En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Giro d'Italia
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Info
UEC Road European Championships U23
Result
1
Felix Engelhardt
Tirol KTM Cycling Team
3u37'27"
2
Mathias Vacek
z.t
3
Davide De Pretto
Zalf Euromobil Fior
z.t
4
Erik Fetter
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
5
Matevz Govekar
Bahrain Victorious
op 3"
6
Nicolo' Parisini
Team Qhubeka
z.t
7
Nicolo' Buratti
Cycling Team Friuli Asd
z.t
8
Pavel Bittner
Development Team DSM
z.t
9
Maurice Ballerstedt
Alpecin - Deceuninck
z.t
10
Paul Penhoet
Groupama - FDJ CT
z.t
11
Pedro Silva
Glassdrive / Q8 / Anicolor
z.t
12
Arnaud Tendon
Swiss Racing Academy
z.t
13
Arthur Kluckers
Leopard Pro Cycling
z.t
14
Anders Foldager
Biesse-Carrera
z.t
15
Martin Tjøtta
z.t
16
Stian Edvardsen-Fredheim
Uno-X Dare Development Team
z.t
17
Francesco Busatto
General Store - Essegibi - F.Lli Curia
z.t
18
Felix Stehli
Ef Education - Nippo Development Team
z.t
19
Jakub Toupalík
Elkov - Kasper
z.t
20
Lukas Kubis
Dukla Banska Bystrica
z.t
21
Casper Van Uden
Development Team DSM
z.t
22
Alexander Hajek
Trinity Racing
z.t
23
Fabio Christen
Ef Education - Nippo Development Team
z.t
24
Xabier Isasa Larrañaga
Euskaltel - Euskadi
z.t
25
Dries De Pooter
Hagens Berman Axeon
z.t
26
Petr Kelemen
Swiss Racing Academy
z.t
27
Darren Rafferty
Hagens Berman Axeon
z.t
28
Filip Reha
Elkov - Kasper
z.t
29
Ivan Romeo Abad
Hagens Berman Axeon
z.t
30
Gal Glivar
Adria Mobil
z.t
31
Aivaras Mikutis
Team Ampler-Tartu2024
z.t
32
Lennert Van Eetvelt
Lotto - Soudal U23
z.t
33
Joseba Lopez Cuesta
z.t
34
Fabian Weiss
Swiss Racing Academy
z.t
35
Tim Torn Teutenberg
Leopard Pro Cycling
z.t
36
Markus Knaapi
Team Ampler-Tartu2024
z.t
37
Manuel De Sousa António Ferreira
Kelly / Simoldes - Udo
z.t
38
Hugo Lennartsson
Motala Aif Serneke Allebike
z.t
39
Robin Orins
Elevate P/B Home Solution-Soenens
z.t
40
Fran Miholjevic
Cycling Team Friuli Asd
z.t
41
Adam Ward
z.t
42
Kirilo Tsarenko
Gallina Ecotek Lucchini
z.t
43
Marco Schrettl
Trinity Racing
z.t
44
Alekss Krasts
Team Ampler-Tartu2024
z.t
45
Pedro Pinto
Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados
z.t
46
Edo Goldstein
Israel Cycling Academy
z.t
47
Jannis Peter
P & S Benotti
z.t
48
Gil Gelders
Bingoal Pauwels Sauces WB Development
z.t
49
Cédric Pries
Leopard Pro Cycling
z.t
50
Mats Wenzel
Leopard Pro Cycling
z.t
51
Lorenzo Germani
Groupama - FDJ CT
op 15"
52
Robin Donze
Swiss Racing Academy
op 16"
53
Samuel Tuka
Dukla Banska Bystrica
op 21"
54
Nils Brun
Swiss Racing Academy
op 24"
55
Tord Gudmestad
Uno-X Pro Cycling Team
op 36"
56
Kasper Andersen
Hagens Berman Axeon
op 57"
57
Rick Pluimers
Jumbo-Visma Development Team
op 1'12"
58
Samuel Kovac
op 1'34"
59
Mathis Le Berre
op 1'43"
60
Maksym Bilyi
op 3'22"
61
Edvin Lovidius
Motala Aif Serneke Allebike
op 3'51"
62
Kevin McCambridge
Trinity Racing
z.t
63
Samet Bulut
Spor Toto Cycling Team
z.t
64
Rafael Pereira Marques
z.t
65
Pedro Andrade
Efapel Cycling
z.t
66
Ådne Holter
Uno-X Pro Cycling Team
op 4'58"
67
Martin Messner
Wsa KTM Graz P/B Leomo
z.t
68
Alec Segaert
Lotto - Soudal U23
op 5'05"
69
Tobias Lund Andresen
Development Team DSM
z.t
70
Tom Lindner
P & S Benotti
z.t
71
Valentin Retailleau
Ag2r Citroën U23 Team
z.t
72
Loïc Bettendorff
Riwal Cycling Team
z.t
73
Jokin Murguialday Elorza
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
74
Jelle Vermoote
op 7'03"
75
Pauls Rubenis
Team Ampler-Tartu2024
op 8'17"
76
Matias Gunnar Malmberg
Team Coloquick
op 8'25"
77
Søjberg Rasmus Pedersen
BHS-PL Beton Bornholm
z.t
78
Sebastian Kirkedam Larsen
z.t
79
Jose Marin Aragon
op 8'29"
80
Eric Pedersen
op 9'06"
81
Andrii Movchan
Eurocar GS Cycling Team
op 9'11"
82
Maximilian Kabas
Wsa KTM Graz P/B Leomo
op 10'04"
83
Fabian Steininger
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
84
Axel Van Der Tuuk
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
85
Alex Baudin
Swiss Racing Academy
z.t
86
Tim Marsman
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
87
Pavol Rovder
Dukla Banska Bystrica
z.t
88
Archie Ryan
Jumbo-Visma Development Team
z.t
89
Enzo Leijnse
Development Team DSM
z.t
90
Ewen Costiou
z.t
91
Dean Harvey
z.t
92
Karel Vacek
Tirol KTM Cycling Team
z.t
93
Gleb Karpenko
z.t
94
Tom Paquet
Team U Nantes Atlantique
z.t
95
Louis Barre
Team U Nantes Atlantique
z.t
96
Lars Boven
Jumbo-Visma Development Team
op 11'37"
97
Miguel Martins Afonso Silva
Kelly / Simoldes - Udo
op 12'26"
98
Kacper Smreczek
z.t
99
Ihsan Ali Egin
z.t
100
Jaakko Sillankorva
Xspeed United Continental
z.t
101
Anže Skok
Ljubljana Gusto Santic
z.t
102
Kristians Belohvosciks
z.t
103
Artjom Köster
Team Ampler-Tartu2024
z.t
104
Tobias Buck-Gramcko
Rad-Net Rose Team
z.t
Rait Ärm
Groupama - FDJ CT
DNF
Luke Borg
DNF
Ioan Dobrin
Mentorise Elite Team Cfx
DNF
Odhran Doogan
DNF
Nikolay Dyankov
DNF
Eyþór EirÍksson
DNF
Mateusz Gajdulewicz
Hre Mazowsze Serce Polski
DNF
Kacper Gieryk
Hre Mazowsze Serce Polski
DNF
Valentin Götzinger
Wsa KTM Graz P/B Leomo
DNF
Gabriel Grozev
DNF
Dimitar Jovanoski
DNF
Adam Holm Jørgensen
BHS-PL Beton Bornholm
DNF
Karlis Klismets
DNF
Rokas Kmieliauskas
DNF
Joonas Kurits
Team Ampler-Tartu2024
DNF
Filip Lohinsky
Dukla Banska Bystrica
DNF
Serban Luncan
DNF
Martin Marcellusi
Bardiani CSF Faizane'
DNF
Adi Narcis Marcu
DNF
Filip Mård
Motala Aif Serneke Allebike
DNF
Matthías Schou MatthÍasson
DNF
Madis Mihkels
Team Ampler-Tartu2024
DNF
Francisco Muñoz Llana
DNF
Truls Nordhagen
DNF
Markus Pajur
Team Arkéa - Samsic
DNF
Damian Papierski
Voster Ats Team
DNF
Rodzers Petaks
DNF
Mattew-Denis Piciu
Mentorise Elite Team Cfx
DNF
Michal Pomorski
Hre Mazowsze Serce Polski
DNF
Albin Stålberg
DNF
Kamil Szymacha
DNF
Viktor Vanchevski
DNF
Agris Vindecs
DNF
Roi Weinberg
Israel Cycling Academy
DNF
Mihael Stajnar
OTL
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Result
Palmares