En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Le Tour de Langkawi
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
13/04
Dataran Lang
Kuah
103.8 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Travis McCabe
Floyd's Pro Cycling
91
2
Matteo Pelucchi
Androni Giocattoli - Sidermec
68
3
Mohd Harrif Saleh
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
62
4
Marco Benfatto
Androni Giocattoli - Sidermec
54
5
Blake Quick
St. George Continental Cycling Team
42
6
Maris Bogdanovics
Interpro Stradelli Cycling
42
7
Youcef Reguigui
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
40
8
Clint Hendricks
35
9
Paolo Simion
Bardiani CSF
33
10
Craig Wiggins
St. George Continental Cycling Team
32
11
Charalampos Kastrantas
Brunei Continental Cycling Team
31
12
Zhiwen Chen
Giant Cycling Team
30
13
Kazushige Kuboki
Team Bridgestone Cycling
30
14
Michael Freiberg
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
28
15
Grigoriy Shtein
Vino - Astana Motors
27
16
Mamyr Stash
Gazprom - Rusvelo
26
17
Andriy Kulyk
25
18
Jayde Julius
ProTouch
24
19
Michael Bresciani
Bardiani CSF
23
20
Marcus Culey
Team Sapura Cycling
21
21
Nikolay Cherkasov
Gazprom - Rusvelo
21
22
Mohd Zamri Saleh
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
19
23
Benjamin Dyball
Team Sapura Cycling
15
24
Simone Bevilacqua
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
15
25
Brendon Davids
15
26
Sofian Nabil Mohd Bakri
15
27
James Oram
Mitchelton Bikeexchange
15
28
Alessandro Bisolti
Androni Giocattoli - Sidermec
15
29
Hernan Ricardo Aguirre Calpa
Interpro Stradelli Cycling
14
30
Soon Yeong Kwon
KSPO Bianchi Asia Pro Cycling
14
31
Luca Raggio
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
13
32
Keegan Swirbul
Floyd's Pro Cycling
13
33
Angus Lyons
Oliver's Real Food
13
34
Vadim Pronskiy
Vino - Astana Motors
12
35
Umberto Marengo
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
12
36
Daniil Pronskiy
Vino - Astana Motors
11
37
Nariyuki Masuda
Utsunomiya Blitzen
11
38
Mathew Zenovich
St. George Continental Cycling Team
11
39
Vladislav Kulikov
Gazprom - Rusvelo
10
40
Kent Main
ProTouch
9
41
Sam Crome
Team Ukyo
9
42
Shotaro Iribe
Shimano Racing Team
8
43
Hang Shi
Giant Cycling Team
8
44
Freddy Ovett
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
7
45
Mirco Maestri
Bardiani CSF
7
46
Calvin Beneke
7
47
Nickolas Zukowsky
Floyd's Pro Cycling
6
48
Michael Potter
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
6
49
Jonathon Noble
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
6
50
Muhammad Nur Aimin Mohd Zariff
Team Sapura Cycling
5
51
Serghei Tvetcov
Floyd's Pro Cycling
5
52
Cristian Raileanu
Team Sapura Cycling
5
53
Yosandy Darmawan Oetomo
5
54
Metkel Eyob
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
4
55
Alistair Donohoe
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
4
56
Massimo Rosa
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
4
57
Charles-Étienne Chrétien
Interpro Stradelli Cycling
3
58
Kevin Rivera
Androni Giocattoli - Sidermec
3
59
Roberto Gonzalez
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
3
60
Rizki Hidayatul Fadli
3
61
Artem Ovechkin
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
2
62
Nik Mohd Azwan Zulkiflie
2
63
Qoris Setra
2
64
Kohei Uchima
Team Ukyo
2
65
Shoi Matsuda
1
66
Daniel Munoz Giraldo
Androni Giocattoli - Sidermec
1
67
Alessandro Pessot
Bardiani CSF
1
68
Kyoung Ho Park
KSPO Bianchi Asia Pro Cycling
1
113
Aleksejs Saramotins
Interpro Stradelli Cycling
-3
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares