En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Bayern-Rundfahrt
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
26/05
Kelheim
Nürnberg
169.8 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Adriano Malori
Lampre - Merida
19u28'20"
2
Geraint Thomas
Sky Procycling
op 23"
3
Jan Barta
Team Netapp - Endura
op 26"
4
Jérémy Roy
FDJ.fr
op 33"
5
Simon Geschke
Team Argos - Shimano
z.t
6
Diego Ulissi
Lampre - Merida
op 43"
7
Marcel Wyss
IAM Cycling
op 48"
8
Ian Stannard
Sky Procycling
op 59"
9
Martin Elmiger
IAM Cycling
op 1'02"
10
Gerald Ciolek
MTN - Qhubeka
op 1'13"
11
Daryl Impey
Orica-GreenEDGE
op 1'24"
12
Simon Clarke
Orica-GreenEDGE
op 1'25"
13
Bram Tankink
Belkin Pro Cycling Team
op 1'27"
14
Thibaut Pinot
FDJ.fr
z.t
15
Heinrich Haussler
IAM Cycling
op 1'50"
16
Thomas Lövkvist
IAM Cycling
op 1'55"
17
Pierre Rolland
Team Europcar
op 2'00"
18
Maxime Bouet
Ag2r - La Mondiale
op 2'05"
19
Warren Barguil
Team Argos - Shimano
op 2'08"
20
Ben Swift
Sky Procycling
op 2'09"
21
Stefan Denifl
IAM Cycling
op 2'16"
22
Patrick Schelling
IAM Cycling
op 2'20"
23
Cédric Pineau
FDJ.fr
op 2'22"
24
Dominic Klemme
IAM Cycling
op 2'37"
25
Silvio Herklotz
Team Stölting
op 2'49"
26
Romain Bardet
Ag2r - La Mondiale
op 3'02"
27
Andreas Schillinger
Team Netapp - Endura
op 3'16"
28
Mikel Nieve Ituralde
Euskaltel - Euskadi
op 3'18"
29
John Gadret
Ag2r - La Mondiale
op 3'26"
30
Blel Kadri
Ag2r - La Mondiale
op 4'30"
31
Nikias Arndt
Team Argos - Shimano
op 5'08"
32
Damiano Cunego
Lampre - Merida
z.t
33
Yannick Talabardon
Sojasun
op 5'42"
34
Cyril Gautier
Team Europcar
op 5'43"
35
Matteo Bono
Lampre - Merida
op 6'01"
36
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
op 6'13"
37
Jack Bauer
Garmin - Sharp
op 13'27"
38
Arnaud Démare
FDJ.fr
op 14'32"
39
Peter Kennaugh
Sky Procycling
op 14'42"
40
Alexander Wetterhall
Team Netapp - Endura
op 14'44"
41
Sebastian Langeveld
Orica-GreenEDGE
op 15'11"
42
Martin Reimer
MTN - Qhubeka
op 15'14"
43
Ignatas Konovalovas
MTN - Qhubeka
op 15'34"
44
Yoann Offredo
FDJ.fr
op 15'55"
45
Ruben Perez Moreno
Euskaltel - Euskadi
op 15'59"
46
Johannes Fröhlinger
Team Argos - Shimano
op 16'03"
47
Fabian Wegmann
Garmin - Sharp
op 16'34"
48
Laurent Mangel
FDJ.fr
op 17'09"
49
Joe Dombrowski
Sky Procycling
op 17'14"
50
Juan José Lobato del Valle
Euskaltel - Euskadi
op 17'31"
51
Davide Cimolai
Lampre - Merida
op 18'11"
52
Sam Bewley
Orica-GreenEDGE
op 20'55"
53
Stuart O'Grady
Orica-GreenEDGE
op 24'37"
54
Jan-Niklas Droste
Team Heizomat
op 25'04"
55
Robert Wagner
Belkin Pro Cycling Team
op 25'28"
56
Aidis Kruopis
Orica-GreenEDGE
op 26'39"
57
Michael Schwarzmann
Team Netapp - Endura
op 27'29"
58
Grischa Janorschke
Nutrixxion Abus
op 27'56"
59
Fabian Schormaier
Team Heizomat
op 28'56"
60
Andreas Stauff
MTN - Qhubeka
op 29'13"
61
Christopher Sutton
Sky Procycling
op 30'38"
62
Jetse Bol
Belkin Pro Cycling Team
op 30'51"
63
Russell Downing
Team Netapp - Endura
op 31'01"
64
Yauheni Hutarovich
Ag2r - La Mondiale
op 31'37"
65
Blaz Jarc
Team Netapp - Endura
op 32'02"
66
Martijn Verschoor
Team Novo Nordisk
op 32'17"
67
Alexander Grad
Team Heizomat
op 32'58"
68
Alexander Schmitt
Nutrixxion Abus
op 33'54"
69
Benjamin Sydlik
Nutrixxion Abus
op 35'27"
70
Jean Marc Marino
Sojasun
op 40'14"
71
Maxime Daniel
Sojasun
op 40'33"
72
Kersten Thiele
RNR Rad-Net Rose Team
op 44'18"
73
Alex Frame
Thüringer Energie Team
op 47'17"
Jon Aberasturi Izaga
Euskaltel - Euskadi
DNF
Rick Ampler
Nutrixxion Abus
DNF
Henning Bommel
RNR Rad-Net Rose Team
DNF
William Bonnet
FDJ.fr
DNF
Theo Bos
Belkin Pro Cycling Team
DNF
Jan Brockhoff
Thüringer Energie Team
DNF
Graeme Brown
Belkin Pro Cycling Team
DNF
Fabio Calabria
Team Novo Nordisk
DNF
Stephen Clancy
Team Novo Nordisk
DNF
Jerome Cousin
Team Europcar
DNF
Jack Cummings
Thüringer Energie Team
DNF
Jan Dieteren
Team Stölting
DNF
Tobias Dohlus
Nutrixxion Abus
DNF
Jimmy Engoulvent
Sojasun
DNF
Brice Feillu
Sojasun
DNF
Yohann Gène
Team Europcar
DNF
Simon Gerrans
Orica-GreenEDGE
DNF
Nikodemus Holler
Thüringer Energie Team
DNF
Christophe Kern
Team Europcar
DNF
Roger Kluge
Team Netapp - Endura
DNF
Jure Kocjan
Euskaltel - Euskadi
DNF
Thomas Koep
Team Stölting
DNF
Sebastian Körber
Nutrixxion Abus
DNF
Michel Kreder
Garmin - Sharp
DNF
Raymond Kreder
Garmin - Sharp
DNF
Alexander Krieger
RNR Rad-Net Rose Team
DNF
David Lelay
Sojasun
DNF
Cyril Lemoine
Sojasun
DNF
Lucas Liß
RNR Rad-Net Rose Team
DNF
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
DNF
Davide Malacarne
Team Europcar
DNF
Javier Megias Leal
Team Novo Nordisk
DNF
Max Merk
Team Heizomat
DNF
Manuele Mori
Lampre - Merida
DNF
Jan Oelerich
Team Stölting
DNF
Sergio Pardilla Bellon
MTN - Qhubeka
DNF
Francois Parisien
Team Argos - Shimano
DNF
Steffen Radochla
Euskaltel - Euskadi
DNF
Alex Rasmussen
Garmin - Sharp
DNF
Theo Reinhardt
RNR Rad-Net Rose Team
DNF
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
DNF
Luke Roberts
Team Stölting
DNF
Meran Russan
MTN - Qhubeka
DNF
Maximilian Schachmann
Thüringer Energie Team
DNF
Moritz Schaffner
Thüringer Energie Team
DNF
Florian Scheit
RNR Rad-Net Rose Team
DNF
André Schulze
Euskaltel - Euskadi
DNF
Manuel Straub
Team Heizomat
DNF
Jasha Sütterlin
Thüringer Energie Team
DNF
Jay Robert Thomson
MTN - Qhubeka
DNF
Bjorn Thurau
Team Europcar
DNF
Jonathan Tiernan-Locke
Sky Procycling
DNF
Max Walsleben
Nutrixxion Abus
DNF
Jan Wälzlein
Team Heizomat
DNF
Johannes Weber
Team Heizomat
DNF
Kevin De Mesmaeker
Team Novo Nordisk
DNF
Dennis van Winden
Belkin Pro Cycling Team
DNF
Steele Von Hoff
Garmin - Sharp
DNF
Jonas Ahlstrand
Team Argos - Shimano
DNS
Daniel Martin
Garmin - Sharp
DNS
Christopher Muche
RNR Rad-Net Rose Team
DNS
David Tanner
Belkin Pro Cycling Team
DNS
Maximilian Werda
Team Stölting
DNS
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares