En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Romandie
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
27/04
Marly
Les Diablerets
188.5 km
Result
Standings
Mountain
Young Riders
1
Simon Spilak
Katusha
5u10'00"
2
Christopher Froome
Sky Procycling
z.t
3
Rui Alberto Costa Da Faria
Movistar Team
op 1'03"
4
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
z.t
5
Wilco Kelderman
Belkin Pro Cycling Team
z.t
6
Carlos Alberto Betancur Gomez
Ag2r - La Mondiale
z.t
7
Marcel Wyss
IAM Cycling
z.t
8
Jean-Christophe Peraud
Ag2r - La Mondiale
z.t
9
Robert Kiserlovski
Radioshack - Leopard
z.t
10
Igor Anton Hernandez
Euskaltel - Euskadi
z.t
11
Jurgen Van den Broeck
Lotto - Belisol Team
z.t
12
Thibaut Pinot
FDJ.fr
z.t
13
Thomas Danielson
Garmin - Sharp
z.t
14
Jose Rodolfo Serpa Perez
Lampre - Merida
op 1'49"
15
Pierre Rolland
Team Europcar
op 1'52"
16
Richie Porte
Sky Procycling
z.t
17
Lieuwe Westra
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 2'22"
18
Andrew Talansky
Garmin - Sharp
z.t
19
Sébastien Reichenbach
IAM Cycling
z.t
20
Alessandro De Marchi
Cannondale
z.t
21
Steven Kruijswijk
Belkin Pro Cycling Team
z.t
22
Damiano Cunego
Lampre - Merida
z.t
23
Evgeny Petrov
Team Saxo - Tinkoff
z.t
24
Steve Morabito
BMC Racing Team
z.t
25
Tiago José Pinto Machado
Radioshack - Leopard
z.t
26
Johann Tschopp
IAM Cycling
z.t
27
David Lopez Garcia
Sky Procycling
z.t
28
Jan Bakelants
Radioshack - Leopard
op 2'40"
29
Georg Preidler
Team Argos - Shimano
z.t
30
Michael Albasini
Orica-GreenEDGE
z.t
31
Romain Sicard
Euskaltel - Euskadi
z.t
32
Tony Martin
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
33
Roman Kreuziger
Team Saxo - Tinkoff
z.t
34
Mikel Astarloza Chaurreau
Euskaltel - Euskadi
z.t
35
Janez Brajkovic
Astana Pro Team
z.t
36
Travis Meyer
Orica-GreenEDGE
z.t
37
Egor Silin
Astana Pro Team
op 2'51"
38
Peter Velits
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
op 3'53"
39
Reto Hollenstein
IAM Cycling
op 4'52"
40
Chris Anker Sörensen
Team Saxo - Tinkoff
op 4'53"
41
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
42
Simone Stortoni
Lampre - Merida
z.t
43
Tobias Ludvigsson
Team Argos - Shimano
z.t
44
Pierrick Fédrigo
FDJ.fr
op 5'49"
45
Francis Mourey
FDJ.fr
z.t
46
Mads Christensen
Team Saxo - Tinkoff
z.t
47
Francis De Greef
Lotto - Belisol Team
z.t
48
Rubén Plaza Molina
Movistar Team
z.t
49
Andrey Zeits
Astana Pro Team
z.t
50
José Humberto Rujano Guillén
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
51
Vladimir Gusev
Katusha
z.t
52
Dmitrii Kozonchuk
Katusha
z.t
53
Dominik Nerz
BMC Racing Team
op 7'11"
54
Petr Ignatenko
Katusha
z.t
55
Arthur Vichot
FDJ.fr
op 8'57"
56
Moreno Moser
Cannondale
op 11'04"
57
Stef Clement
Belkin Pro Cycling Team
op 11'59"
58
Marco Pinotti
BMC Racing Team
op 13'48"
59
Juan Manuel Garate Cepa
Belkin Pro Cycling Team
z.t
60
Johannes Fröhlinger
Team Argos - Shimano
z.t
61
Gustav Erik Larsson
IAM Cycling
z.t
62
Mikel Landa Meana
Euskaltel - Euskadi
z.t
63
Bram Tankink
Belkin Pro Cycling Team
z.t
64
Robert Gesink
Belkin Pro Cycling Team
z.t
65
Kristijan Durasek
Lampre - Merida
z.t
66
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskaltel - Euskadi
z.t
67
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
z.t
68
Paolo Longo Borghini
Cannondale
z.t
69
Andriy Grivko
Astana Pro Team
z.t
70
Jérémy Roy
FDJ.fr
z.t
71
George Bennett
Radioshack - Leopard
z.t
72
Ivan Basso
Cannondale
op 19'25"
73
Alexsandr Dyachenko
Astana Pro Team
op 19'28"
74
Nelson Oliveira
Radioshack - Leopard
z.t
75
Adriano Malori
Lampre - Merida
z.t
76
Grégory Rast
Radioshack - Leopard
z.t
77
Vasili Kiryienka
Sky Procycling
op 19'38"
78
Cameron Wurf
Cannondale
op 21'11"
79
Gaetan Bille
Lotto - Belisol Team
op 23'06"
80
Danilo Wyss
BMC Racing Team
z.t
81
Patrick Gretsch
Team Argos - Shimano
z.t
82
Thomas Rohregger
Radioshack - Leopard
z.t
83
Alan Marangoni
Cannondale
op 26'49"
84
Martijn Keizer
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
85
Kevin Reza
Team Europcar
z.t
86
Brian Bulgac
Lotto - Belisol Team
z.t
87
David Veilleux
Team Europcar
z.t
88
Alexandre Geniez
FDJ.fr
z.t
89
Pablo Lastras Garcia
Movistar Team
z.t
90
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
91
Matteo Bono
Lampre - Merida
z.t
92
Dmitriy Gruzdev
Astana Pro Team
z.t
93
Frederik Willems
Lotto - Belisol Team
z.t
94
Jonathan Fumeaux
IAM Cycling
z.t
95
Wesley Sulzberger
Orica-GreenEDGE
op 29'10"
96
Aliaksandr Kuschynski
Katusha
z.t
97
Julien Vermote
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
98
Laurent Mangel
FDJ.fr
z.t
99
Manuele Boaro
Team Saxo - Tinkoff
z.t
100
Marc Goos
Belkin Pro Cycling Team
z.t
101
Tom Dumoulin
Team Argos - Shimano
z.t
102
Benjamin Noval Gonzalez
Team Saxo - Tinkoff
z.t
103
Christian Vandevelde
Garmin - Sharp
z.t
104
Cyril Gautier
Team Europcar
z.t
105
Perrig Quemeneur
Team Europcar
z.t
106
Rémi Cusin
IAM Cycling
z.t
107
Johnny Hoogerland
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
108
Luke Durbridge
Orica-GreenEDGE
z.t
109
Sylwester Szmyd
Movistar Team
z.t
110
Marcus Burghardt
BMC Racing Team
z.t
111
Adrian Saez de Arregi Egurrola
Euskaltel - Euskadi
z.t
112
Bert Grabsch
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
113
Svein Tuft
Orica-GreenEDGE
z.t
114
Gianluca Brambilla
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
115
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Euskaltel - Euskadi
z.t
116
Rohan Dennis
Garmin - Sharp
z.t
117
Matthias Brandle
IAM Cycling
z.t
118
Pavel Brutt
Katusha
z.t
Jack Bobridge
Belkin Pro Cycling Team
DNF
Brent Bookwalter
BMC Racing Team
DNF
Maxime Bouet
Ag2r - La Mondiale
DNF
Eros Capecchi
Movistar Team
DNF
Mark Cavendish
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
DNF
Anthony Charteau
Team Europcar
DNF
Joshua Edmondson
Sky Procycling
DNF
Xavier Florencio Cabre
Katusha
DNF
John Gadret
Ag2r - La Mondiale
DNF
Enrico Gasparotto
Astana Pro Team
DNF
Francesco Gavazzi
Astana Pro Team
DNF
Vladimir Karpets
Movistar Team
DNF
Peter Kennaugh
Sky Procycling
DNF
Morgan Lamoisson
Team Europcar
DNF
Brett Lancaster
Orica-GreenEDGE
DNF
Juan José Lobato del Valle
Euskaltel - Euskadi
DNF
Rafal Majka
Team Saxo - Tinkoff
DNF
Marco Marcato
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
DNF
Gianni Meersman
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
DNF
Luka Mezgec
Team Argos - Shimano
DNF
Manuele Mori
Lampre - Merida
DNF
Lachlan David Morton
Garmin - Sharp
DNF
Ramunas Navardauskas
Garmin - Sharp
DNF
Rinaldo Nocentini
Ag2r - La Mondiale
DNF
Cédric Pineau
FDJ.fr
DNF
Gabriel Rasch
Sky Procycling
DNF
Fabio Sabatini
Cannondale
DNF
Peter Stetina
Garmin - Sharp
DNF
Christopher Sutton
Sky Procycling
DNF
Kristof Vandewalle
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
DNF
Dennis Vanendert
Lotto - Belisol Team
DNF
Elia Viviani
Cannondale
DNF
Oliver Zaugg
Team Saxo - Tinkoff
DNF
Jurgen Van De Walle
Lotto - Belisol Team
DNF
Reinardt Janse van Rensburg
Team Argos - Shimano
DNF
Kenny Dehaes
Lotto - Belisol Team
DNS
Roberto Ferrari
Lampre - Merida
DNS
Matthew Harley Goss
Orica-GreenEDGE
DNS
Rob Ruijgh
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares