En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
4 Jours de Dunkerque
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
08/05
Ardres
Dunkerque
182,9 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Philippe Gilbert
Lotto Soudal
25u00'26"
2
Oliver Naesen
Ag2r Citroën Team
op 4"
3
Jake Stewart
Groupama - FDJ
op 5"
4
Benjamin Thomas
Cofidis
op 10"
5
Baptiste Planckaert
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
6
Hugo Hofstetter
Team Arkéa - Samsic
op 12"
7
Lorrenzo Manzin
TotalEnergies
op 13"
8
Julien Simon
TotalEnergies
op 14"
9
Romain Cardis
St Michel - Auber 93
op 16"
10
Damien Touzé
Ag2r Citroën Team
op 18"
11
Cyril Barthe
B&B Hotels - KTM
z.t
12
Andreas Kron
Lotto Soudal
z.t
13
Gianni Vermeersch
Alpecin - Deceuninck
op 20"
14
Hugo Page
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 22"
15
Sebastian Schönberger
B&B Hotels - KTM
z.t
16
Pier-André Coté
Human Powered Health
op 37"
17
Laurent Pichon
Team Arkéa - Samsic
z.t
18
Samuel Leroux
Go Sport - Roubaix Lille Meropole
op 41"
19
Alexandre Delettre
Cofidis
op 43"
20
Angel Fuentes Paniego
Burgos - BH
op 45"
21
Cedric Beullens
Lotto Soudal
op 48"
22
Jordi Warlop
B&B Hotels - KTM
z.t
23
Julien Vermote
Alpecin - Deceuninck
z.t
24
Joris Delbove
St Michel - Auber 93
op 59"
25
Matthieu Ladagnous
Groupama - FDJ
op 1'09"
26
Ward Vanhoof
Sport Vlaanderen - Baloise
op 1'17"
27
Samuel Watson
Groupama - FDJ CT
z.t
28
Morne Van Niekerk
St Michel - Auber 93
op 1'26"
29
Hugo Toumire
Cofidis
op 1'37"
30
Paul Lapeira
Ag2r Citroën Team
op 1'43"
31
Laurence Pithie
Groupama - FDJ CT
op 1'44"
32
Ruben Apers
Sport Vlaanderen - Baloise
op 1'57"
33
Dimitri Claeys
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 2'15"
34
Jérémy Leveau
Go Sport - Roubaix Lille Meropole
z.t
35
Eddy Fine
Cofidis
op 2'18"
36
Brent Van Moer
Lotto Soudal
op 3'09"
37
Clément Carisey
Go Sport - Roubaix Lille Meropole
op 3'50"
38
Gilles De Wilde
Sport Vlaanderen - Baloise
op 4'33"
39
Alexis Renard
Cofidis
op 4'46"
40
Michael Gogl
Alpecin - Deceuninck
op 4'49"
41
Andréa Mifsud
Nice Metropole Cote D'azur
op 5'09"
42
Antoine Raugel
Ag2r Citroën Team
op 5'17"
43
Gerben Thijssen
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 5'28"
44
Evaldas Siskevicius
Go Sport - Roubaix Lille Meropole
op 5'37"
45
Clement Russo
Team Arkéa - Samsic
op 5'45"
46
Reinardt Janse van Rensburg
Lotto Soudal
op 5'47"
47
Marc Sarreau
Ag2r Citroën Team
op 5'48"
48
Niklas Markl
Team DSM
z.t
49
Gijs Van Hoecke
Ag2r Citroën Team
z.t
50
Oscar Pelegri
Burgos - BH
op 6'01"
51
Cyril Gautier
B&B Hotels - KTM
op 6'06"
52
Flavien Maurelet
St Michel - Auber 93
op 6'28"
53
Bram Welten
Groupama - FDJ
op 6'32"
54
Quentin Jauregui
B&B Hotels - KTM
op 7'20"
55
Laurenz Rex
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 8'56"
56
Tristan Delacroix
Nice Metropole Cote D'azur
op 9'21"
57
Ludovic Robeet
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 9'55"
58
Lionel Taminiaux
Alpecin - Deceuninck
op 10'04"
59
Maxime Urruty
Nice Metropole Cote D'azur
z.t
60
Robert Stannard
Alpecin - Deceuninck
op 10'11"
61
Pierre Barbier
B&B Hotels - KTM
op 10'12"
62
Niki Terpstra
TotalEnergies
op 10'37"
63
Stephen Bassett
Human Powered Health
op 10'39"
64
Louis Blouwe
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 10'57"
65
Milan Fretin
Sport Vlaanderen - Baloise
op 11'11"
66
Arjen Livyns
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 12'04"
67
Stanislaw Aniolkowski
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 12'16"
68
Kevin Ledanois
Team Arkéa - Samsic
op 12'21"
69
Colin Joyce
Human Powered Health
op 12'57"
70
Arvid de Kleijn
Human Powered Health
op 13'00"
71
Emiel Vermeulen
Go Sport - Roubaix Lille Meropole
op 14'31"
72
Jason Tesson
St Michel - Auber 93
op 14'46"
73
Jonathan Couanon
Nice Metropole Cote D'azur
op 15'16"
74
Nils Eekhoff
Team DSM
op 15'55"
75
Mihkel Raim
Burgos - BH
op 15'59"
76
Alex Colman
Sport Vlaanderen - Baloise
op 16'22"
77
Szymon Wojciech Sajnok
Cofidis
op 16'26"
78
Boy van Poppel
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 16'27"
79
Jens Debusschere
B&B Hotels - KTM
op 16'48"
80
Corné Van Kessel
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 16'53"
81
Geoffrey Soupe
TotalEnergies
op 17'12"
82
Fabian Lienhard
Groupama - FDJ
op 17'59"
83
Norman Vahtra
Go Sport - Roubaix Lille Meropole
op 18'30"
84
Mael Guegan
Team U Nantes Atlantique
op 18'31"
85
Ayco Bastiaens
Alpecin-Deceuninck Development Team
op 19'17"
86
Christophe Noppe
Team Arkéa - Samsic
op 19'32"
87
Alan Riou
Team Arkéa - Samsic
op 19'38"
88
Emmanuel Morin
Team U Nantes Atlantique
op 19'50"
89
Jean Goubert
Nice Metropole Cote D'azur
op 20'26"
90
Nicolas Debeaumarche
St Michel - Auber 93
op 20'31"
91
Mathias Le Turnier
Team U Nantes Atlantique
op 22'05"
92
Maciej Bodnar
TotalEnergies
op 22'29"
93
Felipe Orts Lloret
Burgos - BH
op 22'34"
94
Paul Hennequin
Nice Metropole Cote D'azur
op 23'15"
95
Jordan Jegat
Team U Nantes Atlantique
op 24'33"
96
Jetse Bol
Burgos - BH
op 26'11"
97
Alex Molenaar
Burgos - BH
op 28'36"
98
Léo Danes
Team U Nantes Atlantique
op 30'42"
99
Florian Richard Andrade
Team U Nantes Atlantique
op 30'52"
100
Carlos Barbero Cuesta
Lotto Soudal
op 31'01"
101
Dorian De Maeght
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 32'11"
102
Enzo Leijnse
Development Team DSM
op 32'30"
103
Maurice Ballerstedt
Alpecin - Deceuninck
op 44'11"
Wessel Krul
Human Powered Health
DNF
Max Poole
Development Team DSM
DNF
Louis Richard
Team U Nantes Atlantique
DNF
Stephane Rossetto
St Michel - Auber 93
DNF
Juraj Sagan
TotalEnergies
DNF
Sam Welsford
Team DSM
DNF
Tom Wirtgen
Bingoal Pauwels Sauces WB
DNF
Kévin Besson
Nice Metropole Cote D'azur
DNF
Thomas Boudat
Go Sport - Roubaix Lille Meropole
DNF
Christopher Lawless
TotalEnergies
DNF
Juan Antonio Lopez-Cozar
Burgos - BH
DNF
Daniel McLay
Team Arkéa - Samsic
DNF
Jules Hesters
Sport Vlaanderen - Baloise
DNS
Nathan Brown
Human Powered Health
DNF
Jonas Hvideberg
Team DSM
DNF
Arne Marit
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Sven Erik Bystrøm
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
DNS
Arnaud De Lie
Lotto Soudal
DNS
Gage Hecht
Human Powered Health
DNS
Axel Zingle
Cofidis
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1931
1896
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares