En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Giro d'Italia
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Info
Etoile de Bessèges
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
04/02
Bellegarde
Beaucaire
152 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Kris Boeckmans
Lotto - Soudal
3u25'37"
2
Edward Theuns
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
3
Marco Coledan
Trek Factory Racing
z.t
4
Cyril Gautier
Team Europcar
z.t
5
Julien Duval
Equipe Cycliste de l Armee de Terre
z.t
6
Evaldas Siskevicius
Team Marseille 13 KTM
z.t
7
Arnaud Courteille
FDJ
z.t
8
Alexis Gougeard
Ag2r - La Mondiale
z.t
9
Loic Chetout
Cofidis
z.t
10
Brian van Goethem
Roompot Oranje Peloton
z.t
11
Dennis Vanendert
Lotto - Soudal
z.t
12
Eliot Lietaer
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
13
Pim Ligthart
Lotto - Soudal
z.t
14
Marc Sarreau
FDJ
op 17"
15
Baptiste Planckaert
Roubaix Lille Metropole
z.t
16
Dylan Groenewegen
Roompot Oranje Peloton
z.t
17
Roy Jans
Wanty - Groupe Gobert
z.t
18
Christophe Laporte
Cofidis
z.t
19
Bert Van Lerberghe
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
20
Romain Feillu
Bretagne - Séché Environnement
z.t
21
Carlos Julian Quintero Norena
Colombia
z.t
22
Julien El Fares
Team Marseille 13 KTM
z.t
23
Gert Joeaar
Cofidis
z.t
24
Bob Jungels
Trek Factory Racing
z.t
25
Benoît Sinner
Equipe Cycliste de l Armee de Terre
z.t
26
Björn Leukemans
Wanty - Groupe Gobert
z.t
27
Maxime Daniel
Ag2r - La Mondiale
z.t
28
Maxime Monfort
Lotto - Soudal
z.t
29
Antoine Demoitie
Wallonie Bruxelles
z.t
30
Bryan Coquard
Team Europcar
z.t
31
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
32
Anthony Turgis
Cofidis
z.t
33
Pierre-Roger Latour
Ag2r - La Mondiale
z.t
34
Benjamin Giraud
Team Marseille 13 KTM
z.t
35
Julien Loubet
Team Marseille 13 KTM
z.t
36
Alexandre Blain
Team Marseille 13 KTM
z.t
37
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
z.t
38
Stijn Devolder
Trek Factory Racing
z.t
39
Antoine Warnier
Wallonie Bruxelles
z.t
40
Thibaut Pinot
FDJ
z.t
41
Olivier Chevalier
Wallonie Bruxelles
z.t
42
Marco Marcato
Wanty - Groupe Gobert
z.t
43
Giacomo Nizzolo
Trek Factory Racing
z.t
44
Jonathan Hivert
Bretagne - Séché Environnement
z.t
45
Ignatas Konovalovas
Team Marseille 13 KTM
z.t
46
Jerome Cousin
Team Europcar
z.t
47
Miguel Angel Benito Diez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
48
Steve Morabito
FDJ
z.t
49
Tony Gallopin
Lotto - Soudal
z.t
50
Rémy Di Gregorio
Team Marseille 13 KTM
z.t
51
Kevin Reza
FDJ
z.t
52
Sander Helven
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
53
Michael Van Staeyen
Cofidis
z.t
54
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
op 2'04"
55
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
z.t
56
Xandro Meurisse
An Post Chainreaction
z.t
57
Hugo Houle
Ag2r - La Mondiale
z.t
58
Ryan Mullen
An Post Chainreaction
z.t
59
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
60
Alexis Vuillermoz
Ag2r - La Mondiale
z.t
61
Alistair Slater
An Post Chainreaction
z.t
62
Rudy Barbier
Roubaix Lille Metropole
z.t
63
Fabio Silvestre
Trek Factory Racing
z.t
64
Frederik Backaert
Wanty - Groupe Gobert
z.t
65
André Looij
Roompot Oranje Peloton
z.t
66
Arthur Vanoverberghe
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
67
Yoann Paillot
Team Marseille 13 KTM
z.t
68
Simone Antonini
Wanty - Groupe Gobert
z.t
69
Frederik Veuchelen
Wanty - Groupe Gobert
z.t
70
Sebastian Molano
Colombia
z.t
71
Arnaud Gérard
Bretagne - Séché Environnement
z.t
72
Giovanni Bernaudeau
Team Europcar
z.t
73
Walter Fernando Pedraza Morales
Colombia
z.t
74
Anthony Geslin
FDJ
z.t
75
Florian Vachon
Bretagne - Séché Environnement
z.t
76
Carlos Barbero Cuesta
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
77
Floris De Tier
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
78
Justin Jules
Veranclassic - Ekoi
z.t
79
Thomas Voeckler
Team Europcar
z.t
80
Thomas Damuseau
Roubaix Lille Metropole
z.t
81
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
82
Davide Rebellin
CCC Sprandi Polkowice
z.t
83
Leonardo Fabio Duque
Colombia
z.t
84
Yoann Barbas
Equipe Cycliste de l Armee de Terre
z.t
85
Maxime Vantomme
Roubaix Lille Metropole
z.t
86
Adrian Honkisz
CCC Sprandi Polkowice
z.t
87
Sean De Bie
Lotto - Soudal
z.t
88
Pierrick Fédrigo
Bretagne - Séché Environnement
z.t
89
Fabio Felline
Trek Factory Racing
z.t
90
Oliver Naesen
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
91
Benoît Vaugrenard
FDJ
z.t
92
Tim Kerkhof
Roompot Oranje Peloton
z.t
93
Ivar Slik
Roompot Oranje Peloton
z.t
94
Michel Kreder
Roompot Oranje Peloton
z.t
95
Gregory Habeaux
Wallonie Bruxelles
z.t
96
Riccardo Zoidl
Trek Factory Racing
op 7'58"
97
Kristof Vandewalle
Trek Factory Racing
z.t
98
Francesco Van Coppernolle
Veranclassic - Ekoi
z.t
99
Wesley Kreder
Roompot Oranje Peloton
z.t
100
Alexander Maes
An Post Chainreaction
z.t
101
Stephane Rossetto
Cofidis
z.t
102
Dylan Page
Roth - Skoda
z.t
103
Brice Feillu
Bretagne - Séché Environnement
z.t
104
Conor Dunne
An Post Chainreaction
z.t
105
César Bihel
Auber 93
z.t
106
Jorge Camilo Castiblanco Cubides
Colombia
z.t
107
Julien Antomarchi
Roubaix Lille Metropole
z.t
108
Thomas Vaubourzeix
Veranclassic - Ekoi
z.t
109
Armindo Fonseca
Bretagne - Séché Environnement
z.t
110
Yannick Martinez
Team Europcar
z.t
111
Edwig Cammaerts
Veranclassic - Ekoi
z.t
112
Sébastien Delfosse
Wallonie Bruxelles
z.t
113
Gaetan Pons
Wallonie Bruxelles
z.t
114
Eduardo Sepulveda
Bretagne - Séché Environnement
z.t
115
Sander Armée
Lotto - Soudal
z.t
116
Johnny Hoogerland
Roompot Oranje Peloton
z.t
117
Rudy Molard
Cofidis
z.t
118
Fernando Grijalba
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
119
Julien Stassen
Wallonie Bruxelles
z.t
120
Kevyn Ista
Wallonie Bruxelles
z.t
121
Flavien Dassonville
Auber 93
z.t
122
Romain Pillon
Roubaix Lille Metropole
z.t
123
Anthony Maldonado
Auber 93
z.t
124
Steven Tronet
Auber 93
z.t
125
Tosh Van der Sande
Lotto - Soudal
z.t
126
Brayan Stiven Ramirez Chacon
Colombia
z.t
127
Edwin Alcibiades Avila Vanegas
Colombia
op 8'06"
128
Jimmy Engoulvent
Team Europcar
op 14'15"
129
Eoin McCarthy
An Post Chainreaction
z.t
130
Maxime Renault
Auber 93
z.t
131
Théo Vimpere
Auber 93
z.t
132
Lukas Jaun
Roth - Skoda
z.t
133
Bryan Alaphilippe
Equipe Cycliste de l Armee de Terre
z.t
134
Michael Bresciani
Roth - Skoda
z.t
135
Jimmy Turgis
Roubaix Lille Metropole
z.t
136
Amets Txurruka Ansola
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
137
Omar Fraile Matarranza
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
138
Jens Vandenbogaerde
An Post Chainreaction
z.t
139
Yannick Eckmann
Roth - Skoda
z.t
140
Nico Brüngger
Roth - Skoda
z.t
141
Kevin Van Melsen
Wanty - Groupe Gobert
z.t
142
Andrea Vaccher
Roth - Skoda
z.t
143
Roland Thalmann
Roth - Skoda
z.t
144
Sébastien Rosseler
Veranclassic - Ekoi
z.t
145
Gorik Gardeyn
Veranclassic - Ekoi
z.t
146
Branislau Samoilau
CCC Sprandi Polkowice
z.t
147
Angel Madrazo Ruiz
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
148
Julien Guay
Auber 93
z.t
149
Marek Rutkiewicz
CCC Sprandi Polkowice
z.t
150
David Cherbonnet
Equipe Cycliste de l Armee de Terre
z.t
151
Yann Guyot
Equipe Cycliste de l Armee de Terre
z.t
152
Laurent Pichon
FDJ
z.t
153
Timothy Dupont
Roubaix Lille Metropole
z.t
154
Julien Gonnet
Equipe Cycliste de l Armee de Terre
z.t
155
Carlos Mario Ramirez Botero
Colombia
z.t
156
Alexis Bodiot
Equipe Cycliste de l Armee de Terre
z.t
157
Jan Hirt
CCC Sprandi Polkowice
z.t
158
Pierre Rolland
Team Europcar
z.t
159
Nikolay Mihaylov
CCC Sprandi Polkowice
z.t
160
Robin Stenuit
Veranclassic - Ekoi
z.t
161
Paulius Siskevicius
An Post Chainreaction
z.t
162
Boris Dron
Wanty - Groupe Gobert
z.t
163
Serge Dewortelaer
Veranclassic - Ekoi
z.t
164
Mateusz Taciak
CCC Sprandi Polkowice
z.t
165
Pieter Jacobs
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
166
Alo Jakin
Auber 93
op 17"
Stefan Schumacher
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Colin Chris Stüssi
Roth - Skoda
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares