Menten
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
73
Jorre Debaele
Minerva Cycling Team
z.t
74
Thibaut Ponsaerts
Minerva Cycling Team
z.t
75
Iljo Keisse
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
76
Tom Sexton
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
z.t
77
Guillaume Van Keirsbulck
Alpecin - Deceuninck
z.t
78
Yoeri Havik
Beat Cycling
z.t
79
Andreas Goeman
Tarteletto - Isorex
z.t
80
Alexis Renard
Cofidis
z.t
81
Jacob Relaes
Tarteletto - Isorex
z.t
82
Arnaud De Lie
Lotto Soudal
z.t
83
Ryan Mullen
Bora - HansGrohe
z.t
84
Elias Van Breussegem
Tarteletto - Isorex
z.t
85
Frederik Frison
Lotto Soudal
z.t
86
Max Walscheid
Cofidis
z.t
87
Gilles Borra
Minerva Cycling Team
z.t
88
Thijs Aerts
Baloise Trek Lions
z.t
89
Gerben Thijssen
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
90
Cyril Lemoine
B&B Hotels - KTM
z.t
91
Lars van der Haar
Baloise Trek Lions
z.t
92
Zak Coleman
Volkerwessels Cycling Team
z.t
93
Boy van Poppel
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
94
Alexandre Kess
Geofco Doltcini Materiel-Velo.Com
z.t
95
Angelo Van den Bossche
Geofco Doltcini Materiel-Velo.Com
z.t
96
Luke Mudgway
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
z.t
97
Dietmar Ledegen
Baloise Trek Lions
z.t
98
Witse Meeussen
Pauwels Sauzen - Bingoal
z.t
99
Eli Iserbyt
Pauwels Sauzen - Bingoal
z.t
100
Fabio Jakobsen
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
101
Daan van Sintmaartensdijk
Volkerwessels Cycling Team
z.t
102
Erik Nordsaeter Resell
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
103
Lorenzo Masciarelli
Pauwels Sauzen - Bingoal
z.t
104
Sven Burger
Beat Cycling
z.t
105
Marc Brustenga
Trek - Segafredo
z.t
106
Stijn Daemen
Beat Cycling
z.t
107
Shane Archbold
Bora - HansGrohe
z.t
108
Jordi Warlop
B&B Hotels - KTM
z.t
109
Jens Debusschere
B&B Hotels - KTM
z.t
110
Stanislaw Aniolkowski
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
111
Timo de Jong
Volkerwessels Cycling Team
z.t
112
Jordi Meeus
Bora - HansGrohe
z.t
113
Simon Daniels
Geofco Doltcini Materiel-Velo.Com
z.t
114
Stijn Siemons
Geofco Doltcini Materiel-Velo.Com
z.t
115
Théo Bonnet
Geofco Doltcini Materiel-Velo.Com
z.t
116
Matthias Brandle
Israel - Premier Tech
z.t
117
Sasha Weemaes
Sport Vlaanderen - Baloise
op 22'31"
118
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
z.t
119
Taco van der Hoorn
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
120
Jasper De Buyst
Lotto Soudal
z.t
121
Stefano Museeuw
Minerva Cycling Team
z.t
122
Ludovic Robeet
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 22'40"
123
Christophe Noppe
Team Arkéa - Samsic
op 22'42"
124
Edward Planckaert
Alpecin - Deceuninck
z.t
125
Johan Vincent
Geofco Doltcini Materiel-Velo.Com
op 22'46"
126
Coen Vermeltfoort
Volkerwessels Cycling Team
z.t
127
Tijmen Eising
Volkerwessels Cycling Team
op 23'42"
128
Frederik Rodenberg Madsen
Team DSM
op 0"
129
Arjen Livyns
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
130
Gil d'Heygere
Minerva Cycling Team
z.t
131
Sander Lemmens
Tarteletto - Isorex
z.t
132
Nick Van der Meer
Volkerwessels Cycling Team
z.t
133
Michael Vanthourenhout
Pauwels Sauzen - Bingoal
z.t
134
Robby Cobbaert
Pauwels Sauzen - Bingoal
z.t
135
Ward Huybs
Baloise Trek Lions
z.t
136
Rune Herregodts
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
137
Enzo Leijnse
Development Team DSM
z.t
138
Jakob Egholm
Trek - Segafredo
z.t
139
Jonas Koch
Bora - HansGrohe
z.t
Robby Cobbaert
Pauwels Sauzen - Bingoal
DNF
Jakob Egholm
Trek - Segafredo
DNF
Rune Herregodts
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Ward Huybs
Baloise Trek Lions
DNF
Jonas Koch
Bora - HansGrohe
DNF
Enzo Leijnse
Development Team DSM
DNF
Sander Lemmens
Tarteletto - Isorex
DNF
Nick Van der Meer
Volkerwessels Cycling Team
DNF
Michael Vanthourenhout
Pauwels Sauzen - Bingoal
DNF
Gil d'Heygere
Minerva Cycling Team
DNS
Arjen Livyns
Bingoal Pauwels Sauces WB
DNS
Frederik Rodenberg Madsen
Team DSM
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
1986
1985
1984
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1918
1917
1916
1915
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1896
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares