En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Etoile de Bessèges
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
09/02
Bessèges
Bessèges
158 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Christophe Laporte
Cofidis
10u13'56"
2
Bryan Coquard
Vital Concept - B&B Hotels
op 5"
3
Marc Sarreau
Groupama - FDJ
op 6"
4
Jerome Cousin
Total Direct Energie
op 9"
5
Clement Venturini
Ag2r - La Mondiale
op 10"
6
Mikel Aristi Gardoki
Euskadi Basque Country - Murias
op 12"
7
Amaury Capiot
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
8
Valentin Madouas
Groupama - FDJ
op 13"
9
Anthony Turgis
Total Direct Energie
z.t
10
Yoann Paillot
St Michel - Auber93
z.t
11
Axel Domont
Ag2r - La Mondiale
op 14"
12
Jonathan Hivert
Total Direct Energie
z.t
13
Julien Trarieux
Delko Marseille Provence KTM
op 15"
14
Evaldas Siskevicius
Delko Marseille Provence KTM
z.t
15
Romain Combaud
Delko Marseille Provence KTM
z.t
16
Niccolo Bonifazio
Total Direct Energie
op 16"
17
Roy Jans
Corendon - Circus
z.t
18
Tom Van Asbroeck
Israel Cycling Academy
z.t
19
Piet Allegaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
20
Lawrence Naesen
Lotto - Soudal
z.t
21
Alexander Porsev
Gazprom - Rusvelo
z.t
22
Jordi Warlop
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
23
Anthony Maldonado
St Michel - Auber93
z.t
24
Tom Dernies
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
25
Baptiste Planckaert
Wallonie Bruxelles
z.t
26
Quentin Jauregui
Ag2r - La Mondiale
z.t
27
Dries Van Gestel
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
28
Sep Vanmarcke
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
29
August Jensen
Israel Cycling Academy
z.t
30
Julien Mortier
Wallonie Bruxelles
z.t
31
Yoann Offredo
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
32
Kristian Sbaragli
Israel Cycling Academy
z.t
33
Maxime Monfort
Lotto - Soudal
z.t
34
Milan Menten
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
35
Aimé Degendt
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
36
Antoine Duchesne
Groupama - FDJ
z.t
37
Tobias Ludvigsson
Groupama - FDJ
z.t
38
Alessandro Covi
Team Colpack
z.t
39
Loic Vliegen
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
40
Sebastian Langeveld
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
41
Benjamin Declercq
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
42
Jasper Stuyven
Trek - Segafredo
z.t
43
Bauke Mollema
Trek - Segafredo
z.t
44
Larry Warbasse
Ag2r - La Mondiale
z.t
45
Kevin Ledanois
Team Arkéa- Samsic
z.t
46
Otto Vergaerde
Corendon - Circus
z.t
47
Sean Bennett
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
48
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
49
Remy Mertz
Lotto - Soudal
z.t
50
Zakkari Dempster
Israel Cycling Academy
z.t
51
Elie Gesbert
Team Arkéa- Samsic
z.t
52
Alexander Cataford
Israel Cycling Academy
z.t
53
Kevin Le Cunff
St Michel - Auber93
z.t
54
Thomas Degand
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
55
Eliot Lietaer
Wallonie Bruxelles
z.t
56
Tom Wirtgen
Wallonie Bruxelles
z.t
57
Andrea Toniatti
Team Colpack
z.t
58
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
z.t
59
Sander Armée
Lotto - Soudal
z.t
60
Alexandre Pichot
Total Direct Energie
z.t
61
François Bidard
Ag2r - La Mondiale
z.t
62
Tony Hurel
St Michel - Auber93
z.t
63
Romain Seigle
Groupama - FDJ
z.t
64
Cyril Gautier
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
65
Fabio Felline
Trek - Segafredo
z.t
66
Samuel Leroux
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
67
Jimmy Janssens
Corendon - Circus
z.t
68
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
69
Davide Rebellin
Sovac
z.t
70
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
z.t
71
Paul Ourselin
Total Direct Energie
z.t
72
Pierre Rolland
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
73
Brice Feillu
Team Arkéa- Samsic
z.t
74
Alexandre Geniez
Ag2r - La Mondiale
z.t
75
Jonas Vangenechten
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
76
Thibault Guernalec
Team Arkéa- Samsic
z.t
77
Edward Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
78
Alexis Guerin
Delko Marseille Provence KTM
z.t
79
Nicolas Baldo
St Michel - Auber93
z.t
80
Paolo Baccio
Team Colpack
z.t
81
Guy Niv
Israel Cycling Academy
z.t
82
Joe Dombrowski
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
83
Romain Hardy
Team Arkéa- Samsic
z.t
84
Kevin Reza
Vital Concept - B&B Hotels
op 28"
85
Julien Morice
Vital Concept - B&B Hotels
op 55"
86
Quentin Pacher
Vital Concept - B&B Hotels
op 1'22"
87
Pierre Idjouadienne
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 1'56"
88
Alo Jakin
St Michel - Auber93
z.t
89
Alex Kirsch
Trek - Segafredo
op 5'29"
90
Julien Bernard
Trek - Segafredo
z.t
91
Bert Van Lerberghe
Cofidis
z.t
92
Bruno Armirail
Groupama - FDJ
z.t
93
Maxime Daniel
Team Arkéa- Samsic
op 8'01"
94
Zico Waeytens
Cofidis
op 9'20"
95
Jalel Duranti
Team Colpack
op 10'07"
96
Pierre-Luc Perichon
Cofidis
op 12'42"
97
Pierre Barbier
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 12'51"
98
Enzo Wouters
Lotto - Soudal
z.t
99
Emiel Vermeulen
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 12'52"
100
Kenny Dehaes
Wallonie Bruxelles
op 12'55"
101
Luca Colnaghi
Team Colpack
z.t
102
Bram Welten
Team Arkéa- Samsic
z.t
103
Edward Theuns
Trek - Segafredo
z.t
104
Jonas Rickaert
Corendon - Circus
z.t
105
Angelo Tulik
Total Direct Energie
z.t
106
Przemyslaw Kasperkiewicz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
107
Maxence Moncassin
Amore & Vita - Prodir
z.t
108
Julen Irizar Laskurain
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
109
Anton Vorobyev
Gazprom - Rusvelo
z.t
110
Eduard-Michael Grosu
Delko Marseille Provence KTM
z.t
111
Mickael Delage
Groupama - FDJ
z.t
112
Ramunas Navardauskas
Delko Marseille Provence KTM
z.t
113
Urko Berrade Fernandez
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
114
Aritz Bagües
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
115
Mads Pedersen
Trek - Segafredo
z.t
116
Julius van den Berg
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
117
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
z.t
118
Dries De Bondt
Corendon - Circus
z.t
119
Marco Mathis
Cofidis
z.t
120
Christophe Masson
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
121
Viesturs Luksevics
Amore & Vita - Prodir
z.t
122
Brian van Goethem
Lotto - Soudal
z.t
123
Giulio Masotto
Team Colpack
z.t
124
Lukas Spengler
Wallonie Bruxelles
z.t
125
Pieter Vanspeybrouck
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
126
Morne Van Niekerk
St Michel - Auber93
z.t
127
Pierpaolo Ficara
Amore & Vita - Prodir
z.t
128
Stijn Devolder
Corendon - Circus
z.t
129
Geoffrey Soupe
Cofidis
z.t
130
Thomas Vaubourzeix
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
131
Sergio Rodriguez Reche
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
132
Ander Barrenetxea
Euskadi Basque Country - Murias
op 14'02"
133
Juan Antonio Lopez-Cozar
Euskadi Basque Country - Murias
op 14'11"
134
Loic Chetout
Cofidis
op 14'33"
135
Stepan Kuriyanov
Gazprom - Rusvelo
op 16'15"
136
Sacha Modolo
EF Education First Pro Cycling Team
op 17'27"
137
Samy Aurignac
Sovac
op 17'53"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares