En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Bayern Rundfahrt
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
30/05
Grassau
Neusäß
232.7 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Daryl Impey
Orica-GreenEDGE
5u43'58"
2
Reinardt Janse van Rensburg
Team Giant - Shimano
z.t
3
Alexander Porsev
Katusha
z.t
4
Phil Bauhaus
Team Stölting
z.t
5
Heinrich Haussler
IAM Cycling
z.t
6
Raymond Kreder
Garmin - Sharp
z.t
7
Gerald Ciolek
MTN - Qhubeka
z.t
8
Davide Viganò
Caja Rural
z.t
9
Yauheni Hutarovich
Ag2r - La Mondiale
z.t
10
Alexander Krieger
Team Stuttgart
z.t
11
Michael Schwarzmann
Team Netapp - Endura
z.t
12
Willi Willwohl
LKT Team Brandenburg
z.t
13
Jaroslaw Marycz
CCC Polsat Polkowice
z.t
14
Nikodemus Holler
Team Stuttgart
z.t
15
Jan-Niklas Droste
Team Heizomat
z.t
16
Roger Kluge
IAM Cycling
z.t
17
Andreas Stauff
MTN - Qhubeka
z.t
18
Jack Bauer
Garmin - Sharp
z.t
19
Vasili Kiryienka
Sky Procycling
z.t
20
Jan Barta
Team Netapp - Endura
z.t
21
Geraint Thomas
Sky Procycling
z.t
22
Domenic Weinstein
Rad-Net Rose Team
z.t
23
Luis Mas Bonet
Caja Rural
z.t
24
Juriy Vasyliv
Team Stölting
z.t
25
Romain Bardet
Ag2r - La Mondiale
z.t
26
Benoît Jarrier
Bretagne - Séché Environnement
z.t
27
Christian Meier
Orica-GreenEDGE
z.t
28
Johannes Fröhlinger
Team Giant - Shimano
z.t
29
Florian Vachon
Bretagne - Séché Environnement
z.t
30
Eduardo Sepulveda
Bretagne - Séché Environnement
z.t
31
Alexander Grad
Team Heizomat
z.t
32
Warren Barguil
Team Giant - Shimano
z.t
33
Brice Feillu
Bretagne - Séché Environnement
z.t
34
Christian Knees
Sky Procycling
z.t
35
Leopold Konig
Team Netapp - Endura
z.t
36
Alexander Kolobnev
Katusha
z.t
37
Marcos García Fernandez
Caja Rural
z.t
38
Davide Rebellin
CCC Polsat Polkowice
z.t
39
Matthieu Ladagnous
FDJ.fr
z.t
40
Emanuel Buchmann
Rad-Net Rose Team
z.t
41
Mathias Frank
IAM Cycling
z.t
42
Thibaut Pinot
FDJ.fr
z.t
43
Kenny Elissonde
FDJ.fr
z.t
44
Thomas Damuseau
Team Giant - Shimano
z.t
45
Nikias Arndt
Team Giant - Shimano
z.t
46
Lukasz Owsian
CCC Polsat Polkowice
z.t
47
Linus Gerdemann
MTN - Qhubeka
z.t
48
David Arroyo Duran
Caja Rural
z.t
49
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
50
Maximilian Werda
Team Stölting
z.t
51
Kai Kautz
Team Stuttgart
z.t
52
Jérémy Roy
FDJ.fr
z.t
53
Antonio Piedra Perez
Caja Rural
z.t
54
Stefan Schäfer
LKT Team Brandenburg
z.t
55
Johannes Weber
Team Heizomat
z.t
56
Marcel Wyss
IAM Cycling
z.t
57
Lawson Craddock
Team Giant - Shimano
z.t
58
Fabian Schormaier
Team Heizomat
z.t
59
Aleksey Tsatevich
Katusha
z.t
60
Arnaud Gérard
Bretagne - Séché Environnement
z.t
61
Louis Meintjes
MTN - Qhubeka
z.t
62
Markus Eichler
Team Stölting
z.t
63
Jan Dieteren
Team Stölting
z.t
64
Simon Gerrans
Orica-GreenEDGE
z.t
65
Grégory Rast
Trek Factory Racing
z.t
66
Stijn Devolder
Trek Factory Racing
z.t
67
Mario Vogt
Rad-Net Rose Team
z.t
68
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
z.t
69
Jacek Morajko
CCC Polsat Polkowice
z.t
70
Marcel Weber
Team Stuttgart
z.t
71
Peter Kennaugh
Sky Procycling
z.t
72
Adrian Honkisz
CCC Polsat Polkowice
z.t
73
Steele Von Hoff
Garmin - Sharp
z.t
74
Mirco Saggiorato
Team Stölting
z.t
75
Branislau Samoilau
CCC Polsat Polkowice
z.t
76
Anthony Delaplace
Bretagne - Séché Environnement
z.t
77
Jacobus Venter
MTN - Qhubeka
z.t
78
Fernando Grijalba
Caja Rural
z.t
79
Silvio Herklotz
Team Stölting
z.t
80
Florian Guillou
Bretagne - Séché Environnement
z.t
81
Julien Essers
Team Heizomat
z.t
82
Hayden Roulston
Trek Factory Racing
z.t
83
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
z.t
84
Anton Vorobyev
Katusha
z.t
85
Pavel Brutt
Katusha
z.t
86
Arthur Vichot
FDJ.fr
z.t
87
Johann Tschopp
IAM Cycling
z.t
88
Mateusz Taciak
CCC Polsat Polkowice
z.t
89
Cédric Pineau
FDJ.fr
z.t
90
Yaroslav Popovych
Trek Factory Racing
z.t
91
Sebastian Langeveld
Garmin - Sharp
z.t
92
Jens Voigt
Trek Factory Racing
z.t
93
Daniel Schorn
Team Netapp - Endura
z.t
94
Kristof Vandewalle
Trek Factory Racing
z.t
95
Luke Rowe
Sky Procycling
z.t
96
Blel Kadri
Ag2r - La Mondiale
z.t
97
Fabian Cancellara
Trek Factory Racing
op 22"
98
Vladimir Isaychev
Katusha
op 23"
99
Jay Robert Thomson
MTN - Qhubeka
op 57"
100
Sam Bennett
Team Netapp - Endura
op 1'00"
101
Aidis Kruopis
Orica-GreenEDGE
op 1'49"
102
Florenz Knauer
Team Heizomat
z.t
103
Mikhail Ignatyev
Katusha
z.t
104
Henning Bommel
Rad-Net Rose Team
z.t
105
Heiner Rodrigo Parra Bustamente
Caja Rural
z.t
106
Marco Mathis
Rad-Net Rose Team
z.t
107
Thomas Peterson
Team Giant - Shimano
z.t
108
David Millar
Garmin - Sharp
z.t
109
Bartosz Huzarski
Team Netapp - Endura
op 3'30"
110
Max Walsleben
Team Stuttgart
op 4'30"
111
Franz Schiewer
LKT Team Brandenburg
z.t
112
Ignatas Konovalovas
MTN - Qhubeka
op 4'57"
113
Sebastian Deckert
LKT Team Brandenburg
op 5'24"
114
Carl Soballa
LKT Team Brandenburg
op 5'26"
115
Moritz Schaffner
Rad-Net Rose Team
op 5'37"
116
Ian Boswell
Sky Procycling
z.t
117
Julian Kern
Ag2r - La Mondiale
op 6'40"
118
Lasse Norman Hansen
Garmin - Sharp
op 6'58"
119
Sam Bewley
Orica-GreenEDGE
z.t
120
Cesare Benedetti
Team Netapp - Endura
z.t
121
Jens Mouris
Orica-GreenEDGE
z.t
122
Julian Schulze
LKT Team Brandenburg
z.t
123
Tino Thömel
Team Stuttgart
z.t
124
Jack Cummings
Team Stuttgart
z.t
125
Dominic Klemme
IAM Cycling
op 8'27"
126
Fabian Brintrup
Rad-Net Rose Team
z.t
127
Stefan Denifl
IAM Cycling
z.t
Anthony Roux
FDJ.fr
DNS
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares