En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Gree-Tour of Guangxi
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
22/10
Guilin
Guilin
168.3 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Enric Mas Nicolau
Deceuninck - Quick Step
22u42'42"
2
Daniel Felipe Martinez
EF Education First Pro Cycling Team
op 5"
3
Diego Rosa
Team INEOS
op 14"
4
Antwan Tolhoek
Team Jumbo - Visma
op 22"
5
Felix Grossschartner
Bora - HansGrohe
op 29"
6
Odd Christian Eiking
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
7
Carl Fredrik Hagen
Lotto - Soudal
z.t
8
David De La Cruz Melgarejo
Team INEOS
z.t
9
Davide Villella
Astana Pro Team
op 37"
10
Martijn Tusveld
Team Sunweb
op 38"
11
Rémi Cavagna
Deceuninck - Quick Step
op 41"
12
Lilian Calmejane
Total Direct Energie
z.t
13
Maximilian Schachmann
Bora - HansGrohe
z.t
14
Steff Cras
Team Katusha Alpecin
z.t
15
Peter Stetina
Trek - Segafredo
op 46"
16
Matteo Trentin
Mitchelton - Scott
op 53"
17
Merhawi Kudus Ghebremedhin
Astana Pro Team
z.t
18
Guillaume Martin
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
19
Tomasz Marczynski
Lotto - Soudal
op 1'07"
20
Aliaksandr Riabushenko
UAE Team Emirates
op 1'15"
21
Victor Campenaerts
Lotto - Soudal
op 1'18"
22
Louis Meintjes
Team Dimension Data
op 1'19"
23
Nicholas Schultz
Mitchelton - Scott
op 1'21"
24
Gino Mäder
Team Dimension Data
op 1'31"
25
Jacques Janse van Rensburg
Team Dimension Data
op 1'34"
26
Simone Petilli
UAE Team Emirates
z.t
27
Andrea Garosio
Bahrein - Merida
op 1'35"
28
Jacopo Mosca
Trek - Segafredo
op 1'55"
29
Daniel Turek
Israel Cycling Academy
op 2'01"
30
Loic Vliegen
Wanty - Gobert Cycling Team
op 2'05"
31
Jonathan Hivert
Total Direct Energie
op 2'07"
32
Gijs Van Hoecke
CCC Team
op 2'16"
33
Matteo Badilatti
Israel Cycling Academy
z.t
34
Jhonnatan Manuel Narvaez
Team INEOS
op 2'23"
35
Romain Sicard
Total Direct Energie
op 2'50"
36
Stefan De Bod
Team Dimension Data
op 4'13"
37
Laurens De Vreese
Astana Pro Team
op 4'24"
38
Petr Vakoc
Deceuninck - Quick Step
z.t
39
Sep Vanmarcke
EF Education First Pro Cycling Team
op 4'37"
40
Nikias Arndt
Team Sunweb
op 5'31"
41
Rein Taaramae
Total Direct Energie
op 5'38"
42
Mikkel Froelich Honoré
Deceuninck - Quick Step
op 5'44"
43
Timothy Dupont
Wanty - Gobert Cycling Team
op 5'46"
44
Daniel Navarro Garcia
Team Katusha Alpecin
op 6'37"
45
Timo Roosen
Team Jumbo - Visma
op 6'38"
46
Moreno Hofland
EF Education First Pro Cycling Team
op 6'42"
47
Phil Bauhaus
Bahrein - Merida
z.t
48
Pieter Serry
Deceuninck - Quick Step
z.t
49
Francisco José Ventoso Alberdi
CCC Team
op 6'58"
50
Antonio Nibali
Bahrein - Merida
op 7'14"
51
Valerio Agnoli
Bahrein - Merida
op 7'25"
52
Max Kanter
Team Sunweb
op 7'52"
53
Ilnur Zakarin
Team Katusha Alpecin
op 8'11"
54
Nickolas Dlamini
Team Dimension Data
op 8'13"
55
Alexander Edmondson
Mitchelton - Scott
z.t
56
Johannes Fröhlinger
Team Sunweb
op 8'17"
57
Floris De Tier
Team Jumbo - Visma
op 8'26"
58
Paul Ourselin
Total Direct Energie
op 8'29"
59
Jonas Gregaard Wilsly
Astana Pro Team
op 9'19"
60
Pascal Ackermann
Bora - HansGrohe
op 9'31"
61
Tejay Van Garderen
EF Education First Pro Cycling Team
op 9'36"
62
Davide Martinelli
Deceuninck - Quick Step
op 10'10"
63
John Degenkolb
Trek - Segafredo
z.t
64
Bert-Jan Lindeman
Team Jumbo - Visma
op 10'13"
65
Marcel Sieberg
Bahrein - Merida
z.t
66
Adam Hansen
Lotto - Soudal
op 10'18"
67
Asbjørn Kragh Andersen
Team Sunweb
op 10'34"
68
Josef Cerny
CCC Team
op 10'35"
69
Ben Swift
Team INEOS
op 10'50"
70
Simon Spilak
Team Katusha Alpecin
z.t
71
Rodrigo Contreras Pinzon
Astana Pro Team
z.t
72
Fernando Gaviria Rendon
UAE Team Emirates
op 11'02"
73
Jerome Cousin
Total Direct Energie
op 11'12"
74
Itmar Einhorn
Israel Cycling Academy
op 11'28"
75
Hugh Carthy
EF Education First Pro Cycling Team
op 12'26"
76
Davide Ballerini
Astana Pro Team
op 12'43"
77
Lennard Kämna
Team Sunweb
op 13'00"
78
Hamish Schreurs
Israel Cycling Academy
op 13'26"
79
Meiyin Wang
Bahrein - Merida
op 13'31"
80
Christopher Lawless
Team INEOS
op 13'41"
81
Matteo Moschetti
Trek - Segafredo
z.t
82
Nicola Conci
Trek - Segafredo
op 14'03"
83
Sebastian Molano
UAE Team Emirates
op 14'12"
84
Julius van den Berg
EF Education First Pro Cycling Team
op 14'30"
85
Guillaume Van Keirsbulck
CCC Team
op 15'36"
86
Jan Hirt
Astana Pro Team
op 15'55"
87
Riccardo Minali
Israel Cycling Academy
op 16'07"
88
Rudiger Selig
Bora - HansGrohe
op 16'35"
89
Brian Nauleau
Total Direct Energie
op 16'43"
90
Frederik Frison
Lotto - Soudal
op 16'44"
91
Kiel Reijnen
Trek - Segafredo
op 17'27"
92
Daniel McLay
EF Education First Pro Cycling Team
op 17'59"
93
Chun Kai Feng
Bahrein - Merida
op 18'08"
94
Michael Schwarzmann
Bora - HansGrohe
op 18'13"
95
Benjamin Perry
Israel Cycling Academy
op 18'57"
96
Oliviero Troia
UAE Team Emirates
op 19'09"
97
Ivo Emanuel Oliveira Alves
UAE Team Emirates
op 19'21"
98
Jakub Mareczko
CCC Team
op 19'33"
99
Kristoffer Halvorsen
Team INEOS
z.t
100
Callum Scotson
Mitchelton - Scott
op 19'39"
101
Florian Stork
Team Sunweb
op 19'53"
102
Kevin Van Melsen
Wanty - Gobert Cycling Team
op 20'22"
103
Tom Devriendt
Wanty - Gobert Cycling Team
op 21'18"
104
Jay Robert Thomson
Team Dimension Data
op 21'20"
105
Kamil Gradek
CCC Team
op 21'32"
106
Ryan Mullen
Trek - Segafredo
z.t
107
Viacheslav Kuznetsov
Team Katusha Alpecin
op 22'14"
108
Taco van der Hoorn
Team Jumbo - Visma
op 23'49"
109
Edoardo Affini
Mitchelton - Scott
op 24'12"
110
Leonardo Basso
Team INEOS
op 24'37"
111
Roy Goldstein
Israel Cycling Academy
op 25'13"
112
Iljo Keisse
Deceuninck - Quick Step
op 25'39"
113
Brian van Goethem
Lotto - Soudal
op 25'40"
114
Rasmus Byriel Iversen
Lotto - Soudal
op 26'19"
115
Roberto Ferrari
UAE Team Emirates
op 27'07"
116
Kaden Groves
Mitchelton - Scott
op 27'26"
117
Shane Archbold
Bora - HansGrohe
op 27'49"
118
Pieter Vanspeybrouck
Wanty - Gobert Cycling Team
op 30'05"
Jenthe Biermans
Team Katusha Alpecin
DNF
Enrico Gasparotto
Team Dimension Data
DNF
Jonas Koch
CCC Team
DNF
Harry Tanfield
Team Katusha Alpecin
DNS
Andreas Schillinger
Bora - HansGrohe
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares