En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Amstel Gold Race
Result
1
Erik Zabel
Team Deutsche Telekom
6u13'37"
2
Michael Boogerd
Rabobank
z.t
3
Markus Zberg
Rabobank
z.t
4
Romans Vainsteins
Vini Caldirola - Sidermec
z.t
5
Hendrik Van Dyck
Palmans - Ideal
z.t
6
Laurent Dufaux
Saeco - Valli & Valli
z.t
7
Peter Van Petegem
Farm Frites
z.t
8
Zbigniew Spruch
Lampre - Daikin
z.t
9
Oscar Freire Gomez
Mapei - Quick Step
z.t
10
Francesco Casagrande
Vini Caldirola - Sidermec
z.t
11
Andrei Tchmil
Lotto - Adecco
z.t
12
Davide Rebellin
Liquigas - Pata
z.t
13
Patrick Jonker
US Postal Service
z.t
14
Paolo Bettini
Mapei - Quick Step
z.t
15
Steffen Wesemann
Team Deutsche Telekom
op 14"
16
Marco Velo
Mercatone Uno - Albacom
op 45"
17
Alexandre Vinokourov
Team Deutsche Telekom
z.t
18
Christophe Moreau
Festina
op 1'00"
19
Biagio Conte
Saeco - Valli & Valli
op 1'10"
20
Servais Knaven
Farm Frites
z.t
21
Stephane Krafft
Cofidis
z.t
22
Fernando Escartín Coti
Kelme - Costa Blanca
z.t
23
Mario Aerts
Lotto - Adecco
z.t
24
Maarten den Bakker
Rabobank
z.t
25
Peter Farazijn
Cofidis
z.t
26
Rik Verbrugghe
Lotto - Adecco
z.t
27
Sergio Barbero
Lampre - Daikin
z.t
28
Fabio Baldato
Fassa Bortolo
op 1'32"
29
Fabiano Fontanelli
Mercatone Uno - Albacom
z.t
30
Gian Matteo Fagnini
Team Deutsche Telekom
z.t
31
Andrea Tafi
Mapei - Quick Step
z.t
32
Angel Vicioso Arcos
Kelme - Costa Blanca
z.t
33
Max van Heeswijk
Mapei - Quick Step
z.t
34
Dave Bruylandts
Palmans - Ideal
z.t
35
Mauro Gianetti
Vini Caldirola - Sidermec
z.t
36
Geert Verheyen
Lotto - Adecco
z.t
37
Massimiliano Lelli
Cofidis
z.t
38
Igor González de Galdeano
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
op 1'36"
39
Lance Armstrong
US Postal Service
z.t
40
Johan Museeuw
Mapei - Quick Step
z.t
41
Giuliano Figueras
Mapei - Quick Step
z.t
42
Igor Pugaci
Saeco - Valli & Valli
op 1'42"
43
Martin Rittsel
Memory Card - Jack & Jones
op 2'00"
44
Bart Voskamp
Team Polti
z.t
45
Wilfried Peeters
Mapei - Quick Step
z.t
46
Raymond Meijs
Team Cologne
z.t
47
David Etxebarria Alkorta
O.N.C.E. - Deutsche Bank
z.t
48
Dmitri Konyshev
Fassa Bortolo
op 2'56"
49
Michael Blaudzun
Memory Card - Jack & Jones
z.t
50
Alexandre Botcharov
Ag2r Prévoyance - Décathlon
op 3'15"
51
Alain Turicchia
Amica Chips - Tacconi Sport
z.t
52
Marco Serpellini
Lampre - Daikin
z.t
53
Arvis Piziks
Memory Card - Jack & Jones
z.t
54
Sergueï Ivanov
Farm Frites
z.t
55
Pedro Horrillo Munoz
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
z.t
56
Matteo Tosatto
Fassa Bortolo
z.t
57
Rolf Sörensen
Rabobank
z.t
58
Marco Milesi
Vini Caldirola - Sidermec
z.t
59
Benoît Salmon
Ag2r Prévoyance - Décathlon
z.t
60
Yvon Ledanois
La Française des Jeux
z.t
61
Gianluca Bortolami
Vini Caldirola - Sidermec
z.t
62
Jo Planckaert
Cofidis
z.t
63
Fabian Jeker
Festina
z.t
64
Viatcheslav Ekimov
US Postal Service
z.t
65
Tyler Hamilton
US Postal Service
z.t
66
Massimiliano Mori
Saeco - Valli & Valli
z.t
67
George Hincapie
US Postal Service
z.t
68
Stéphane Heulot
La Française des Jeux
z.t
69
Franco Ballerini
Lampre - Daikin
z.t
70
Pietro Caucchioli
Amica Chips - Tacconi Sport
z.t
71
Kurt Van De Wouwer
Lotto - Adecco
z.t
72
Michel Lafis
Farm Frites
z.t
73
Jan Hruska
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
z.t
74
Nicola Loda
Fassa Bortolo
z.t
75
Jens Heppner
Team Deutsche Telekom
z.t
76
José Luis Rubiera Vigil
Kelme - Costa Blanca
z.t
77
Jose Castelblanco
Kelme - Costa Blanca
z.t
78
Geert Van Bondt
Farm Frites
z.t
79
Udo Bölts
Team Deutsche Telekom
z.t
80
Rolf Aldag
Team Deutsche Telekom
z.t
81
Luca Mazzanti
Fassa Bortolo
z.t
82
Thierry Marichal
Lotto - Adecco
z.t
83
Alberto Elli
Team Deutsche Telekom
z.t
84
Tristan Hoffman
Memory Card - Jack & Jones
z.t
85
Luca Scinto
Mapei - Quick Step
z.t
86
Richard Virenque
Team Polti
op 6'24"
87
Jeroen Blijlevens
Team Polti
z.t
88
Marco Della Vedova
Lampre - Daikin
z.t
89
Christian Vandevelde
US Postal Service
z.t
90
Cristian Moreni
Liquigas - Pata
z.t
91
Miquel van Kessel
Farm Frites
z.t
92
Cristiano Frattini
Liquigas - Pata
z.t
93
Marc Lotz
Rabobank
op 9'33"
94
Jan Boven
Rabobank
z.t
95
Eddy Mazzoleni
Team Polti
z.t
96
Benoît Joachim
US Postal Service
z.t
97
Sascha Henrix
Festina
z.t
98
Leon van Bon
Rabobank
op 11'21"
99
Denis Zanette
Liquigas - Pata
op 14'33"
100
Hans de Clercq
Palmans - Ideal
z.t
101
Kees Jeurissen
Bankgiroloterij - Batavus
z.t
102
Diego Ferrari
Amica Chips - Tacconi Sport
z.t
103
Ludovic Turpin
Ag2r Prévoyance - Décathlon
z.t
104
Michael Klinger
Festina
z.t
105
David Delrieu
Ag2r Prévoyance - Décathlon
z.t
106
Stefano Cattai
Liquigas - Pata
z.t
Elio Aggiano
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
DNF
Massimo Apollonio
Vini Caldirola - Sidermec
DNF
Marco Artunghi
Mercatone Uno - Albacom
DNF
Kurt-Asle Arvesen
Amica Chips - Tacconi Sport
DNF
Igor Astarloa Ascasibar
Mercatone Uno - Albacom
DNF
Lauri Aus
Ag2r Prévoyance - Décathlon
DNF
Ivan Basso
Amica Chips - Tacconi Sport
DNF
Koen Beeckman
Lotto - Adecco
DNF
Rossano Brasi
Team Polti
DNF
David Cañada Garcia
O.N.C.E. - Deutsche Bank
DNF
Maurizio Caravaggio
Mercatone Uno - Albacom
DNF
Félix Rafael Cardenas Ravelo
Kelme - Costa Blanca
DNF
Filippo Casagrande
Vini Caldirola - Sidermec
DNF
Dylan Casey
US Postal Service
DNF
Enrico Cassani
Team Polti
DNF
Massimo Cigana
Mercatone Uno - Albacom
DNF
David Clinger
Festina
DNF
Salvatore Commesso
Saeco - Valli & Valli
DNF
Christophe Detilloux
Lotto - Adecco
DNF
Rafael Diaz Justo
O.N.C.E. - Deutsche Bank
DNF
Laurent Estadieu
Ag2r Prévoyance - Décathlon
DNF
Alessio Galletti
Saeco - Valli & Valli
DNF
Mauro Gerosa
Amica Chips - Tacconi Sport
DNF
Álvaro González de Galdeano
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
DNF
Aitor Gonzalez Jimenez
Kelme - Costa Blanca
DNF
Bo Hamburger
Memory Card - Jack & Jones
DNF
Pascal Herve
Team Polti
DNF
Robert Hunter
Lampre - Daikin
DNF
Frank Høj
La Française des Jeux
DNF
Laurent Jalabert
O.N.C.E. - Deutsche Bank
DNF
Nicolas Jalabert
O.N.C.E. - Deutsche Bank
DNF
Jaan Kirsipuu
Ag2r Prévoyance - Décathlon
DNF
Andreas Klier
Farm Frites
DNF
Mikael Holst Kyneb
Memory Card - Jack & Jones
DNF
Laurent Lefevre
Cofidis
DNF
Emmanuel Magnien
La Française des Jeux
DNF
Jesus Maria Manzano Ruano
Kelme - Costa Blanca
DNF
Fabio Marchesin
Liquigas - Pata
DNF
Armin Meier
Saeco - Valli & Valli
DNF
Roland Meier
Cofidis
DNF
Juan Miguel Mercado Martin
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
DNF
Gabriele Missaglia
Lampre - Daikin
DNF
Koos Moerenhout
Farm Frites
DNF
Sven Montgomery
La Française des Jeux
DNF
Giuseppe Palumbo
Amica Chips - Tacconi Sport
DNF
Luis Pérez Rodriguez
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
DNF
Andrea Peron (1)
Fassa Bortolo
DNF
Alessandro Petacchi
Fassa Bortolo
DNF
Dario Pieri
Saeco - Valli & Valli
DNF
Jakob Piil
Memory Card - Jack & Jones
DNF
Marco Pinotti
Lampre - Daikin
DNF
Oscar Pozzi
Amica Chips - Tacconi Sport
DNF
Arnaud Pretot
Cofidis
DNF
Mauro Radaelli
Vini Caldirola - Sidermec
DNF
Giancarlo Raimondi
Liquigas - Pata
DNF
Fabio Sacchi
Team Polti
DNF
Daniel Schnider
La Française des Jeux
DNF
Marcos Antonio Serrano Rodriguez
O.N.C.E. - Deutsche Bank
DNF
Jesper Skibby
Memory Card - Jack & Jones
DNF
Jean-Michel Tessier
La Française des Jeux
DNF
José Angel Vidal Martinez
Kelme - Costa Blanca
DNF
Marc Wauters
Rabobank
DNF
Mikel Zarrabeitia Uranga
O.N.C.E. - Deutsche Bank
DNF
Steve De Wolf
Cofidis
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
Info
Parcours
Start List
Result
Palmares