En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
La Flèche Wallonne
Result
1
Moreno Argentin
Gewiss - Ballan
4u56'00"
2
Giorgio Furlan
Gewiss - Ballan
z.t
3
Evgueni Berzin
Gewiss - Ballan
op 22"
4
Gianni Bugno
Team Polti - Vaporetto
op 1'14"
5
Stefano Della Santa
Mapei - CLAS
z.t
6
Francesco Casagrande
Mercatone Uno - Medeghin
op 1'23"
7
Claudio Chiappucci
Carrera - Tassoni
z.t
8
Davide Cassani
GB - MG Boys Maglificio - Technogym
op 1'29"
9
Ronan Pensec
Novemail - Histor - Laser Computer
op 1'35"
10
Marco Giovannetti
Mapei - CLAS
op 1'39"
11
Raul Alcala Gallegos
Motorola
op 1'43"
12
Franco Ballerini
Mapei - CLAS
op 1'50"
13
Bruno Cenghialta
Gewiss - Ballan
op 1'57"
14
Luca Gelfi
Brescialat - Refin
op 2'09"
15
Eric Van Lancker
Wordperfect
z.t
16
Rolf Aldag
Telekom
z.t
17
Davide Rebellin
GB - MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
18
Eddy Bouwmans
Novemail - Histor - Laser Computer
op 2'11"
19
Luc Roosen
Lotto
op 2'13"
20
Fabian Jeker
Castorama
z.t
21
Atle Kvalsvoll
Wordperfect
op 2'16"
22
Frank Vandenbroucke
Lotto
z.t
23
Erik Dekker
Wordperfect
z.t
24
Ivan Gotti
Team Polti - Vaporetto
op 2'19"
25
Gert-Jan Theunisse
TVM - Bison Kit
z.t
26
Massimiliano Lelli
Mercatone Uno - Medeghin
z.t
27
Steven Rooks
TVM - Bison Kit
z.t
28
Mauro Gianetti
Mapei - CLAS
z.t
29
Harald Maier
Festina - Lotus
z.t
30
Georg Totschnig
Team Polti - Vaporetto
z.t
31
Laurent Madouas
Castorama
z.t
32
Giuseppe Petito
Mercatone Uno - Medeghin
op 2'25"
33
Erik Breukink
O.N.C.E.
op 2'27"
34
Didier Rous
GAN
op 2'29"
35
Ramon Gonzalez Arrieta
Banesto
z.t
36
Lance Armstrong
Motorola
op 2'32"
37
Bruno Cornillet
Novemail - Histor - Laser Computer
op 2'36"
38
Alvaro Mejia Castrillon
Motorola
z.t
39
Felice Puttini
Brescialat - Refin
op 2'38"
40
Dmitri Konyshev
Jolly Componibili - Cage
z.t
41
Andrea Chiurato
Mapei - CLAS
z.t
42
Maximilian Sciandri
GB - MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
43
Sergei Outschakov
Team Polti - Vaporetto
op 2'44"
44
Noel Szostek
Collstrop - Willy Naessens
op 2'47"
45
Gérard Rué
Banesto
op 2'50"
46
Andrea Noè
Mapei - CLAS
op 2'52"
47
Stéphane Heulot
Banesto
op 2'56"
48
Pavel Tcherkasov
Jolly Componibili - Cage
op 3'06"
49
Michael Boogerd
Wordperfect
op 7'17"
50
Rudy Verdonck
Lotto
z.t
51
Dominik Krieger
Telekom
op 7'24"
52
Udo Bölts
Telekom
z.t
53
Marco Saligari
GB - MG Boys Maglificio - Technogym
op 7'39"
54
Davide Perona
ZG Mobili - Selle Italia
op 7'42"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1939
1938
1937
1936
Info
Parcours
Result
Palmares