En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Etoile de Bessèges
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
07/02
Bellegarde
Beaucaire
162 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Bryan Coquard
Vital Concept - B&B Hotels
3u16'42"
2
Sacha Modolo
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
3
Pierre Barbier
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
4
Marc Sarreau
Groupama - FDJ
z.t
5
Christophe Laporte
Cofidis
z.t
6
Tom Van Asbroeck
Israel Cycling Academy
z.t
7
Kenny Dehaes
Wallonie Bruxelles
z.t
8
Roy Jans
Corendon - Circus
z.t
9
Clement Venturini
Ag2r - La Mondiale
z.t
10
Amaury Capiot
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
11
Niccolo Bonifazio
Total Direct Energie
z.t
12
Jasper Stuyven
Trek - Segafredo
z.t
13
Eduard-Michael Grosu
Delko Marseille Provence KTM
z.t
14
Enzo Wouters
Lotto - Soudal
z.t
15
Piet Allegaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
16
Tom Dernies
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
17
Alfdan De Decker
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
18
Mikel Aristi Gardoki
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
19
Luca Colnaghi
Team Colpack
z.t
20
Maxime Monfort
Lotto - Soudal
z.t
21
Yoann Offredo
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
22
Alexander Porsev
Gazprom - Rusvelo
z.t
23
Valentin Madouas
Groupama - FDJ
z.t
24
Baptiste Planckaert
Wallonie Bruxelles
z.t
25
Julien Trarieux
Delko Marseille Provence KTM
z.t
26
Quentin Jauregui
Ag2r - La Mondiale
z.t
27
Julen Irizar Laskurain
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
28
Tom Devriendt
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
29
Anthony Maldonado
St Michel - Auber93
z.t
30
Kristian Sbaragli
Israel Cycling Academy
z.t
31
Jalel Duranti
Team Colpack
z.t
32
Bram Welten
Team Arkéa- Samsic
z.t
33
Przemyslaw Kasperkiewicz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
34
Bauke Mollema
Trek - Segafredo
z.t
35
Dries Van Gestel
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
36
Lawrence Naesen
Lotto - Soudal
z.t
37
Antoine Duchesne
Groupama - FDJ
z.t
38
Jonas Rickaert
Corendon - Circus
z.t
39
Julien Mortier
Wallonie Bruxelles
z.t
40
Aimé Degendt
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
41
Angelo Tulik
Total Direct Energie
z.t
42
Kevin Reza
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
43
Zico Waeytens
Cofidis
z.t
44
Mads Pedersen
Trek - Segafredo
z.t
45
Anton Vorobyev
Gazprom - Rusvelo
z.t
46
Edward Theuns
Trek - Segafredo
z.t
47
Urko Berrade Fernandez
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
48
Jordi Warlop
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
49
Sep Vanmarcke
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
50
Nassim Saidi
Sovac
z.t
51
Loic Vliegen
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
52
Romain Combaud
Delko Marseille Provence KTM
z.t
53
Maxence Moncassin
Amore & Vita - Prodir
z.t
54
Pierre Idjouadienne
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
55
Alexandre Pichot
Total Direct Energie
z.t
56
Christophe Masson
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
57
Stepan Kuriyanov
Gazprom - Rusvelo
z.t
58
Alexander Cataford
Israel Cycling Academy
z.t
59
François Bidard
Ag2r - La Mondiale
z.t
60
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
z.t
61
Kevin Le Cunff
St Michel - Auber93
z.t
62
Thomas Degand
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
63
Eliot Lietaer
Wallonie Bruxelles
z.t
64
Samy Aurignac
Sovac
z.t
65
Tobias Ludvigsson
Groupama - FDJ
z.t
66
Tony Hurel
St Michel - Auber93
z.t
67
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
z.t
68
Sebastian Langeveld
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
69
Aritz Bagües
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
70
Anthony Turgis
Total Direct Energie
z.t
71
Larry Warbasse
Ag2r - La Mondiale
z.t
72
Alex Kirsch
Trek - Segafredo
z.t
73
Tom Wirtgen
Wallonie Bruxelles
z.t
74
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
75
Kevin Ledanois
Team Arkéa- Samsic
z.t
76
Alessandro Covi
Team Colpack
z.t
77
Otto Vergaerde
Corendon - Circus
z.t
78
Pierre-Luc Perichon
Cofidis
z.t
79
Evaldas Siskevicius
Delko Marseille Provence KTM
z.t
80
Julien Bernard
Trek - Segafredo
z.t
81
Remy Mertz
Lotto - Soudal
z.t
82
Emiel Vermeulen
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
83
Elie Gesbert
Team Arkéa- Samsic
z.t
84
Sander Armée
Lotto - Soudal
z.t
85
Cyril Gautier
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
86
Romain Seigle
Groupama - FDJ
z.t
87
Quentin Pacher
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
88
Dries De Bondt
Corendon - Circus
z.t
89
Alexis Guerin
Delko Marseille Provence KTM
z.t
90
Milan Menten
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
91
Yoann Paillot
St Michel - Auber93
z.t
92
Thibault Guernalec
Team Arkéa- Samsic
z.t
93
Paul Ourselin
Total Direct Energie
z.t
94
Loic Chetout
Cofidis
z.t
95
Marco Mathis
Cofidis
z.t
96
Fabio Felline
Trek - Segafredo
z.t
97
Sean Bennett
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
98
August Jensen
Israel Cycling Academy
z.t
99
Giulio Masotto
Team Colpack
z.t
100
Mickael Delage
Groupama - FDJ
z.t
101
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
102
Ramunas Navardauskas
Delko Marseille Provence KTM
z.t
103
Pieter Vanspeybrouck
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
104
Zakkari Dempster
Israel Cycling Academy
z.t
105
Brian van Goethem
Lotto - Soudal
z.t
106
Jimmy Janssens
Corendon - Circus
z.t
107
Maxime Daniel
Team Arkéa- Samsic
z.t
108
Benjamin Declercq
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
109
Iltjan Nika
Amore & Vita - Prodir
z.t
110
Viesturs Luksevics
Amore & Vita - Prodir
z.t
111
Laurent Evrard
Sovac
z.t
112
Samuel Leroux
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
113
Alexandre Geniez
Ag2r - La Mondiale
z.t
114
Axel Domont
Ag2r - La Mondiale
z.t
115
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
z.t
116
Pierre Rolland
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
117
Davide Rebellin
Sovac
z.t
118
Stijn Devolder
Corendon - Circus
z.t
119
Alo Jakin
St Michel - Auber93
z.t
120
Morne Van Niekerk
St Michel - Auber93
z.t
121
Brice Feillu
Team Arkéa- Samsic
z.t
122
Matti Breschel
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
123
Edward Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
124
Nicolas Baldo
St Michel - Auber93
z.t
125
Paolo Baccio
Team Colpack
z.t
126
Julius van den Berg
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
127
Andrea Toniatti
Team Colpack
z.t
128
Mohamed Bouzidi
Sovac
z.t
129
Jonathan Hivert
Total Direct Energie
z.t
130
Thomas Vaubourzeix
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
131
Abderrahmane Mehdi Hamza
Sovac
z.t
132
Romain Hardy
Team Arkéa- Samsic
z.t
133
Danilo Celano
Amore & Vita - Prodir
z.t
134
Guy Niv
Israel Cycling Academy
z.t
135
Joeri Stallaert
Corendon - Circus
z.t
136
Jonas Vangenechten
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
137
Jerome Cousin
Total Direct Energie
z.t
138
Sergio Rodriguez Reche
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
139
Bruno Armirail
Groupama - FDJ
z.t
140
Lukas Spengler
Wallonie Bruxelles
z.t
141
Julien Morice
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
142
Bert Van Lerberghe
Cofidis
z.t
143
Ander Barrenetxea
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
144
Joe Dombrowski
EF Education First Pro Cycling Team
op 24"
145
Pierpaolo Ficara
Amore & Vita - Prodir
z.t
146
Geoffrey Soupe
Cofidis
z.t
147
Juan Antonio Lopez-Cozar
Euskadi Basque Country - Murias
op 1'16"
148
Benjamin Perry
Israel Cycling Academy
op 2'02"
149
Boualem Belmokhtar
Sovac
z.t
150
Jan Freuler
Amore & Vita - Prodir
op 2'09"
151
Marco Bernardinetti
Amore & Vita - Prodir
op 2'14"
Franklin Six
Wallonie Bruxelles
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares