En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Circuit de Lorraine Professionnel
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
19/05
Thionville
Jarny
162 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Yauheni Hutarovich
FDJ
3u43'07"
2
Luca Paolini
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
z.t
3
Manuel Antonio Cardoso Leal
Footon - Servetto
z.t
4
Mitchell Docker
Skil - Shimano
z.t
5
Lloyd Mondory
Ag2r - La Mondiale
z.t
6
Stéphane Poulhiès
Saur - Sojasun
z.t
7
Sergey Lagutin
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
8
Florian Vachon
Bretagne - Schuller
z.t
9
Alexandre Lemair
Roubaix Lille Metropole
z.t
10
Edoardo Girardi
Ceramica Flaminia
z.t
11
Fabio Felline
Footon - Servetto
z.t
12
Enrico Rossi
Ceramica Flaminia
z.t
13
Jérémie Galland
Saur - Sojasun
z.t
14
Matteo Carrara
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
15
Reinier Honig
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
z.t
16
Anthony Roux
FDJ
z.t
17
Arthur Vichot
FDJ
z.t
18
Bart Dockx
Landbouwkrediet
z.t
19
Fabien Bacquet
Big Mat - Auber 93
z.t
20
Nadir Haddou
Big Mat - Auber 93
z.t
21
Sébastien Delfosse
Landbouwkrediet
z.t
22
Wout Poels
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
23
Joeri Adams
Rabobank - Giant Offroad Team
z.t
24
Klaas Lodewyck
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
25
Robert Retschke
Continental Team Differdange
z.t
26
Alexander Mironov
Team Katusha
z.t
27
Barry Markus
Rabobank CT
z.t
28
Michal Golas
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
29
Davy Commeyne
Landbouwkrediet
z.t
30
Sebastien Harbonnier
Continental Team Differdange
z.t
31
Dirk Bellemakers
Landbouwkrediet
z.t
32
Jose Alberto Benitez Roman
Footon - Servetto
z.t
33
Martin Mortensen
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
34
Rob Ruijgh
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
35
Stanislav Volkov
Itera-Katusha
z.t
36
Tom Thill
Continental Team Differdange
z.t
37
Arkimedes Arguelyes Rodriges
Itera-Katusha
z.t
38
Johan Coenen
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
39
Arkaitz Duran Aroca
Footon - Servetto
z.t
40
Vidal Celis Zabala
Footon - Servetto
z.t
41
Javier Moreno Bazan
Andalucia - Cajasur
z.t
42
Jocelyn Bar
Roubaix Lille Metropole
z.t
43
Preben Van Hecke
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
44
Pedro Merino Criado
Footon - Servetto
z.t
45
Cedric Coutouly
Saur - Sojasun
z.t
46
Lilian Jégou
Bretagne - Schuller
z.t
47
Sander Armée
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
48
Maxime Mederel
Big Mat - Auber 93
z.t
49
Pierre Rolland
Bbox Bouygues Telecom
z.t
50
Eduardo Gonzalo Ramirez
Bretagne - Schuller
z.t
51
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
z.t
52
Frank Dressler-Lehnhof
Continental Team Differdange
z.t
53
Jérôme Baugnies
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
54
Paolo Bailetti
Ceramica Flaminia
z.t
55
Moreno Hofland
Rabobank CT
z.t
56
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
57
Freddy Bichot
Bbox Bouygues Telecom
z.t
58
Maxime Bouet
Ag2r - La Mondiale
z.t
59
Donato Cannone
Ceramica Flaminia
z.t
60
Gatis Smukulis
Ag2r - La Mondiale
z.t
61
Cédric Pineau
Roubaix Lille Metropole
z.t
62
Yukihiro Doi
Skil - Shimano
z.t
63
Guillaume Faucon
Big Mat - Auber 93
z.t
64
Johan Mombaerts
Big Mat - Auber 93
z.t
65
Bert De Waele
Landbouwkrediet
z.t
66
Mikhail Antonov
Team Katusha
z.t
67
Antonio Piedra Perez
Andalucia - Cajasur
z.t
68
Floris Goesinnen
Skil - Shimano
z.t
69
José Angel Gomez Marchanté
Andalucia - Cajasur
z.t
70
Wilco Kelderman
Rabobank CT
z.t
71
Matthieu Sprick
Bbox Bouygues Telecom
z.t
72
Thomas De Gendt
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
73
Brice Feillu
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
74
Sébastien Duret
Bretagne - Schuller
z.t
75
Laurent Mangel
Saur - Sojasun
z.t
76
Dmitry Ignatyev
Team Katusha
z.t
77
Tom-Jelte Slagter
Rabobank CT
z.t
78
Francesco Di Paolo
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
z.t
79
Leonardo Giordani
Ceramica Flaminia
z.t
80
Jonathan Thiré
Big Mat - Auber 93
z.t
81
Brian Bulgac
Rabobank CT
z.t
82
Dimitri Champion
Ag2r - La Mondiale
z.t
83
Bert Scheirlinckx
Landbouwkrediet
z.t
84
Geert Verheyen
Landbouwkrediet
z.t
85
Jean-Marc Bideau
Bretagne - Schuller
z.t
86
Laurent Lefevre
Bbox Bouygues Telecom
z.t
87
Manuel Calvente Corbas
Andalucia - Cajasur
z.t
88
Romain Hardy
Bretagne - Schuller
z.t
89
Simon Geschke
Skil - Shimano
z.t
90
Morten Knudsen
Continental Team Differdange
z.t
91
Thibaut Pinot
FDJ
z.t
92
Alexandre Geniez
Skil - Shimano
z.t
93
Sergei Rudaskov
Itera-Katusha
z.t
94
Jean-Luc Delpech
Bretagne - Schuller
z.t
95
Sergio Carrasco Garcia
Andalucia - Cajasur
z.t
96
Alessandro Fantini
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
z.t
97
Jose Luis Roldán Carmona
Andalucia - Cajasur
z.t
98
Stefan Cohnen
Continental Team Differdange
z.t
99
Florian Morizot
Big Mat - Auber 93
z.t
100
Dmitriy Kosyakov
Itera-Katusha
z.t
101
Rafaa Chtioui
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
z.t
102
Kristof Goddaert
Ag2r - La Mondiale
z.t
103
Nicolas Vogondy
Bbox Bouygues Telecom
z.t
104
Vytautas Kaupas
Continental Team Differdange
z.t
105
Cyril Bessy
Saur - Sojasun
z.t
106
Pierre Cazaux
FDJ
z.t
107
Raivis Belohvosciks
Ceramica Flaminia
z.t
108
Remco Broers
Rabobank CT
z.t
109
Francis Mourey
FDJ
z.t
110
Jussi Veikkanen
FDJ
z.t
111
Renaud Dion
Roubaix Lille Metropole
z.t
112
Jean Marc Marino
Saur - Sojasun
z.t
113
Daniele Colli
Ceramica Flaminia
z.t
114
Cyril Gautier
Bbox Bouygues Telecom
z.t
115
Steven Tronet
Roubaix Lille Metropole
z.t
116
José Vicente Toribio Alcolea
Andalucia - Cajasur
op 1'59"
117
Pieter Jacobs
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 0"
118
Simone Masciarelli
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
op 2'19"
119
Noe Gianetti
Footon - Servetto
z.t
120
Roberto De Patre
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
z.t
121
Morgan Kneisky
Roubaix Lille Metropole
z.t
122
Steve Chainel
Bbox Bouygues Telecom
op 0"
123
Benoît Daeninck
Roubaix Lille Metropole
op 5'09"
124
Thierry Hupond
Skil - Shimano
op 5'46"
125
Yann Huguet
Skil - Shimano
op 0"
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
1998
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares