En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Trofeo Andratx Lloseta
Result
1
Emanuel Buchmann
Bora - HansGrohe
4u39'03"
2
Tim Wellens
Lotto - Soudal
op 16"
3
Bauke Mollema
Trek - Segafredo
op 19"
4
Pieter Weening
Roompot - Charles
op 21"
5
Jesus Herrada Lopez
Cofidis
op 35"
6
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
z.t
7
Guillaume Martin
Wanty - Gobert Cycling Team
op 37"
8
Jurgen Roelandts
Movistar Team
op 41"
9
Warren Barguil
Team Arkéa- Samsic
op 45"
10
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
op 51"
11
Bjorg Lambrecht
Lotto - Soudal
z.t
12
Sergio Andres Higuita
Team Euskadi
z.t
13
Daniel Martin
UAE Team Emirates
op 56"
14
Patrick Konrad
Bora - HansGrohe
op 1'14"
15
Michael Gogl
Trek - Segafredo
z.t
16
Nicky van der Lijke
Roompot - Charles
z.t
17
Sondre Holst Enger
Israel Cycling Academy
z.t
18
Xandro Meurisse
Wanty - Gobert Cycling Team
op 1'16"
19
Steff Cras
Team Katusha Alpecin
z.t
20
Simone Petilli
UAE Team Emirates
z.t
21
Sander Armée
Lotto - Soudal
z.t
22
Nicolas Edet
Cofidis
z.t
23
Edward Ravasi
UAE Team Emirates
z.t
24
José Herrada Lopez
Cofidis
op 1'22"
25
Rafal Majka
Bora - HansGrohe
z.t
26
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
27
Aaron Van Poucke
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
28
Luis Angel Mate Mardones
Cofidis
op 1'26"
29
Jesper Hansen
Cofidis
z.t
30
Sergio Samitier
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
31
Rubén Plaza Molina
Israel Cycling Academy
op 1'30"
32
Toms Skujins
Trek - Segafredo
op 1'32"
33
Ian Boswell
Team Katusha Alpecin
op 1'38"
34
Alexander Cataford
Israel Cycling Academy
op 1'54"
35
Nelson Oliveira
Movistar Team
op 5'43"
36
Daniel Pearson
Canyon dhb p/b Bloor Homes
op 10'58"
37
David Gonzalez Lopez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
38
Antonio Molina
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
39
Adne Van Engelen
Bike Aid
z.t
40
Ibai Azurmendi Sagastibeltza
Team Euskadi
z.t
41
Lawrence Naesen
Lotto - Soudal
z.t
42
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
z.t
43
Alvaro Cuadros Morata
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
44
Gotzon Martin Sanz
Team Euskadi
z.t
45
Frederik Frison
Lotto - Soudal
z.t
46
Antonio Jesus Soto Guirao
Team Euskadi
z.t
47
Maxime Monfort
Lotto - Soudal
z.t
48
Enrico Battaglin
Team Katusha Alpecin
z.t
49
Alexander Kristoff
UAE Team Emirates
z.t
50
Fabio Felline
Trek - Segafredo
z.t
51
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
52
Fernando Barcelo Aragon
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
53
Romain Sicard
Total Direct Energie
z.t
54
Emmanuel Morin
Cofidis
op 15'32"
55
Emiel Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
56
Adam De Vos
Rally UCH Cycling
z.t
57
Mathias Van Gompel
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
58
Kenneth Van Rooy
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
59
Daire Feeley
EvoPro Racing
z.t
60
Damien Touzé
Cofidis
z.t
61
Justin Timmermans
Roompot - Charles
op 15'35"
62
Thomas Boudat
Total Direct Energie
z.t
63
Awet Ghebremedhin
Israel Cycling Academy
z.t
64
Benoît Jarrier
Team Arkéa- Samsic
z.t
65
Andrea Pasqualon
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
66
Guy Niv
Israel Cycling Academy
z.t
67
Oscar Rodriguez Garaicoechea
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
68
Ryan Anderson
Rally UCH Cycling
z.t
69
Aliaksandr Riabushenko
UAE Team Emirates
z.t
70
Hector Saez Benito
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
71
Unai Cuadrado Ruiz De Gauna
Team Euskadi
z.t
72
John Degenkolb
Trek - Segafredo
z.t
73
Pavel Kochetkov
Team Katusha Alpecin
z.t
74
Marco Marcato
UAE Team Emirates
z.t
75
Amaël Moinard
Team Arkéa- Samsic
z.t
76
Peio Goikoetxea Goiogana
Team Euskadi
op 20'10"
77
Oscar Pelegri
Vito - Feirense - BNB
z.t
78
Timothy Dupont
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
79
Julio Alberto Amores Palacios
z.t
80
Jenthe Biermans
Team Katusha Alpecin
z.t
81
Andreas Schillinger
Bora - HansGrohe
z.t
82
Thimo Willems
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
83
Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
z.t
84
Wesley Kreder
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
85
Kristijan Durasek
UAE Team Emirates
z.t
86
Hernan Ricardo Aguirre Calpa
Interpro Stradelli Cycling
z.t
87
Marco Minnaard
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
88
Juan Antonio Lopez-Cozar
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
89
Robert-Jon McCarthy
Canyon dhb p/b Bloor Homes
op 20'14"
90
Peter Kennaugh
Bora - HansGrohe
op 20'21"
91
Adrien Guillonnet
Interpro Stradelli Cycling
op 24'01"
92
Sebastian Mora Vedri
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
93
Albert Torres Barcelo
z.t
94
Willem Jakobus Smit
Team Katusha Alpecin
z.t
95
Senne Leysen
Roompot - Charles
z.t
96
Johannes Hodapp
Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
z.t
97
Unai Iribar Jauregi
z.t
98
Diego Lopez Fuentes
Team Euskadi
z.t
99
Fabien Grellier
Total Direct Energie
z.t
100
Jean-Pierre Drucker
Bora - HansGrohe
z.t
101
Gotzon Udondo
Euskadi Basque Country - Murias
op 24'06"
102
Christophe Noppe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
Info
Parcours
Result
Palmares