En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Giro d'Italia
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Info
Tour de l'Avenir
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
07/09
Saint-Amand-Montrond
Cusset
150.5 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Anthony Delaplace
Saur - Sojasun
3u53'21"
2
Bert-Jan Lindeman
Cyclingteam Jo Piels
op 5"
3
Romain Hardy
Bretagne - Schuller
op 8"
4
John Degenkolb
Thüringer Energie Team
z.t
5
Vicente Garcia De Mateos Rubio
z.t
6
Pieter Serry
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
7
Jonathan Fumeaux
z.t
8
Sebastian Lander
Team Concordia Forsikring - Himmerland
z.t
9
Michal Kwiatkowski
Caja Rural
z.t
10
Yoann Barbas
z.t
11
Thomas Damuseau
Skil - Shimano
z.t
12
Wilco Kelderman
Rabobank CT
z.t
13
Julien Vermote
z.t
14
Aleksey Tsatevich
z.t
15
Luka Mezgec
Zheroquadro Radenska
z.t
16
Ion Izagirre Insausti
Orbea
z.t
17
Jan Tratnik
Zheroquadro Radenska
z.t
18
Blaz Jarc
Adria Mobil
z.t
19
Yannick Eijssen
z.t
20
Blaz Furdi
Sava
z.t
21
Jean-Lou Paiani
z.t
22
Alex Dowsett
Trek-Livestrong U23
z.t
23
Christopher Juul Jensen
Glud & Marstrand - LRO Radgivning
z.t
24
Mikel Landa Meana
Orbea
z.t
25
Martin Grunder
z.t
26
Jarlinson Pantano Gomez
Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion
z.t
27
Jhoan Esteban Chaves Rubio
z.t
28
Pawel Charucki
z.t
29
Nelson Oliveira
Xacobeo Galicia
z.t
30
Higinio Fernandez Suarez
Caja Rural
z.t
31
Thomas Bonnin
Ag2r - La Mondiale
z.t
32
Christopher Butler
BMC Racing Team
z.t
33
Andi Bajc
Zheroquadro Radenska
z.t
34
Andrei Krasilnikau
z.t
35
Camilo Andres Suarez Albarracin
Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion
z.t
36
Arnaud Courteille
z.t
37
Sylwester Janiszewski
CCC Polsat Polkowice
z.t
38
Michael Matthews
Team Jayco - Skins
z.t
39
Marek Canecky
z.t
40
Gregory Obando Brenes
Burgos 2016 - Castilla y Leon
z.t
41
Jesus Herrada Lopez
z.t
42
Luke Rowe
z.t
43
Nairo Quintana Rojas
Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion
z.t
44
Dmitry Ignatyev
Team Katusha
z.t
45
Geoffrey Soupe
z.t
46
Timothy Roe
Trek-Livestrong U23
op 21"
47
Pawel Poljanski
z.t
48
John Darwin Atapuma Hurtado
Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion
z.t
49
Michael Weicht
Team Milram
z.t
50
David Rösch
Atlas Personal - BMC
z.t
51
Tom-Jelte Slagter
Rabobank CT
z.t
52
Adrian Honkisz
CCC Polsat Polkowice
z.t
53
Daniel Teklehaimanot Girmazion
Cervélo Test Team
z.t
54
Loïc Desriac
z.t
55
Daniil Fominykh
z.t
56
Arkimedes Arguelyes Rodriges
Itera-Katusha
z.t
57
Stanislau Bazhkou
z.t
58
Hugo Sebastian Salazar Castaneda
z.t
59
Gaetan Bille
z.t
60
Romain Bardet
z.t
61
Martijn Keizer
Rabobank CT
z.t
62
Jerome Cousin
Bbox Bouygues Telecom
z.t
63
Arman Kamyshev
z.t
64
Nikita Novikov
Itera-Katusha
op 28"
65
Kamil Zielinski
CCC Polsat Polkowice
op 29"
66
Abdraimzhan Ishanov
op 31"
67
Mark Christian
op 33"
68
Nick Aitken
Team Jayco - Skins
op 41"
69
Guilherme Lourenco
op 1'09"
70
Bruno Duarte Ferreira Silva
op 1'14"
71
Manuel Antunes Amaro
op 8"
72
Andrew Talansky
Garmin - Transitions
op 1'23"
73
Tom Thill
Continental Team Differdange
op 1'27"
74
Tom Dumoulin
op 1'38"
75
Viacheslav Kuznetsov
Itera-Katusha
z.t
76
Vladislav Gorbunov
op 1'42"
77
Siarhei Novikau
z.t
78
Pit Schlechter
Continental Team Differdange
z.t
79
Mathias Lisson
Team Designa Køkken - Blue Water
op 8"
80
Coen Vermeltfoort
Rabobank CT
op 1'59"
81
Sébastien Reichenbach
Atlas Personal - BMC
op 8"
82
Maximilian May
Thüringer Energie Team
z.t
83
Kanstantsin Klimiankou
op 2'24"
84
Domingos André Maciel Gonçalves
z.t
85
Chan Jae Jang
op 2'44"
86
Alexandr Khlopov
z.t
87
Jelle Wallays
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 2'46"
88
Mads Meyer
Team Energi Fyn
op 3'06"
89
Benjamin King
Trek-Livestrong U23
z.t
90
Malcom Rudolph
Team Jayco - Skins
z.t
91
Jóni Silva Brandao
z.t
92
Nicolas Cardepuy
z.t
93
Silvan Dillier
z.t
94
David Hesselbarth
Heizomat
z.t
95
Andrew Fenn
z.t
96
Nikita Stalnov
z.t
97
Joël Zangerle
z.t
98
Yauheni Lahun
z.t
99
Erick Rowsell
z.t
100
Kuanysh Kylybayev
op 3'38"
101
Joseph Lewis
Drapac Porsche Cycling
op 4'07"
102
David De La Cruz Melgarejo
Caja Rural
op 5'17"
103
Ivo Lux
op 8'20"
104
Tom Schanen
z.t
105
Ricky Eno Jorgensen
Glud & Marstrand - LRO Radgivning
z.t
106
Michaël Baer
Atlas Personal - BMC
z.t
107
Marcel Aregger
Price - Custom Bikes
z.t
108
Arthur Vanoverberghe
z.t
109
Tom Kohn
z.t
110
Marko Kump
Adria Mobil
z.t
111
Andrei Holubeu
op 9'46"
112
Ki Ho Choi
op 11'17"
113
Benjamin King
Trek-Livestrong U23
z.t
114
Ian Boswell
Bissell
z.t
115
Alex Howes
z.t
116
Daniel Henggeler
Price - Custom Bikes
z.t
117
Tim Kennaugh
op 16'43"
118
Taylor Phinney
Team RadioShack
op 19'10"
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares