En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Quatre Jours de Dunkerque
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
04/05
Dunkerque
Coquelles
169.6 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
John Degenkolb
Argos-Shimano
4u01'35"
2
Danilo Napolitano
Acqua & Sapone
op 4"
3
Pierrick Fédrigo
FDJ - BigMat
op 5"
4
Thomas Voeckler
Team Europcar
op 10"
5
Julien Guay
Roubaix Lille Metropole
z.t
6
Jérôme Pineau
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
op 11"
7
Gert Steegmans
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
op 13"
8
Carlos Alberto Betancur Gomez
Acqua & Sapone
z.t
9
Romain Zingle
Cofidis
z.t
10
Zdenek Stybar
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
11
Damien Gaudin
Team Europcar
op 17"
12
Nacer Bouhanni
FDJ - BigMat
op 23"
13
Adrien Petit
Cofidis
z.t
14
Michael Morkov
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
z.t
15
Kevyn Ista
Accent Jobs - Willems Veranda's
z.t
16
Morgan Kneisky
Roubaix Lille Metropole
z.t
17
Lloyd Mondory
Ag2r - La Mondiale
z.t
18
Leonardo Fabio Duque
Cofidis
z.t
19
Jérémie Galland
Saur - Sojasun
z.t
20
Rémi Cusin
Team Type 1
z.t
21
Gaylord Cumont
Veranda Rideau - Super U
z.t
22
Steven Tronet
Auber '93
z.t
23
Egidijus Juodvalkis
Landbouwkrediet - Euphony
op 26"
24
Rob Ruijgh
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
25
Marcello Pavarin
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
26
Benoît Vaugrenard
FDJ - BigMat
z.t
27
Florian Vachon
Bretagne - Schuller
z.t
28
Andriy Grivko
Astana Pro Team
z.t
29
Armindo Fonseca
Bretagne - Schuller
z.t
30
Fabio Taborre
Acqua & Sapone
z.t
31
Niki Terpstra
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
32
Matthieu Boulo
Roubaix Lille Metropole
z.t
33
Arnaud Gérard
FDJ - BigMat
z.t
34
Arnaud Labbe
Cofidis
z.t
35
Ramon Sinkeldam
Argos-Shimano
z.t
36
Matthieu Sprick
Argos-Shimano
z.t
37
Francesco Reda
Acqua & Sapone
z.t
38
Dmitriy Fofonov
Astana Pro Team
z.t
39
Guillaume Faucon
Auber '93
z.t
40
Anthony Geslin
FDJ - BigMat
z.t
41
Laurent Pichon
Bretagne - Schuller
z.t
42
Romain Matheou
Veranda Rideau - Super U
z.t
43
Renaud Dion
Bretagne - Schuller
z.t
44
Anthony Delaplace
Saur - Sojasun
z.t
45
Bert De Waele
Landbouwkrediet - Euphony
z.t
46
Evert Verbist
Accent Jobs - Willems Veranda's
z.t
47
Johan Mombaerts
Auber '93
z.t
48
Anthony Colin
Roubaix Lille Metropole
z.t
49
Gaël Malacarne
Bretagne - Schuller
z.t
50
Tomasz Olejnick
Veranda Rideau - Super U
z.t
51
Aleksejs Saramotins
Cofidis
z.t
52
David Tanner
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
z.t
53
Gregory Habeaux
Accent Jobs - Willems Veranda's
z.t
54
Martin Elmiger
Ag2r - La Mondiale
z.t
55
Jurgen Van Goolen
Accent Jobs - Willems Veranda's
z.t
56
Massimo Codol
Acqua & Sapone
z.t
57
Anthony Charteau
Team Europcar
z.t
58
Jimmy Engoulvent
Saur - Sojasun
z.t
59
Jean-Marc Bideau
Bretagne - Schuller
z.t
60
Tom Van Asbroeck
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 48"
61
Mathieu Drujon
Auber '93
z.t
62
Baptiste Planckaert
Landbouwkrediet - Euphony
z.t
63
Kurt Hovelijnck
Landbouwkrediet - Euphony
z.t
64
Kristof Goddaert
Ag2r - La Mondiale
z.t
65
Guillaume Van Keirsbulck
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
66
Patrick Gretsch
Argos-Shimano
z.t
67
David Veilleux
Team Europcar
z.t
68
Kenny Robert van Hummel
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
69
Sébastien Delfosse
Landbouwkrediet - Euphony
z.t
70
Jean-Luc Delpech
Bretagne - Schuller
z.t
71
Julien Fouchard
Cofidis
z.t
72
Claudio Corioni
Acqua & Sapone
z.t
73
Roy Curvers
Argos-Shimano
z.t
74
Loïc Desriac
Roubaix Lille Metropole
z.t
75
Davy Commeyne
Landbouwkrediet - Euphony
z.t
76
Sébastien Chavanel
Team Europcar
z.t
77
Matthew Brammeier
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
78
Kevin De Jonghe
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
79
Sébastien Hinault
Ag2r - La Mondiale
z.t
80
Zico Waeytens
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
81
Juan Pablo Forero Carreno
Colombia - Coldeportes
z.t
82
Bert De Backer
Argos-Shimano
z.t
83
Sven Jodts
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
84
Dalivier Ospina Navarro
Colombia - Coldeportes
z.t
85
Jean-Pierre Drucker
Accent Jobs - Willems Veranda's
z.t
86
Jan Ghyselinck
Cofidis
z.t
87
Nico Sijmens
Cofidis
z.t
88
Jeffry Johan Romero Corredor
Colombia - Coldeportes
z.t
89
Matthieu Ladagnous
FDJ - BigMat
z.t
90
Alexander Serebryakov
Team Type 1
z.t
91
Julien Antomarchi
Team Type 1
z.t
92
Laszlo Bodrogi
Team Type 1
z.t
93
Juan Pablo Suarez Suarez
Colombia - Coldeportes
z.t
94
Benoît Jarrier
Veranda Rideau - Super U
z.t
95
Arnaud Molmy
Veranda Rideau - Super U
z.t
96
Flavien Dassonville
Auber '93
z.t
97
Kasper Klostergaard Larsen
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
z.t
98
Justin Jules
Veranda Rideau - Super U
z.t
99
Sébastien Minard
Ag2r - La Mondiale
z.t
100
Takashi Miyazawa
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
z.t
101
Steven Caethoven
Accent Jobs - Willems Veranda's
z.t
102
Dimitri Le Boulch
Auber '93
z.t
103
Fabien Bacquet
Auber '93
z.t
104
Yevgeniy Nepomnyachshiy
Astana Pro Team
z.t
105
Jacek Morajko
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
106
Christophe Laborie
Saur - Sojasun
z.t
107
Dmitriy Muravyev
Astana Pro Team
z.t
108
Paul Poux
Saur - Sojasun
z.t
109
Pieter Vanspeybrouck
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
110
Nikita Novikov
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
111
Laurent Mangel
Saur - Sojasun
z.t
112
Christopher Juul Jensen
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
z.t
113
Kevin Lalouette
Roubaix Lille Metropole
z.t
114
Mathieu Claude
Team Europcar
z.t
115
Franck Bouyer
Team Europcar
z.t
116
Franck Vermeulen
Veranda Rideau - Super U
z.t
117
Florian Le Corre
Roubaix Lille Metropole
z.t
118
Nick Nuyens
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
z.t
119
Anthony Roux
FDJ - BigMat
z.t
120
Carlos Julian Quintero Norena
Colombia - Coldeportes
z.t
121
Luis Felipe Laverde Jimenez
Colombia - Coldeportes
z.t
122
Danilo Di Luca
Acqua & Sapone
z.t
123
Bert-Jan Lindeman
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 1'04"
124
Alessandro Bazzana
Team Type 1
op 2'30"
125
Frédéric Amorison
Landbouwkrediet - Euphony
op 2'32"
126
Aldo Ino Ilesic
Team Type 1
z.t
127
David Boucher
FDJ - BigMat
z.t
128
Martijn Verschoor
Team Type 1
z.t
129
Jimmy Casper
Ag2r - La Mondiale
z.t
130
Sven Vandousselaere
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
131
Guillaume Blot
Bretagne - Schuller
z.t
132
Wouter Mol
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
133
Victor Hugo Peña Grisales
Colombia - Coldeportes
z.t
134
Michael Van Staeyen
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
135
Steven Van Vooren
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
136
Rony Martias
Saur - Sojasun
z.t
137
Michal Olejnik
Veranda Rideau - Super U
z.t
138
Filippo Fortin
Team Type 1
z.t
139
Andrew Fenn
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
140
Jonathan Thiré
Auber '93
z.t
141
Troels Ronning Vinther
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
op 6'32"
142
Tom Veelers
Argos-Shimano
z.t
143
Barry Markus
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 7'13"
144
Matteo Pelucchi
Team Europcar
z.t
145
Javier Gonzalez Barrera
Colombia - Coldeportes
z.t
146
Dmitriy Gruzdev
Astana Pro Team
z.t
147
Jérôme Gilbert
Accent Jobs - Willems Veranda's
z.t
148
Roger Kluge
Argos-Shimano
z.t
149
Simone Masciarelli
Acqua & Sapone
z.t
150
Koen Barbé
Landbouwkrediet - Euphony
z.t
151
Iljo Keisse
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
152
Pierre Drancourt
Roubaix Lille Metropole
z.t
153
Sergey Renev
Astana Pro Team
op 16'34"
154
Anthony Ravard
Ag2r - La Mondiale
op 16'35"
155
Boris Shpilevskiy
Ag2r - La Mondiale
op 23'55"
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1931
1896
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares