En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Giro d'Italia
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Info
Orlen Nations Grand Prix
Stage information
Stage 1
Stage 2
01/06
Jurgów
Bukovina Resort
27 km
Result
Standings
1
Clément Champoussin
40'17"
2
Nicolas Prodhomme
z.t
3
Alan Boileau
z.t
4
Andreas Kron
Riwal Readynez Cycling Team
op 24"
5
Mikkel Bjerg
Hagens Berman Axeon
z.t
6
Niklas Larsen
Team ColoQuick
z.t
7
Sylvain Moniquet
Wallonie-Bruxelles Development Team
op 29"
8
Ilan Van Wilder
Lotto - Soudal U23
z.t
9
Mauri Vansevenant
z.t
10
Unai Cuadrado Ruiz De Gauna
Team Euskadi
op 30"
11
Asier Etxeberria Zafra
z.t
12
Joan Bou Company
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
13
Jon Agirre Egaña
z.t
14
Francesco Romano
Bardiani CSF
op 52"
15
Daniel Savini
Bardiani CSF
z.t
16
Christian Scaroni
Groupama - FDJ CT
z.t
17
Ethan Hayter
op 1'13"
18
Joey Walker
Madison Genesis
z.t
19
Stuart Balfour
z.t
20
Miguel Heidemann
Herrmann Radteam
op 1'17"
21
Jannis Peter
Heizomat Rad-Net
z.t
22
Johannes Adamietz
Herrmann Radteam
z.t
23
Manuel Michielsen
op 1'23"
24
Danny Van Der Tuuk
Metec - TKH CT p/b Mantel
z.t
25
Wessel Krul
z.t
26
Joel Nicolau Beltran
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
27
Nik Cemazar
op 1'24"
28
Kristijan Hocevar
z.t
29
Jaka Primozic
z.t
30
Karel Vacek
Hagens Berman Axeon
op 1'34"
31
Tomás Jakoubek
z.t
32
Karel Tyrpekl
Pardus - Tufo Prostejov
z.t
33
Tobias Bayer
Tirol Cycling Team
op 1'40"
34
Moran Vermeulen
z.t
35
Martin Messner
z.t
36
Jonathan Bogli
op 1'49"
37
Stefan Bissegger
Swiss Racing Academy
z.t
38
Valère Thiébaud
Akros - Thömus
z.t
39
Alejandro Ropero Molina
op 1'51"
40
Vojtech Repa
op 2'09"
41
Evgeny Kazanov
op 2'23"
42
Timofei Sherstnev
z.t
43
Mikhail Fokin
z.t
44
Jakub Murias
op 2'32"
45
Szymon Krawczyk
Voster Uniwheels Team
z.t
46
Piotr Pekala
CCC Development Team
z.t
47
Patrick Gamper
Tirol Cycling Team
op 2'48"
48
Gijs Leemreize
z.t
49
Aaron Van Der Beken
op 2'50"
50
Sébastien Grignard
Lotto - Soudal U23
z.t
51
Igor Sidorov
op 3'20"
52
Ethan Vernon
Great Britain
op 3'33"
53
Mario Gamper
Tirol Cycling Team
op 3'50"
54
Gleb Kugaevski
op 3'54"
55
Fabien Rondeau
op 4'07"
56
Aurélien Doleatto
z.t
57
Aljaz Jarc
Adria Mobil
op 4'13"
58
Andrei Stepanov
op 4'51"
59
Stefan Kolb
Maloja Pushbikers
op 4'54"
60
Rhys Britton
Great Britain
op 4'56"
61
Jasper De Plus
op 5'00"
62
Venantas Lasinis
op 5'17"
63
Justas Beniusis
z.t
64
Povilas Sideikis
z.t
65
Gorazd Per
Adria Mobil
op 5'21"
66
Ivan Shakalets
op 5'22"
67
Artur Kiryevich
z.t
68
Dzianis Marchuk
z.t
69
Charley Calvert
op 5'33"
70
Jakob Geßner
Heizomat Rad-Net
op 5'41"
71
Johannes Hodapp
Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
z.t
72
Henrik Pakalski
z.t
73
Andreas Stokbro Nielsen
Riwal Readynez Cycling Team
op 5'45"
74
Jeppe Aaskov
Team ColoQuick
z.t
75
Mathias Norsgaard Jørgensen
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
76
Matis Louvel
op 5'50"
77
Bas Van Belle
Leopard Pro Cycling
op 5'54"
78
Dzianis Mazur
op 6'15"
79
Ane Skok
Ljubljana Gusto Santic
op 6'17"
80
Marceli Boguslawski
Wibatech Merx 7R
op 6'27"
81
Mateusz Kostanski
z.t
82
Nicolas Dalla Valle
Tirol Cycling Team
op 6'38"
83
Alexander Konychev
Dimension Data for Qhubeka
z.t
84
Samuele Zoccarato
IAM Excelsior
z.t
85
Antoine Aebi
Akros - Thömus
op 7'36"
86
Petr Klabouch
op 7'48"
87
Meindert Weulink
z.t
2024
2023
2022
2021
2020
2019
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares