En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Avenir
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
19/08
Espalion
Saint-Julien-Chapteuil
158.9 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Tom Pidcock
Team Wiggins Le Col
54
2
Mathias Norsgaard Jørgensen
Riwal Readynez Cycling Team
49
3
Niklas Markl
Development Team Sunweb
34
4
Ben Healy
Team Wiggins Le Col
33
5
Joel Suter
Akros - Thömus
32
6
Matteo Jorgenson
Ag2r - La Mondiale
28
7
Stefano Oldani
Kometa Cycling Team
28
8
Tobias Foss
Uno - X Norwegian Development Team
27
9
Morten Hulgaard
Team ColoQuick
26
10
Alfred Wright
CCC Team
25
11
Simon Guglielmi
Groupama - FDJ CT
22
12
Stefan Bissegger
Swiss Racing Academy
21
13
Giovanni Aleotti
Cycling Team Friuli
20
14
Patrick Haller
Heizomat Rad-Net
20
15
Miguel Heidemann
Herrmann Radteam
20
16
Ziga Horvat
Adria Mobil
20
17
Tilen Finkst
Ljubljana Gusto Santic
18
18
Harold Alfonso Tejada Canacue
Medellin
14
19
Samuele Battistella
Dimension Data for Qhubeka
13
20
Robin Froidevaux
Akros - Thömus
13
21
Patrick Gamper
Tirol Cycling Team
12
22
Ilan Van Wilder
Lotto - Soudal U23
11
23
Jim Brown
11
24
Nils Eekhoff
Team Sunweb
10
25
Jens Reynders
Wallonie-Bruxelles Development Team
10
26
Urko Berrade Fernandez
Euskadi Basque Country - Murias
9
27
Kaden Groves
Mitchelton - Scott
9
28
Attila Valter
CCC Development Team
8
29
Andreas Stokbro Nielsen
Riwal Readynez Cycling Team
8
30
Thomas Acosta
8
31
Daan Hoole
SEG Racing Academy
8
32
Michael Hernandez
Aevolo
8
33
Torjus Sleen
Uno - X Norwegian Development Team
7
34
Clément Champoussin
Ag2r - La Mondiale
7
35
Mathieu Burgaudeau
Total Direct Energie
6
36
Samuel Jenner
Team Wiggins Le Col
6
37
Stuart Balfour
6
38
Tobias Bayer
Tirol Cycling Team
6
39
Sylvain Moniquet
Wallonie-Bruxelles Development Team
5
40
Petr Kelemen
5
41
Colin Heiderscheid
Leopard Pro Cycling
5
42
Jhojan Orlando Garcia Sosa
Manzana Postobon Team
4
43
Johan Price-Pejtersen
Team ColoQuick
4
44
Mauri Vansevenant
3
45
Barnabas Peak
Mitchelton - Scott
3
46
Andrea Bagioli
Team Colpack
2
47
Louis Lapierre
2
48
Jonas Rutsch
Team Lotto - Kern Haus
1
49
Stan Van Tricht
1
50
Einer Rubio Reyes
Colombia
1
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares