En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Giro d'Italia
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Info
Herald Sun Tour
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
04/02
Kinglake
Kinglake
152.1 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Sam Crome
Bennelong Swisswellness Cycling Team
3u37'34"
2
Cameron Meyer
Mitchelton - Scott
z.t
3
Ruben Guerreiro
Trek - Segafredo
z.t
4
Thomas Stewart
JLT Condor
z.t
5
August Jensen
Israel Cycling Academy
z.t
6
Larry Warbasse
Aqua Blue Sport
z.t
7
Oliver Martin
z.t
8
Freddy Ovett
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
z.t
9
Casper Pedersen
Aqua Blue Sport
z.t
10
Krists Neilands
Israel Cycling Academy
z.t
11
Jhoan Esteban Chaves Rubio
Mitchelton - Scott
z.t
12
Chris Harper
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
13
Damien Howson
Mitchelton - Scott
z.t
14
Lionel Mawditt
z.t
15
Dylan Sunderland
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
16
Alexander Evans
Mobius Bridgelane
z.t
17
Niklas Eg
Trek - Segafredo
z.t
18
Daniel Whitehouse
op 19"
19
Jeroen Meijers
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
20
Alex Frame
Trek - Segafredo
op 42"
21
Sjoerd Van Ginneken
Roompot - Nederlandse Loterij
op 43"
22
Shane Archbold
Aqua Blue Sport
op 46"
23
Liam Magennis
Drapac Ef P/B Cannondale Holistic Development Team
op 56"
24
Reece Tucknott
z.t
25
Michael Vink
op 1'14"
26
Mathew Bickel
Team McDonalds Downunder
op 1'27"
27
Etienne van Empel
Roompot - Nederlandse Loterij
op 1'31"
28
Tyler Williams
Israel Cycling Academy
op 1'41"
29
James Whelan
op 1'43"
30
Patrick Lane
op 1'45"
31
Ryan Christensen
Oliver's Real Food Racing
z.t
32
Calan White
z.t
33
Jokin Etxabe
Interpro Stradelli Cycling
z.t
34
Nathan Earle
Israel Cycling Academy
op 1'51"
35
Nick Miller
op 2'16"
36
Peter Koning
Aqua Blue Sport
op 2'49"
37
Edmund Bradbury
JLT Condor
z.t
38
Calvin Watson
Aqua Blue Sport
z.t
39
Theodore Yates
Drapac Ef P/B Cannondale Holistic Development Team
z.t
40
Cyrus Monk
Drapac Ef P/B Cannondale Holistic Development Team
z.t
41
Michael Potter
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
z.t
42
Zakkari Dempster
Israel Cycling Academy
z.t
43
Robert Power
Mitchelton - Scott
op 2'56"
44
Oliver Kent-Spark
Drapac Ef P/B Cannondale Holistic Development Team
op 3'28"
45
Tom Robinson
z.t
46
Ryan Thomas
Brisbane Continental Cycling Team
op 5'35"
47
Michael Rice
Hagens Berman Axeon
op 5'47"
48
Anthony Giacoppo
Bennelong Swisswellness Cycling Team
op 5'57"
49
Lucas Hamilton
Mitchelton - Scott
z.t
50
Alistair Donohoe
Mobius Bridgelane
z.t
51
Martijn Budding
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
52
Koen de Kort
Trek - Segafredo
z.t
53
Joseph Cooper
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
54
Cameron Bayly
z.t
55
Edward Clancy
JLT Condor
z.t
56
Alistair Slater
JLT Condor
z.t
57
Jesse Featonby
Drapac Ef P/B Cannondale Holistic Development Team
z.t
58
Mathew Ross
z.t
59
Michael Hepburn
Mitchelton - Scott
op 8'32"
60
Steele Von Hoff
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
61
Hamish Schreurs
Israel Cycling Academy
z.t
62
Brad Evans
Mobius Bridgelane
op 9'56"
63
Angus Lyons
Mobius Bridgelane
z.t
64
Mads Pedersen
Trek - Segafredo
op 10'47"
65
Lasse Norman Hansen
Aqua Blue Sport
op 11'40"
66
Jesse Coyle
Mobius Bridgelane
op 15'37"
67
Alexander Ray
op 15'56"
68
Kane Richards
Team McDonalds Downunder
op 16'20"
69
Benjamin Andrews
Oliver's Real Food Racing
z.t
70
Nick Reddish
Oliver's Real Food Racing
z.t
71
Stuart Shaw
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
z.t
72
Liam White
Drapac Ef P/B Cannondale Holistic Development Team
z.t
73
Tom Kaesler
Drapac Ef P/B Cannondale Holistic Development Team
z.t
74
Jack Sutton
Oliver's Real Food Racing
op 17'12"
75
Tim Ariesen
Roompot - Nederlandse Loterij
op 18'48"
76
Roy Goldstein
Israel Cycling Academy
z.t
Ethan Berends
Mobius Bridgelane
DNF
Ian Bibby
JLT Condor
DNF
Graham Briggs
JLT Condor
DNF
Amarni Drake
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
DNF
Alexander Edmondson
Mitchelton - Scott
DNF
Ken Eikeland
Interpro Stradelli Cycling
DNF
Matthew Gibson
JLT Condor
DNF
Yukinori Hishinuma
Interpro Stradelli Cycling
DNF
Aidan Kampers
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
DNF
Cameron Layton
Team McDonalds Downunder
DNF
Peter Livingstone
Mobius Bridgelane
DNF
Ashley Mackay
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
DNF
Jonathon Noble
Brisbane Continental Cycling Team
DNF
Toby Orchard
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
DNF
Yuan Tang Peng
Team McDonalds Downunder
DNF
Rien Schuurhuis
Oliver's Real Food Racing
DNF
Joel Robert Strachan
Team McDonalds Downunder
DNF
Nicholas White
Oliver's Real Food Racing
DNF
Sean Whitfield
Oliver's Real Food Racing
DNF
Robbert de Greef
Roompot - Nederlandse Loterij
DNF
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2011
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares