En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Giro d'Italia
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Info
Orlen Nations Grand Prix
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
15/05
Prostejov
Bouzov
km
Result
Standings
Mountain
1
Kristian Egholm
Lidl-Trek Future Racing
3u19'36"
2
Pietro Mattio
Team Visma | Lease a Bike Development
op 36"
3
Matthew Brennan
Team Visma | Lease a Bike Development
op 41"
4
Aaron Dockx
Alpecin-Deceuninck Development Team
z.t
5
Noé Ury
Team Storck - Metropol Cycling
z.t
6
Emiel Verstrynge
Alpecin-Deceuninck Development Team
op 45"
7
Jed Smithson
Team Visma | Lease a Bike Development
z.t
8
Nicolas Milesi
Arkéa - B&B Hôtels Développement
z.t
9
Sebastian Putz
Tirol KTM Cycling Team
z.t
10
Ilkhan Dostiyev
Astana Qazaqstan Development Team
z.t
11
Mats Wenzel
Lidl-Trek Future Racing
z.t
12
Fabian Weiss
Tudor Pro Cycling Team U23
z.t
13
Moritz Kretschy
Israel Premier Tech Academy
z.t
14
Gal Glivar
UAE Team Emirates Gen-Z
z.t
15
Alessandro Pinarello
VF Group-Bardiani CSF-Faizanè
z.t
16
Brieuc Rolland
Groupama - FDJ CT
z.t
17
Arno Wallenborn
z.t
18
Mateusz Gajdulewicz
z.t
19
Emil Schandorff Iwersen
BHS - PL Beton Bornholm
z.t
20
Paul Buschek
Tirol KTM Cycling Team
z.t
21
Filip Gruszczynski
Biesse - Carrera
z.t
22
Unai Zubeldia Elduaien
Euskaltel - Euskadi
z.t
23
Robin Orins
Lotto Dstny Development Team
z.t
24
Mathys Rondel
Tudor Pro Cycling Team U23
z.t
25
Joris Chaussinand
z.t
26
Peder Antoni GravÅs
z.t
27
Jaume Guardeño Roma
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
28
Duarte Domingues
Sabgal/Anicolor
z.t
29
Samuel Kovac
Dukla Banska Bystrica
z.t
30
Richard Riška
ATT Investments
z.t
31
Aviv Bental
Israel Premier Tech Academy
op 54"
32
Jack Brough
op 56"
33
Conceição Alexandre Montez
Credibom / La Aluminios / Marcos Car
z.t
34
Jente Michels
Alpecin-Deceuninck Development Team
z.t
35
Louis Leidert
Lidl-Trek Future Racing
z.t
36
Roman Duckert
Team Storck - Metropol Cycling
z.t
37
Matyas Fiala
ATT Investments
op 59"
38
Silva João Martins
Radio Popular - Paredes - Boavista
op 1'01"
39
Andrii Pidhainyi
z.t
40
Lucas Lopes
z.t
41
Samuel Fernandez Garcia
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
42
Daniil Shyrin
z.t
43
Arnaud Tendon
Tudor Pro Cycling Team U23
z.t
44
Szymon Maciejewski
z.t
45
Edvin Lovidius
z.t
46
Hugo Lennartsson
z.t
47
Eirik Vang Aas
z.t
48
Kacper Gieryk
z.t
49
Iker Bonillo Martin
Euskaltel - Euskadi
z.t
50
Samuel Tuka
Dukla Banska Bystrica
z.t
51
Andrey Remkhe
Astana Qazaqstan Development Team
op 1'05"
52
Hubert Grygowski
Arkéa - B&B Hôtels Développement
z.t
53
Szymon Pomian
z.t
54
Luca Jenni
Switzerland
z.t
55
Eric Pedersen
Motala Aif Serneke Allebike
op 1'08"
56
Aleksander Krukowski
z.t
57
Martin Bárta
Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
z.t
58
Philipp Hofbauer
WSA KTM Graz
z.t
59
Kamil Szymacha
z.t
60
Lucas Max Greensill
Hope Factory Racing
op 1'13"
61
Alfred Grenaae
Uno-X Mobility Development Team
z.t
62
Dominik Dunár
Dukla Banska Bystrica
op 1'15"
63
Manuel Oioli
Q36.5 Continental Cycling Team
z.t
64
Jesper Stiansen
z.t
65
Axandre Van Petegem
Lidl-Trek Future Racing
op 1'17"
66
Peter Asbjørn Hansen
z.t
67
Szymon Lapsa
z.t
68
Igor Sek
z.t
69
Michal Pomorski
Mazowsze Serce Polski
z.t
70
Jan Lukes
Elkov - Kasper
z.t
71
Breiner Henrik Pedersen
Uno-X Mobility Development Team
z.t
72
Mathieu Kockelmann
Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
z.t
73
Ilian Barhoumi
Development Team DSM-Firmenich - PostNL
z.t
74
David Paumann
Tirol KTM Cycling Team
op 1'22"
75
Julian Kot
Lubelskie Perla Polski
z.t
76
Ben Askey
Groupama - FDJ CT
z.t
77
Nils Aebersold
Lidl-Trek Future Racing
z.t
78
Ben Felix Jochum
Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
z.t
79
Jonathan Ahlsson
Motala Aif Serneke Allebike
z.t
80
Zoltán Antal Lepold
Team MBH Bank Colpack Ballan
z.t
81
Daniel Rubeš
Elkov - Kasper
z.t
82
Markus Mäeuibo
z.t
83
Matteo Scalco
VF Group-Bardiani CSF-Faizanè
z.t
84
Matthias Schwarzbacher
ATT Investments
op 1'35"
85
Ákos Mindszenti
op 1'37"
86
Daniel Mraz
Elkov - Kasper
z.t
87
Jakub Kuba
Elkov - Kasper
op 1'50"
88
Diogo Pinto
AP Hotels & Resorts / Tavira / SC Farense
z.t
89
Ole Theiler
Team Storck - Metropol Cycling
z.t
90
Filippo D'Aiuto
General Store - Essegibi - F.LLI Curia
op 1'53"
91
Daniel Schönenberger
Q36.5 Continental Cycling Team
z.t
92
Guy Tahar
Israel Premier Tech Academy
op 1'56"
93
Maciej Banaszak
op 2'08"
94
Rudolf Remkhi
Astana Qazaqstan Development Team
op 2'10"
95
Matys Grisel
Lotto Dstny Development Team
op 2'25"
96
Carl Kagevi
z.t
97
Kacper Centka
op 2'54"
98
Aslan Silykbek
Almaty Astana Motors
op 3'23"
99
Tobias Svarre
Team Coloquick
op 3'26"
100
Clement Izquierdo
op 3'55"
101
Emry Faingezicht
Israel Premier Tech Academy
op 4'07"
102
Karl Emil Kjeldsand
op 4'56"
103
Franciszek Kaczorowski
z.t
104
Lenaic Langella
z.t
105
Vid Jeromel
z.t
106
Martti Lenzius
Voltas - Tartu 2024 by CCN
z.t
107
Jakub Galovic
Dukla Banska Bystrica
op 6'08"
108
Francesc Bennassar Rossello
op 6'18"
109
Kristóf Árvai
Epronex - HUngary Cycling Team
op 6'30"
110
Stefan Kovar
Hrinkow Advarics
op 7'13"
111
Romet Pajur
Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
op 7'31"
112
Aaron Aus
Voltas - Tartu 2024 by CCN
z.t
113
Tim Wafler
Tirol KTM Cycling Team
op 9'30"
114
Ramses Debruyne
Alpecin-Deceuninck Development Team
z.t
115
Ben Wiggins
Hagens Berman Jayco
op 10'05"
116
Matar Peretz Hardeball
Israel Premier Tech Academy
z.t
117
Konrad Waliniak
z.t
118
Luka Ziherl
Sava Kranj Cycling
z.t
119
Daniel Vold
z.t
120
Levente Vaskó
z.t
121
Radoslaw Fratczak
Voster ATS Team
z.t
122
Jakub Zurek
z.t
123
Mateusz Deren
z.t
124
Vincent John
Rad-Net Oßwald
op 11'17"
125
Even Lystad Dybwad
z.t
126
Ville Merlov
Motala Aif Serneke Allebike
z.t
127
Serhii Sydor
op 12'57"
128
Vladislav Bashlykov
Almaty Astana Motors
z.t
129
Andriy Zozulia
z.t
130
Unai Aznar Vijuesca
Equipo Kern Pharma
op 13'00"
131
Alexandre Kess
Philippe Wagner / Bazin
op 13'13"
132
Patryk Marcinkowski
op 15'14"
133
Yonatan Turgeman
Team Ecoflo Chronos
z.t
134
Semen Simon
op 15'35"
135
Danylo Chernomortsev
op 16'26"
136
Ruslan Aliyev
Almaty Astana Motors
op 16'49"
137
Antoni Chrzastowski
op 16'56"
138
Jaka Špoljar
Adria Mobil
op 17'08"
139
Gašper Otoničar
Sava Kranj Cycling
op 17'19"
140
Tom Paquet
op 18'21"
141
Oskar Küüt
Voltas - Tartu 2024 by CCN
op 22'59"
Pedro Isqueiro Jose Bicho
AP Hotels & Resorts / Tavira / SC Farense
DNF
Kamil Dolak
DNF
Gergely Erdős
DNF
Teo Pecnik
Sava Kranj Cycling
DNF
Szymon Ptak
DNF
Zétény Szijarto
DNF
Lauri Tamm
Voltas - Tartu 2024 by CCN
DNF
Guy Timor
DNF
Pawel Wieczkowski
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares