En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Giro d'Italia
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Info
Giro d'Italia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
08/05
Alba
Parma
242 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Alessandro Petacchi
Lampre - ISD
5u45'40"
2
Mark Cavendish
Team HTC - Highroad
z.t
3
Manuel Belletti
Colnago - CSF Inox
z.t
4
Roberto Ferrari
Androni Giocattoli
z.t
5
Borut Bozic
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
6
Davide Appollonio
Sky Procycling
z.t
7
Tyler Farrar
Garmin - Cervélo
z.t
8
Robbie McEwen
Team RadioShack
z.t
9
Wouter Weylandt
Team Leopard - Trek
z.t
10
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
z.t
11
Alexander Kristoff
BMC Racing Team
z.t
12
Fabio Taborre
Acqua & Sapone
z.t
13
Fabio Sabatini
Liquigas - Cannondale
z.t
14
Francisco José Ventoso Alberdi
Movistar Team
z.t
15
Dennis van Winden
Rabobank
z.t
16
Francesco Chicchi
Quick Step Cycling Team
z.t
17
Michele Scarponi
Lampre - ISD
z.t
18
Christophe Le Mével
Garmin - Cervélo
z.t
19
Oliver Zaugg
Team Leopard - Trek
z.t
20
Oscar Gatto
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
21
Mark Renshaw
Team HTC - Highroad
z.t
22
Robert Kiserlovski
Astana Pro Team
z.t
23
Dario Cataldo
Quick Step Cycling Team
z.t
24
Michael Barry
Sky Procycling
z.t
25
Vincenzo Nibali
Liquigas - Cannondale
z.t
26
Valerio Agnoli
Liquigas - Cannondale
z.t
27
David Arroyo Duran
Movistar Team
z.t
28
Brice Feillu
Team Leopard - Trek
z.t
30
Fumiyuki Beppu
Team RadioShack
z.t
31
Gert Dockx
Omega Pharma - Lotto
z.t
32
Stefano Garzelli
Acqua & Sapone
z.t
33
Pablo Lastras Garcia
Movistar Team
z.t
34
Emanuele Sella
Androni Giocattoli
z.t
35
Luis Pasamontes Rodriguez
Movistar Team
z.t
36
Roman Kreuziger
Astana Pro Team
z.t
37
Simon Zahner
BMC Racing Team
z.t
38
Russell Downing
Sky Procycling
z.t
39
Sacha Modolo
Colnago - CSF Inox
z.t
40
Sergey Lagutin
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
41
Yaroslav Popovych
Team RadioShack
z.t
42
Kanstantsin Sivtsov
Team HTC - Highroad
z.t
43
Joaquím Rodriguez Oliver
Katusha Team
z.t
44
Alessandro Vanotti
Liquigas - Cannondale
z.t
45
Ruggero Marzoli
Acqua & Sapone
z.t
46
Vladimir Miholjevic
Acqua & Sapone
z.t
47
Thomas Lövkvist
Sky Procycling
z.t
48
Daniel Moreno Fernandez
Katusha Team
z.t
49
Klaas Lodewyck
Omega Pharma - Lotto
z.t
50
Fabian Wegmann
Team Leopard - Trek
z.t
51
Andrea Noè
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
52
Jos van Emden
Rabobank
z.t
53
Tiago José Pinto Machado
Team RadioShack
z.t
54
Robert Hunter
Team RadioShack
z.t
55
Mauricio Alberto Ardila Cano
Geox - TMC
z.t
56
Graeme Brown
Rabobank
z.t
57
Tom Stamsnijder
Team Leopard - Trek
z.t
58
Craig Lewis
Team HTC - Highroad
z.t
59
Kevin Seeldraeyers
Quick Step Cycling Team
z.t
60
Davide Malacarne
Quick Step Cycling Team
z.t
61
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
z.t
62
Addy Engels
Quick Step Cycling Team
z.t
63
Diego Ulissi
Lampre - ISD
z.t
64
Marco Pinotti
Team HTC - Highroad
z.t
65
Thomas Rohregger
Team Leopard - Trek
z.t
66
Yuriy Krivtsov
Ag2r - La Mondiale
z.t
67
Jorge Azanza Soto
Euskaltel - Euskadi
z.t
68
Pieter Weening
Rabobank
z.t
69
Alan Marangoni
Liquigas - Cannondale
z.t
70
Dario David Cioni
Sky Procycling
z.t
71
Kjell Carlström
Sky Procycling
z.t
72
Bruno Pires
Team Leopard - Trek
z.t
73
Denis Menchov
Geox - TMC
z.t
74
Sergio Pardilla Bellon
Movistar Team
z.t
75
Marcel Wyss
Geox - TMC
z.t
76
Steven Kruijswijk
Rabobank
z.t
77
Jackson Rodríguez
Androni Giocattoli
z.t
78
Matteo Carrara
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
79
Jose Rodolfo Serpa Perez
Androni Giocattoli
z.t
80
Evgeny Petrov
Astana Pro Team
z.t
81
Adam Blythe
Omega Pharma - Lotto
z.t
82
Maxim Belkov
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
83
Maxim Gourov
Astana Pro Team
z.t
84
Alberto Ongarato
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
85
Danilo Wyss
BMC Racing Team
z.t
86
Davide Viganò
Team Leopard - Trek
z.t
87
Carlos Alberto Betancur Gomez
Acqua & Sapone
z.t
88
Mirko Selvaggi
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
89
Paolo Tiralongo
Astana Pro Team
z.t
90
Massimo Codol
Acqua & Sapone
z.t
91
Morris Possoni
Sky Procycling
z.t
92
Giampaolo Cheula
Geox - TMC
z.t
93
Aliaksandr Kuschynski
Katusha Team
z.t
94
Danilo Hondo
Lampre - ISD
z.t
95
Bjorn Selander
Team RadioShack
z.t
96
Joan Horrach Rippoll
Katusha Team
z.t
97
Josep Jufre Pou
Astana Pro Team
z.t
98
José Humberto Rujano Guillén
Androni Giocattoli
z.t
99
Francesco Masciarelli
Astana Pro Team
z.t
100
Angel Vicioso Arcos
Androni Giocattoli
z.t
101
Martin Kohler
BMC Racing Team
z.t
102
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
103
Richie Porte
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
104
Giampaolo Caruso
Katusha Team
z.t
105
Igor Anton Hernandez
Euskaltel - Euskadi
z.t
106
Murilo Antonio Fischer
Garmin - Cervélo
z.t
107
Danilo Napolitano
Acqua & Sapone
z.t
108
Inaki Isasi Flores
Euskaltel - Euskadi
z.t
109
Pierre Cazaux
Euskaltel - Euskadi
z.t
110
Ignatas Konovalovas
Movistar Team
z.t
111
Carlos Ivan Oyarzun Guinez
Movistar Team
z.t
112
Lars Ytting Bak
Team HTC - Highroad
z.t
113
Juan Jose Oroz Ugalde
Euskaltel - Euskadi
z.t
114
Simon Spilak
Lampre - ISD
z.t
115
Stefano Pirazzi
Colnago - CSF Inox
z.t
116
Pavel Brutt
Katusha Team
z.t
117
Laurent Didier
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
118
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
119
John Gadret
Ag2r - La Mondiale
z.t
120
Kristof Vandewalle
Quick Step Cycling Team
z.t
121
Brett Lancaster
Garmin - Cervélo
z.t
122
Bram Tankink
Rabobank
z.t
123
Mikel Nieve Ituralde
Euskaltel - Euskadi
z.t
124
Dominic Klemme
Team Leopard - Trek
z.t
125
Michael Morkov
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
126
Carlos Sastre Candil
Geox - TMC
z.t
127
Chad Beyer
BMC Racing Team
z.t
128
Dmitrii Kozonchuk
Geox - TMC
z.t
129
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
z.t
130
Tiziano Dall'Antonia
Liquigas - Cannondale
z.t
131
Cayetano José Sarmiento Tunarrosa
Acqua & Sapone
z.t
132
Francesco Failli
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
133
Eros Capecchi
Liquigas - Cannondale
z.t
134
David Blanco Rodriguez
Geox - TMC
z.t
135
Matteo Tosatto
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
136
Federico Canuti
Colnago - CSF Inox
z.t
137
Manuel Antonio Cardoso Leal
Team RadioShack
z.t
138
Cristiano Salerno
Liquigas - Cannondale
z.t
139
Peter Kennaugh
Sky Procycling
z.t
140
Volodymir Gustov
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
141
Alex Rasmussen
Team HTC - Highroad
z.t
142
Daniel Sesma
Euskaltel - Euskadi
z.t
143
Javier Francisco Aramendia Lorente
Euskaltel - Euskadi
z.t
144
Domenico Pozzovivo
Colnago - CSF Inox
z.t
145
Vasili Kiryienka
Movistar Team
z.t
146
Frederik Veuchelen
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
147
Cyril Dessel
Ag2r - La Mondiale
z.t
148
Jussi Veikkanen
Omega Pharma - Lotto
z.t
149
Rafael Valls Ferri
Geox - TMC
z.t
150
David Millar
Garmin - Cervélo
z.t
151
Daniele Righi
Lampre - ISD
z.t
152
Alexsandr Dyachenko
Astana Pro Team
z.t
153
Simone Stortoni
Colnago - CSF Inox
z.t
154
Gianluca Brambilla
Colnago - CSF Inox
z.t
155
Stef Clement
Rabobank
z.t
156
Branislau Samoilau
Movistar Team
z.t
157
Carlos José Ochoa
Androni Giocattoli
z.t
158
Gorazd Stangelj
Astana Pro Team
z.t
159
Kasper Klostergaard Larsen
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
160
Jan Bakelants
Omega Pharma - Lotto
z.t
161
Philip Deignan
Team RadioShack
z.t
162
Danilo Di Luca
Katusha Team
z.t
163
Jérôme Pineau
Quick Step Cycling Team
z.t
164
Lars Petter Nordhaug
Sky Procycling
z.t
165
Michal Golas
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
166
Fabio Andres Duarte Arevalo
Geox - TMC
z.t
167
Bart De Clercq
Omega Pharma - Lotto
z.t
168
Mathias Frank
BMC Racing Team
z.t
169
Christopher Butler
BMC Racing Team
z.t
170
Claudio Corioni
Acqua & Sapone
op 24"
171
Alessandro De Marchi
Androni Giocattoli
z.t
172
Gerald Ciolek
Quick Step Cycling Team
op 30"
173
Giairo Ermeti
Androni Giocattoli
op 33"
174
Rick Flens
Rabobank
op 38"
175
Przemyslaw Niemiec
Lampre - ISD
op 41"
176
Ivan Rovny
Team RadioShack
z.t
177
Tom-Jelte Slagter
Rabobank
z.t
178
Alberto Losada Alguacil
Katusha Team
z.t
179
Olivier Kaisen
Omega Pharma - Lotto
z.t
180
Peter Stetina
Garmin - Cervélo
z.t
181
Miguel Minguez Ayala
Euskaltel - Euskadi
z.t
182
Alessandro Spezialetti
Lampre - ISD
z.t
183
Marco Frapporti
Colnago - CSF Inox
z.t
184
Luca Mazzanti
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
185
Giovanni Visconti
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
186
Johnny Hoogerland
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 1'20"
187
Francis De Greef
Omega Pharma - Lotto
op 1'30"
188
Davide Ricci Bitti
Farnese Vini - Neri Sottoli
op 1'42"
189
Marco Marzano
Lampre - ISD
z.t
190
Sylwester Szmyd
Liquigas - Cannondale
z.t
191
Leonardo Giordani
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
192
Daniel Navarro Garcia
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
193
Jesus Hernandez Blazquez
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
194
Francesco Reda
Quick Step Cycling Team
z.t
195
Matthew Wilson
Garmin - Cervélo
z.t
196
Cameron Meyer
Garmin - Cervélo
z.t
197
Matteo Rabottini
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
198
Elia Favilli
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
199
Filippo Savini
Colnago - CSF Inox
z.t
200
Thomas Peterson
Garmin - Cervélo
z.t
201
Eduard Vorganov
Katusha Team
z.t
202
Sebastian Lang
Omega Pharma - Lotto
op 2'01"
203
Frantisek Rabon
Team HTC - Highroad
op 2'14"
204
Johann Tschopp
BMC Racing Team
z.t
205
Rinaldo Nocentini
Ag2r - La Mondiale
op 6'49"
206
Chris Barton
BMC Racing Team
op 10'20"
207
Patrick Gretsch
Team HTC - Highroad
z.t
Alberto Contador Velasco
Team Saxo Bank - SunGard
DSQ
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares