En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour du Pays de Vaud
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3a
Stage 3b
Stage 4
27/05
Cossonay
Tartegnin
113 km
Result
Final Classification
1
Alex Baudin
2u40'05"
2
Nikita Strelkov
z.t
3
Karel Vacek
z.t
4
Nicolo Pencedano
z.t
5
Ludvig Fischer Aasheim
z.t
6
Matej Blasko
z.t
7
Hugo Page
z.t
8
Kevin Vermaerke
z.t
9
Tomas Aguirre Garza
z.t
10
Mattias Skjelmose Jensen
z.t
11
Axel Van Der Tuuk
op 6"
12
Wessel Krul
z.t
13
Felix Engelhardt
z.t
14
Alexandre Balmer
Scott Development MTB Team
z.t
15
Vegard Stokke
z.t
16
Nils Brun
BigFriends.ch
z.t
17
Sean Quinn
z.t
18
Pirmin Benz
z.t
19
William Blume Levy
z.t
20
Magnus Brynsrud
z.t
21
Daniel Morales Gavilla
op 12"
22
Jonathan Bogli
op 13"
23
Arthur Kluckers
z.t
24
Adne Koster
z.t
25
Hiryu Kayama
z.t
26
Erik Vater
z.t
27
Robin Ender
op 19"
28
Dzianis Marchuk
z.t
29
Nicola Plebani
z.t
30
Gabriele Benedetti
z.t
31
Marco Frigo
z.t
32
Jakub Boucek
z.t
33
Aksel Bech Skot-Hansen
z.t
34
Simon Imboden
z.t
35
Pedro Andrade
z.t
36
Guilherme Mota
z.t
37
Pol Nothum
z.t
38
Igor Humbert
z.t
39
Yevgeniy Fedorov
z.t
40
Kendrick Boots
op 25"
41
Marek BugÁr
op 29"
42
Uladzislau Kibisau
z.t
43
Ruben Eggenberg
op 38"
44
Alastair Pounder
z.t
45
Kei Onodera
z.t
46
Ricardo Gutierrez Medina
op 42"
47
Corentin Lesage
op 44"
48
Gidas Umbri
op 55"
49
Maximilian Kabas
op 1'06"
50
Henri Uhlig
op 1'08"
51
Ryan Kamp
z.t
52
Tom Lindner
Stevens Racing Team
z.t
53
Audun Gautestad
op 1'09"
54
Petr Kelemen
z.t
55
Joshua Amos Gudnitz
op 1'24"
56
Artur Kiryevich
op 1'38"
57
Riley Sheehan
op 2'58"
58
Davide Persico
z.t
59
Jan Kaspar
op 3'34"
60
Andre Heggø
op 3'58"
61
Ådne Holter
z.t
62
Iakov Gusev
op 6'04"
63
Vojtech Repa
op 6'11"
64
Daniil Pronskiy
op 6'13"
65
Valentin Paret-Peintre
op 6'33"
66
Jakub Byczkowski
op 8'06"
67
Richard Coma
z.t
68
Sergey Zatsepin
op 8'14"
69
Francisco Guerreiro
op 8'19"
70
Kiryl Pashkevich
z.t
71
Diogo Ribeiro
op 8'24"
72
Wilson EsperanÇa
op 8'37"
73
Yuta Domi
op 8'50"
74
Konrad Sosinski
op 9'03"
75
Frederik Thomsen
op 9'11"
76
Frederik Egehus
op 9'14"
77
Lars Boven
z.t
78
Alexis Maret
z.t
79
Jakob Reiter
op 9'25"
80
Fabian Steininger
z.t
81
Maximilian Kirschner
op 12'36"
82
Dzianis Mazur
op 13'29"
83
Gilles Kirsch
op 13'56"
84
Rafael Pereira Marques
op 14'14"
85
Nurbergen Nurlykhassym
z.t
86
Andrej Zelina
op 14'18"
87
Colin Treuthardt
op 15'53"
88
Hayaki Usami
op 16'13"
Daniil Balanev
DNF
Michael Stelzl
DNF
Jordi Wagner
DNF
Gleb Brussenskiy
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares