En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Avenir
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
11/09
Alba
Alba
138.5 km
Result
Final Classification
1
Jhoan Esteban Chaves Rubio
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
28u20'22"
2
David Boily
Team Spidertech Powered By C10
op 17"
3
Mattia Cattaneo
op 24"
4
Vegard Stake Laengen
Joker Merida
op 38"
5
Warren Barguil
Bretagne - Schuller
op 1'29"
6
Michael Rodriguez Galindo
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
op 1'43"
7
Georg Preidler
Tyrol Team
op 1'46"
8
Christopher Juul Jensen
Glud & Marstrand - LRO
op 1'48"
9
Jordi Simon Casulleras
Caja Rural
op 1'55"
10
Dimitri Le Boulch
Big Mat - Auber 93
op 2'00"
11
Mark Christian
op 2'08"
12
Romain Bardet
op 2'44"
13
Jesper Hansen
Team Energi Fyn
op 3'02"
14
Alexey Lutsenko
op 3'36"
15
Tim Wellens
op 3'37"
16
Tom Dumoulin
Rabobank CT
op 4'09"
17
Sébastien Reichenbach
Atlas Personal
op 4'24"
18
Patrick Konrad
Tyrol Team
op 4'37"
19
Tsgabu Gebremaryam Grmay
z.t
20
Matthias Allegaert
op 5'23"
21
Nairo Quintana Rojas
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
op 7'51"
22
Daniil Fominykh
op 8'58"
23
Andrei Krasilnikau
Chipotle Development Team
op 10'01"
24
Raymond Kreder
Chipotle Development Team
op 10'48"
25
Natnael Berhane
op 11'48"
26
Hugo Sebastian Salazar Castaneda
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
op 12'01"
27
Marcel Aregger
Price Your Bike
op 12'27"
28
Sjoerd Kouwenhoven
Cyclingteam De Rijke
op 12'38"
29
David Wöhrer
Tyrol Team
op 12'45"
30
Rudy Molard
Cofidis
op 15'08"
31
Tim Declercq
op 17'55"
32
Michael Valgren Andersen
Glud & Marstrand - LRO
op 19'09"
33
Patrick Lane
Team Jayco - AIS
op 23'12"
34
Miras Bederbekov
op 23'46"
35
Nikias Arndt
LKT Team Brandenburg
op 24'21"
36
Matteo Mammini
op 25'23"
37
Patrick Schelling
Price Your Bike
op 28'26"
38
Joe Dombrowski
Trek Livestrong U23
op 28'42"
39
Garikoitz Bravo Oiarbide
Caja Rural
op 30'32"
40
Antoine Lavieu
Cofidis
op 31'45"
41
Jimmy Janssens
op 32'44"
42
Erick Rowsell
op 37'06"
43
Simon Yates
op 41'34"
44
Jan Keller
Price Your Bike
op 42'46"
45
Rohan Dennis
Rabobank CT
op 43'29"
46
Tosh Van der Sande
op 43'31"
47
Rudiger Selig
Team Leopard - Trek
op 44'18"
48
Marco Haller
Adria Mobil
op 46'05"
49
Larry Warbasse
op 47'30"
50
Moreno Hofland
Rabobank CT
op 47'44"
51
Etienne Tortelier
Saur - Sojasun
op 48'18"
52
Sebastian Lander
Team Concordia Forsikring - Himmerland
op 48'55"
53
Asbjørn Kragh Andersen
op 50'47"
54
Scott Thwaites
Endura Racing
op 51'39"
55
Luke Rowe
op 51'55"
56
Hugo Houle
Team Spidertech Powered By C10
op 52'05"
57
Julio Alexis Camacho Bernal
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
op 52'10"
58
Sven Erik Bystrøm
Sparebanken Vest - Ridley
op 52'32"
59
Bjorn Tore Nilsen Hoem
Plussbank Cervélo
op 52'35"
60
Ramon Sinkeldam
Rabobank CT
op 53'25"
61
Víctor Martín Hernandez
op 53'39"
62
Rasmus Guldhammer
Team Concordia Forsikring - Himmerland
op 56'33"
63
Arvin Moazami Godarzi
Tabriz Petrochemical Team
op 1u01'11"
64
Zico Waeytens
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 1u01'22"
65
Jan Hirt
op 1u01'56"
66
Wouter Wippert
op 1u04'47"
67
Jan Sokol
RC Arbö Gourmetfein Wels
op 1u05'15"
68
Dronin Roman
op 1u06'28"
69
Raphael Addy
Atlas Personal
op 1u06'32"
70
Petr Vakoc
ASC Dukla Praha
op 1u07'00"
71
Lukáš Smola
op 1u07'24"
72
Haritz Orbe Urrutia
op 1u07'42"
73
Vegard Robinson Bugge
Joker Merida
op 1u08'04"
74
Ian Boswell
Trek Livestrong U23
op 1u08'58"
75
Massimo Coledan
op 1u10'21"
76
Thomas Palmer
Drapac
op 1u11'35"
77
Tomas Danacik
PSK Whirlpool - Author
op 1u13'03"
78
Josef Hosek
PSK Whirlpool - Author
op 1u14'52"
79
Olivier Hofstetter
op 1u18'17"
80
Antoine Duchesne
op 1u20'40"
81
Christian Delle Stelle
Colnago - CSF Inox
op 1u25'20"
82
William Valencia
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
op 1u28'15"
83
Johan Fredrik Ziesler
Sparebanken Vest - Ridley
op 1u32'48"
84
Michael Humbert
Seven Stones
op 2u06'28"
Robert Bush
Chipotle Development Team
DNF
Giorgio Cecchinel
DNF
Filip Eidsheim
Sparebanken Vest - Ridley
DNF
Filippo Fortin
Androni Giocattoli
DNF
Richard Lang
Team Jayco - AIS
DNF
Nils Plötner
Team Heizomat
DNF
Jakub Novak
DNS
Victor Cabedo
Orbea Continental
DNF
Omar Fraile Matarranza
DNF
Abdraimzhan Ishanov
DNF
Houssam Nasri
DNF
Robbie Squire
Chipotle Development Team
DNF
Thomas Moses
DNF
Michael Hepburn
Team Jayco - AIS
DNS
Patrick Bercz
Team Eddy Merckx - Indeland
DNF
Nathan Brown
Trek Livestrong U23
DNF
Julian Kern
Seven Stones
DNF
Jay McCarthy
Team Jayco - AIS
DNF
Pierrick Naud
DNF
Jamie Riggs
DNF
Guillaume Boivin
Team Spidertech Powered By C10
DNS
Arman Kamyshev
DNS
Ilya Davidenok
DNF
Florian Gaugl
Tyrol Team
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares