En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
4 Jours de Dunkerque
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
13/05
Boeschepe
Cassel
184.8 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Ignatas Konovalovas
FDJ
4u52'26"
2
Sander Armée
Lotto - Soudal
op 3"
3
Oliver Naesen
Ag2r - La Mondiale
z.t
4
Clement Venturini
Cofidis
z.t
5
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
op 11"
6
Pim Ligthart
Roompot - Nederlandse Loterij
op 32"
7
Sylvain Chavanel
Direct Energie
op 44"
8
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
z.t
9
Flavien Dassonville
HP BTP - Auber 93
op 49"
10
Laurent Pichon
Fortuneo-Oscaro
op 55"
11
Iuri Filosi
Nippo - Vini Fantini
op 1'08"
12
Florian Sénéchal
Cofidis
op 1'14"
13
Delio Fernández Cruz
Delko Marseille Provence KTM
op 1'48"
14
Jérémy Leveau
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 2'07"
15
Steven Tronet
Armee de Terre
z.t
16
Heinrich Haussler
Bahrain - Merida
z.t
17
David Menut
HP BTP - Auber 93
z.t
18
Maxime Vantomme
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
19
Martijn Budding
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
20
Julien Duval
Ag2r - La Mondiale
z.t
21
Benjamin Thomas
Armee de Terre
z.t
22
Dimitri Claeys
Cofidis
z.t
23
Huub Duyn
Veranda's Willems - Crelan
z.t
24
Taco van der Hoorn
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
25
Fabien Canal
Armee de Terre
z.t
26
Antoine Duchesne
Direct Energie
z.t
27
Frederik Veuchelen
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
28
Jonas Rickaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
29
Aaron Gate
Aqua Blue Sport
z.t
30
Brice Feillu
Fortuneo-Oscaro
op 2'13"
31
Frederik Backaert
Team Wanty - Groupe Gobert
op 2'14"
32
Olivier Le Gac
FDJ
op 2'22"
33
Adrien Petit
Direct Energie
z.t
34
Edward Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
op 2'30"
35
Jelle Wallays
Lotto - Soudal
z.t
36
Kevyn Ista
WB Veranclassic Aquality Protect
op 2'43"
37
Damiano Cunego
Nippo - Vini Fantini
op 3'02"
38
Elmar Reinders
Roompot - Nederlandse Loterij
op 3'50"
39
Franck Bonnamour
Fortuneo-Oscaro
z.t
40
Alo Jakin
HP BTP - Auber 93
op 4'06"
41
Michel Kreder
Aqua Blue Sport
op 4'14"
42
Thibault Ferasse
Armee de Terre
op 4'30"
43
Jimmy Turgis
Cofidis
op 6'23"
44
Angel Madrazo Ruiz
Delko Marseille Provence KTM
op 7'58"
45
Quentin Pacher
Delko Marseille Provence KTM
op 7'59"
46
Damien Gaudin
Armee de Terre
op 9'11"
47
Christophe Masson
WB Veranclassic Aquality Protect
op 11'04"
48
Gatis Smukulis
Delko Marseille Provence KTM
op 11'14"
49
Lasse Norman Hansen
Aqua Blue Sport
op 11'43"
50
Marcel Sieberg
Lotto - Soudal
z.t
51
Christophe Noppe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
52
Borut Bozic
Bahrain - Merida
z.t
53
Jens Debusschere
Lotto - Soudal
z.t
54
Romain Cardis
Direct Energie
z.t
55
Jens Wallays
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
56
Berden de Vries
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
57
Bert Van Lerberghe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
58
Nikolas Maes
Lotto - Soudal
z.t
59
Anthony Turgis
Cofidis
z.t
60
Julien El Fares
Delko Marseille Provence KTM
z.t
61
Gediminas Bagdonas
Ag2r - La Mondiale
z.t
62
Kevin Ledanois
Fortuneo-Oscaro
z.t
63
Evaldas Siskevicius
Delko Marseille Provence KTM
z.t
64
Rudy Barbier
Ag2r - La Mondiale
z.t
65
Simone Antonini
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
66
Benoît Jarrier
Fortuneo-Oscaro
z.t
67
Yoann Offredo
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
68
David Per
Bahrain - Merida
z.t
69
Raymond Kreder
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
70
Arnaud Gérard
Fortuneo-Oscaro
z.t
71
Julien Stassen
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
72
Yannis Yssaad
Armee de Terre
z.t
73
Meiyin Wang
Bahrain - Merida
z.t
74
Remy Mertz
Lotto - Soudal
z.t
75
Nicolas Baldo
HP BTP - Auber 93
z.t
76
Francis Mourey
Fortuneo-Oscaro
z.t
77
Samuel Dumoulin
Ag2r - La Mondiale
z.t
78
Domen Novak
Bahrain - Merida
z.t
79
Mattia Frapporti
Androni Giocattoli
z.t
80
Andrea Vendrame
Androni Giocattoli
z.t
81
Fabien Touze
HP BTP - Auber 93
op 11'57"
82
Yannick Martinez
Delko Marseille Provence KTM
z.t
83
Fabien Grellier
Direct Energie
op 12'35"
84
Jeremy Cabot
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 12'54"
85
Marc Fournier
FDJ
op 16'14"
86
Arnaud Démare
FDJ
z.t
87
Jeremy Lecroq
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
88
Kevin Deltombe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
89
Jérémy Bescond
HP BTP - Auber 93
z.t
90
Raffaello Bonusi
Androni Giocattoli
z.t
91
Andrew Fenn
Aqua Blue Sport
z.t
92
Lukas Spengler
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
93
Jacopo Guarnieri
FDJ
z.t
94
Bryan Alaphilippe
Armee de Terre
z.t
95
Luca Pacioni
Androni Giocattoli
z.t
96
Tim Ariesen
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
97
Jimmy Duquennoy
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
98
Matteo Malucelli
Androni Giocattoli
z.t
99
Niccolo Bonifazio
Bahrain - Merida
z.t
100
Stéphane Poulhiès
Armee de Terre
z.t
101
Enzo Wouters
Lotto - Soudal
z.t
102
Alan Marangoni
Nippo - Vini Fantini
z.t
103
Marco Canola
Nippo - Vini Fantini
z.t
104
Marino Kobayashi
Nippo - Vini Fantini
z.t
105
Kenny Dehaes
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
106
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
z.t
107
Martyn Irvine
Aqua Blue Sport
z.t
108
Emiel Vermeulen
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
109
Coen Vermeltfoort
Roompot - Nederlandse Loterij
op 16'23"
110
Danilo Napolitano
Team Wanty - Groupe Gobert
op 16'24"
111
Davide Cimolai
FDJ
op 16'41"
112
Matteo Spreafico
Androni Giocattoli
op 20'08"
113
Chun Kai Feng
Bahrain - Merida
z.t
114
Loic Chetout
Cofidis
z.t
115
Marco Benfatto
Androni Giocattoli
z.t
116
Lander Seynaeve
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
117
Yohann Gène
Direct Energie
z.t
118
Moreno De Pauw
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
119
Alexandre Pichot
Direct Energie
z.t
120
Nicolas Marini
Nippo - Vini Fantini
op 21'00"
Julien Antomarchi
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
Giacomo Berlato
Nippo - Vini Fantini
DNF
Adam Blythe
Aqua Blue Sport
DNF
Joeri Calleeuw
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
Sander Cordeel
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Tom Devriendt
Team Wanty - Groupe Gobert
DNF
Timothy Dupont
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Hugo Hofstetter
Cofidis
DNF
Roy Jans
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Alex Kirsch
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Peter Koning
Aqua Blue Sport
DNF
Guillaume Levarlet
Team Wanty - Groupe Gobert
DNF
Anthony Maldonado
HP BTP - Auber 93
DNF
Tim Merlier
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Marc Sarreau
FDJ
DNF
Kevin Le Cunff
HP BTP - Auber 93
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1931
1896
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares