En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
4 Jours de Dunkerque
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
19/05
Roubaix
Dunkerque
174.1 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Mike Teunissen
Team Jumbo - Visma
25u37'41"
2
Amund Groendahl Jansen
Team Jumbo - Visma
op 24"
3
Jens Keukeleire
Lotto - Soudal
op 32"
4
Anthony Turgis
Total Direct Energie
op 36"
5
Tom Van Asbroeck
Israel Cycling Academy
op 39"
6
Aimé Degendt
Wanty - Gobert Cycling Team
op 42"
7
Anthony Delaplace
Team Arkéa- Samsic
op 45"
8
Dimitri Claeys
Cofidis
z.t
9
Julien Antomarchi
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 54"
10
Frederik Backaert
Wanty - Gobert Cycling Team
op 1'02"
11
Bryan Coquard
Vital Concept - B&B Hotels
op 1'08"
12
Baptiste Planckaert
Wallonie Bruxelles
op 1'15"
13
Romain Combaud
Delko Marseille Provence KTM
op 1'17"
14
Dries De Bondt
Corendon - Circus
op 1'18"
15
Cyril Barthe
Euskadi Basque Country - Murias
op 1'23"
16
Benjamin Declercq
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
17
Aksel Nommela
Wallonie Bruxelles
op 1'28"
18
Kevin Le Cunff
St Michel - Auber93
op 1'46"
19
Quentin Jauregui
Ag2r - La Mondiale
op 1'47"
20
Gediminas Bagdonas
Ag2r - La Mondiale
z.t
21
Kevin Geniets
Groupama - FDJ
op 1'49"
22
Stan Dewulf
Lotto - Soudal
op 1'53"
23
Yoann Paillot
St Michel - Auber93
op 2'07"
24
Connor Swift
Team Arkéa- Samsic
op 2'24"
25
Piet Allegaert
Sport Vlaanderen - Baloise
op 2'36"
26
Remy Mertz
Lotto - Soudal
op 3'18"
27
Jesper Asselman
Roompot - Charles
op 3'33"
28
Julien Trarieux
Delko Marseille Provence KTM
op 3'35"
29
Aaron Van Poucke
Sport Vlaanderen - Baloise
op 3'43"
30
Alo Jakin
St Michel - Auber93
op 3'51"
31
Benoît Jarrier
Team Arkéa- Samsic
op 4'48"
32
Samuel Leroux
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 5'06"
33
Jonas Rickaert
Corendon - Circus
op 5'14"
34
Damien Touzé
Cofidis
op 5'50"
35
Antoine Duchesne
Groupama - FDJ
op 6'12"
36
Christophe Laporte
Cofidis
op 7'00"
37
Anthony Maldonado
St Michel - Auber93
op 7'29"
38
Senne Leysen
Roompot - Charles
op 8'00"
39
André Greipel
Team Arkéa- Samsic
z.t
40
Amaury Capiot
Sport Vlaanderen - Baloise
op 8'52"
41
Taco van der Hoorn
Team Jumbo - Visma
op 9'43"
42
Niki Terpstra
Total Direct Energie
op 9'49"
43
Emiel Vermeulen
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 9'59"
44
Marc Sarreau
Groupama - FDJ
op 10'05"
45
Timothy Dupont
Wanty - Gobert Cycling Team
op 10'34"
46
David van der Poel
Corendon - Circus
op 10'41"
47
Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
op 10'51"
48
August Jensen
Israel Cycling Academy
op 11'35"
49
Elmar Reinders
Roompot - Charles
op 12'09"
50
Pierre Idjouadienne
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 12'15"
51
Arnaud Courteille
Vital Concept - B&B Hotels
op 12'55"
52
Lasse Norman Hansen
Corendon - Circus
op 13'02"
53
Julien Duval
Ag2r - La Mondiale
op 13'14"
54
Cyril Lemoine
Cofidis
op 13'33"
55
Pim Ligthart
Total Direct Energie
op 14'23"
56
Dylan Groenewegen
Team Jumbo - Visma
op 15'02"
57
Pierre Barbier
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 15'44"
58
Kevyn Ista
Wallonie Bruxelles
op 15'56"
59
Mickael Delage
Groupama - FDJ
op 16'16"
60
Tony Martin
Team Jumbo - Visma
op 16'34"
61
Przemyslaw Kasperkiewicz
Delko Marseille Provence KTM
op 17'41"
62
Michael Van Staeyen
Roompot - Charles
op 17'55"
63
Pieter Vanspeybrouck
Wanty - Gobert Cycling Team
op 18'01"
64
Wesley Kreder
Wanty - Gobert Cycling Team
op 18'03"
65
Aritz Bagües
Euskadi Basque Country - Murias
op 18'55"
66
Eduard-Michael Grosu
Delko Marseille Provence KTM
op 19'01"
67
Lionel Taminiaux
Wallonie Bruxelles
op 19'07"
68
Sjoerd Van Ginneken
Roompot - Charles
op 19'38"
69
Emils Liepins
Wallonie Bruxelles
op 20'58"
70
Jan-Willem van Schip
Roompot - Charles
op 22'17"
71
Ludovic Robeet
Wallonie Bruxelles
op 24'28"
72
Maarten Wynants
Team Jumbo - Visma
op 25'18"
73
Tony Hurel
St Michel - Auber93
op 25'31"
74
Daniel Hoelgaard
Groupama - FDJ
op 25'49"
75
Romain Cardis
Total Direct Energie
op 26'10"
76
Pascal Eenkhoorn
Team Jumbo - Visma
op 26'34"
77
Rudy Barbier
Israel Cycling Academy
op 28'12"
78
Clément Carisey
Israel Cycling Academy
op 28'15"
79
Roy Jans
Corendon - Circus
op 28'32"
80
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
op 30'08"
81
Bram Welten
Team Arkéa- Samsic
op 30'26"
82
Enzo Wouters
Lotto - Soudal
op 31'18"
83
Jose Daniel Viejo
Euskadi Basque Country - Murias
op 33'22"
84
Tom Dernies
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 34'23"
85
Maarten Van Trijp
Corendon - Circus
op 40'28"
86
Simon Sellier
Total Direct Energie
op 41'08"
Bruno Armirail
Groupama - FDJ
DNF
Urko Berrade Fernandez
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Maxime Cam
Vital Concept - B&B Hotels
DNF
Corentin Ermenault
Vital Concept - B&B Hotels
DNF
Frederik Frison
Lotto - Soudal
DNF
Damien Gaudin
Total Direct Energie
DNF
Flavien Maurelet
St Michel - Auber93
DNF
Julien Morice
Vital Concept - B&B Hotels
DNF
Adrien Petit
Total Direct Energie
DNF
Edward Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Mihkel Raim
Israel Cycling Academy
DNF
Hector Saez Benito
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Stijn Vandenbergh
Ag2r - La Mondiale
DNF
Jonas Vangenechten
Vital Concept - B&B Hotels
DNF
Benoît Vaugrenard
Groupama - FDJ
DNF
Clement Venturini
Ag2r - La Mondiale
DNF
Samuel Dumoulin
Ag2r - La Mondiale
DNS
Nicolas Baldo
St Michel - Auber93
DNF
Tom Devriendt
Wanty - Gobert Cycling Team
DNF
Dorian Godon
Ag2r - La Mondiale
DNF
Emmanuel Morin
Cofidis
DNF
Laurent Pichon
Team Arkéa- Samsic
DNS
Oscar Riesebeek
Roompot - Charles
DNS
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
DNS
Matthias Brandle
Israel Cycling Academy
DNF
Kenny Dehaes
Wallonie Bruxelles
DNF
Robbe Ghys
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Marco Mathis
Cofidis
DNF
Robert Wagner
Team Arkéa- Samsic
DNF
Christophe Masson
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
DNF
Ramunas Navardauskas
Delko Marseille Provence KTM
DNS
Brian van Goethem
Lotto - Soudal
DNS
Ander Barrenetxea
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Stijn Devolder
Corendon - Circus
DNF
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Julen Irizar Laskurain
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Yoann Offredo
Wanty - Gobert Cycling Team
DNF
Jimmy Turgis
Vital Concept - B&B Hotels
DNF
Evaldas Siskevicius
Delko Marseille Provence KTM
DNS
Jelle Wallays
Lotto - Soudal
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1931
1896
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares