En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Olympia's Tour
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
13/09
Gieten
Hellendoorn
183.4 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Julius Johansen
Team Coloquick
10u42'08"
2
Ide Schelling
SEG Racing Academy
op 4"
3
Max Kanter
Team Sunweb
op 6"
4
Marten Kooistra
SEG Racing Academy
op 20"
5
Rasmus Bøgh Wallin
Team Coloquick
op 22"
6
Niklas Markl
Development Team Sunweb
op 26"
7
Daan Hoole
SEG Racing Academy
z.t
8
Jonas Castrique
Lotto - Soudal U23
z.t
9
Sjoerd Bax
Delta Cycling Rotterdam
z.t
10
Jordi Meeus
SEG Racing Academy
op 28"
11
Joris Nieuwenhuis
Development Team Sunweb
z.t
12
Gijs Meijer
Delta Cycling Rotterdam
z.t
13
Marijn van den Berg
Delta Cycling Rotterdam
z.t
14
Hartthijs de Vries
z.t
15
Joab Schneiter
z.t
16
Oscar van Wijk
Destil - Parkhotel Valkenburg
z.t
17
Daan van Sintmaartensdijk
Alecto Cycling Team
z.t
18
Johan Price-Pejtersen
Team Coloquick
z.t
19
Chiel Breukelman
z.t
20
Edoardo Affini
SEG Racing Academy
z.t
21
Justin Timmermans
Delta Cycling Rotterdam
z.t
22
Leon Heinschke
Development Team Sunweb
z.t
23
Aden James Paterson
z.t
24
Lars Van den Berg
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
25
Jordi van Loon
Destil - Parkhotel Valkenburg
z.t
26
Anders Hardahl
Team Coloquick
z.t
27
Ward Vanhoof
Lotto - Soudal U23
z.t
28
Ruben Apers
Lotto - Soudal U23
z.t
29
Martin Schäppi
z.t
30
Dylan Bouwmans
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
31
Danny Van Der Tuuk
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
32
Lars Saugstad
UNO - X Norwegian Development Team
z.t
33
Gerben Thijssen
Lotto - Soudal U23
op 46"
34
Lionel Taminiaux
WB Veranclassic Aquality Protect
op 47"
35
Timo de Jong
Destil - Parkhotel Valkenburg
op 1'32"
36
Laurenz Rex
AGO - Aqua Service
op 4'38"
37
Alex Molenaar
Destil - Parkhotel Valkenburg
op 4'39"
38
Jelle Bootsveld
op 4'41"
39
Martin Salmon
Development Team Sunweb
z.t
40
Dennis van der Horst
Metec - TKH P/B Mantel
op 4'42"
41
Wiebe Scholten
z.t
42
Arthur Baude
AGO - Aqua Service
z.t
43
Youri van Iersel
z.t
44
Wim Wittenberg
z.t
45
Jelle Nieuwpoort
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
46
Antonie van Noppen
z.t
47
Quentin Guex
z.t
48
Rhys Britton
z.t
49
Xavier Poels
z.t
50
Lars Oreel
Destil - Parkhotel Valkenburg
z.t
51
Anthony Debuy
AGO - Aqua Service
z.t
52
Jurriaan Vos
z.t
53
Bryan Bouwmans
z.t
54
Sven Tellegen
z.t
55
Gijs Leemreize
z.t
56
Jonas Hvideberg
UNO - X Norwegian Development Team
z.t
57
Erik Nordsaeter Resell
UNO - X Norwegian Development Team
z.t
58
Tim Naberman
z.t
59
Danny Kroeze
z.t
60
David Dekker
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
61
Jasper Haest
z.t
62
Loran Cassaert
Lotto - Soudal U23
z.t
63
Tim Bierkens
z.t
64
Jeen de Jong
z.t
65
Chiel Smit
z.t
66
Chiel Schulten
z.t
67
Arjan Arentsen
z.t
68
Thymen Arensman
SEG Racing Academy
z.t
69
Rens Tulner
Delta Cycling Rotterdam
z.t
70
Jarno Mobach
Development Team Sunweb
z.t
71
Daniel Bligaard
z.t
72
Vincent Hoppezak
Delta Cycling Rotterdam
op 5'05"
73
Bas Ottevanger
Vlasman CT
op 5'17"
74
Sebastian Vester
op 5'25"
75
Dorus de Rijk
z.t
76
Quinten Veling
op 5'29"
77
David Van Den Berg
z.t
78
Tom Paquot
AGO - Aqua Service
z.t
79
Kelvin Bakx
z.t
80
Alfdan De Decker
Team Wanty - Groupe Gobert
op 5'31"
81
Gino Vierhouten
op 5'32"
82
Jeremy Frehen
AGO - Aqua Service
op 5'35"
83
James Tillett
op 7'22"
84
Giacomo Ballabio
op 7'28"
85
Abe Celi
Alecto Cycling Team
op 8'14"
86
Mathijs De Leng
op 9'10"
87
Jelle Johannink
z.t
88
Marien Bogerd
op 10'05"
89
Koen van Helvoirt
op 10'28"
90
Samuel Tillett
z.t
91
Daniel Coombes
op 10'47"
92
Christian Varweg
op 11'16"
93
Jonas Vingegaard
Team Coloquick
op 11'24"
94
Robin Blummel
Destil - Parkhotel Valkenburg
op 11'44"
95
Tom Jansen
z.t
96
Koen Paalman
op 12'19"
97
Sindre Kulset
UNO - X Norwegian Development Team
op 12'21"
98
Sven De Haan
op 12'43"
99
Matteo Bellia
op 12'44"
100
Joe Holt
op 12'45"
101
Bradley Soden
z.t
102
Jelmer Arendshorst
z.t
103
Peter Kibble
op 13'03"
104
Kevin Minten
op 15'13"
105
Olivier Van Pelt
op 15'36"
106
Martin Bugge Urianstad
UNO - X Norwegian Development Team
op 16'39"
107
Harm Celi
op 24'03"
108
Danny Maas
BEAT Cycling Club
op 26'31"
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2000
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares