En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Volta ao Alentejo
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
20/03
Castelo de Vide
Évora
171,9 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Orluis Alberto Aular Sanabria
Caja Rural - Seguros RGA
16u42'07"
2
Xabier Mikel Azparren Iruzun
Euskaltel - Euskadi
op 5"
3
José Fernandes Neves
W52 / Fc Porto
op 24"
4
Daniel Freitas
Radio Popular - Paredes - Boavista
op 34"
5
Rafael Ferreira Reis
Glassdrive / Q8 / Anicolor
op 36"
6
José Gonçalves
W52 / Fc Porto
op 40"
7
Pelayo Sanchez Mayo
Burgos - BH
op 43"
8
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
op 47"
9
Joaquim Silva
Efapel Cycling
op 54"
10
Fábio Costa
Glassdrive / Q8 / Anicolor
op 57"
11
Kent Main
ProTouch
op 58"
12
Tiago José Pinto Machado
Radio Popular - Paredes - Boavista
z.t
13
Juan José Lobato del Valle
Euskaltel - Euskadi
z.t
14
Gabriel Silva Luís Gomes
Kelly / Simoldes - Udo
z.t
15
Mikel Aristi Gardoki
Euskaltel - Euskadi
op 59"
16
Jesús Ezquerra Muela
Burgos - BH
op 1'01"
17
Delio Fernández Cruz
Atum General/Tavira/AP Maria Nova Hotel
op 1'02"
18
Daniel Mestre
W52 / Fc Porto
op 1'03"
19
Miguel Leite Carlos Salgueiro
Atum General/Tavira/AP Maria Nova Hotel
op 1'05"
20
Sergio Roman Martin Galan
Caja Rural - Seguros RGA
op 1'07"
21
Aritz Bagües
Caja Rural - Seguros RGA
op 1'08"
22
Alexander Grigoriev
Atum General/Tavira/AP Maria Nova Hotel
z.t
23
Leangel Rubén Linarez Meneses
Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados
op 1'09"
24
Angel Fuentes Paniego
Burgos - BH
op 1'10"
25
Alejandro Manuel Marques Porto
Atum General/Tavira/AP Maria Nova Hotel
z.t
26
José Joao Pimenta Costa Mendes
Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
op 1'11"
27
João Matias
Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados
op 1'14"
28
Luis Mendonca
Glassdrive / Q8 / Anicolor
op 1'16"
29
Callum Ormiston
ProTouch
op 1'23"
30
Xabier Isasa Larrañaga
Euskaltel - Euskadi
op 1'27"
31
Gustav Basson
ProTouch
op 1'31"
32
Pimenta Hélder Gonçalves
Kelly / Simoldes - Udo
op 1'32"
33
Jesus Del Pino Corrochano
Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
op 1'37"
34
Rafael Silva
Efapel Cycling
z.t
35
Manuel De Sousa António Ferreira
Kelly / Simoldes - Udo
op 1'39"
36
Filipe Silva Luís Fernandes
Radio Popular - Paredes - Boavista
z.t
37
Javier Moreno Bazan
Glassdrive / Q8 / Anicolor
op 1'41"
38
Tiago Antunes
Efapel Cycling
op 1'43"
39
Henrique Casimiro
Efapel Cycling
op 1'47"
40
Tomas Contte
Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
op 1'50"
41
Miguel Martins Afonso Silva
Kelly / Simoldes - Udo
op 2'01"
42
Alexandre Feiteira César Martingil
Radio Popular - Paredes - Boavista
op 2'03"
43
Oscar Pelegri
Burgos - BH
op 2'06"
44
Hector Saez Benito
Glassdrive / Q8 / Anicolor
op 2'10"
45
Pedro Silva
Glassdrive / Q8 / Anicolor
op 2'11"
46
Joao Rodrigues
W52 / Fc Porto
op 2'13"
47
Jon Barrenetxea Golzarri
Caja Rural - Seguros RGA
op 2'14"
48
De Sousa Venceslau Fernandes
ABTF - Feirense
op 2'15"
49
André Lima César Fonte
Kelly / Simoldes - Udo
op 2'16"
50
Samuel José Rodrigues Caldeira
W52 / Fc Porto
op 2'17"
51
Fábio Marcelo Pinto de Oliveira
ABTF - Feirense
op 2'27"
52
Angel Madrazo Ruiz
Burgos - BH
z.t
53
Tomás Bauwens
op 2'35"
54
António Barbio
Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados
op 2'37"
55
Ribeiro Rodrigo Caixas
L.A. Alumínios / Credibom / Marcos Car
op 2'39"
56
Thomas Armstrong
Electro Hiper Europa - Caldas
op 2'40"
57
Antonio Ferreira Carvalho
Glassdrive / Q8 / Anicolor
op 2'41"
58
Viktor Manakov
ABTF - Feirense
op 2'47"
59
Marcos Jurado Rodriguez
Electro Hiper Europa - Caldas
op 2'48"
60
Miguel Ferreira João Macedo
L.A. Alumínios / Credibom / Marcos Car
op 3'02"
61
Mihkel Raim
Burgos - BH
op 3'03"
62
Pablo Alonso Montes
Electro Hiper Europa - Caldas
op 3'04"
63
Neto Rafael Lourenço
Atum General/Tavira/AP Maria Nova Hotel
op 3'37"
64
Carlos Ivan Oyarzun Guinez
Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
op 4'06"
65
Juan Guillermo Jaramillo Muñoz
op 4'15"
66
Pedro De João Medeiros
L.A. Alumínios / Credibom / Marcos Car
op 5'07"
67
Miguel Gonçalves Pedro Lopes
Radio Popular - Paredes - Boavista
op 5'19"
68
Juan Diego Hoyos Cano
Electro Hiper Europa - Caldas
op 5'26"
69
Julen Irizar Laskurain
Euskaltel - Euskadi
op 5'30"
70
Iker Ballarin Manso
Euskaltel - Euskadi
z.t
71
Marcio Barbosa
ABTF - Feirense
op 6'09"
72
Iúri Leitão
Caja Rural - Seguros RGA
op 6'13"
73
Jorge Magelhaes
W52 / Fc Porto
op 6'27"
74
Jokin Murguialday Elorza
Caja Rural - Seguros RGA
op 6'52"
75
Ivo Pinheiro
ABTF - Feirense
op 6'55"
76
Alessandro Ferreira Santos Guimaraes
op 6'59"
77
Bruno Duarte Ferreira Silva
Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados
op 7'00"
78
Rui Pedro Carvalho Vinhas
W52 / Fc Porto
op 7'04"
79
Pedro Andrade
Efapel Cycling
op 7'06"
80
Daniel Hoyos Largo
Electro Hiper Europa - Caldas
op 7'09"
81
Mateu Estelrich Cabanellas
Electro Hiper Europa - Caldas
op 7'25"
82
Joao Benta
Efapel Cycling
op 7'27"
83
Luís Cabral
op 7'29"
84
Francisco Morais
Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados
op 8'19"
85
Miguel Angel Ballesteros Canovas
Electro Hiper Europa - Caldas
op 8'42"
86
Rafael Andrade Hugo Nunes
Radio Popular - Paredes - Boavista
op 8'44"
87
Rui Carvalho
Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados
op 8'51"
88
Rohan Du Plooy
ProTouch
op 8'59"
89
Gonçalo Carvalho
Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados
op 9'29"
90
Francisco Guerreiro
Efapel Cycling
op 10'46"
91
Peio Goikoetxea Goiogana
Euskaltel - Euskadi
op 10'59"
92
Chris Jooste
op 11'45"
93
André Piedade Evangelista
Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
op 12'31"
94
Samuel Mugisha
ProTouch
z.t
95
Andre Fernando S. Martins Cardoso
ABTF - Feirense
op 13'42"
96
Conceição Alexandre Montez
L.A. Alumínios / Credibom / Marcos Car
op 13'47"
97
Serafim Pacheco Nuno Meireles
Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
op 14'22"
98
Raúl Ribeiro
L.A. Alumínios / Credibom / Marcos Car
op 14'25"
99
Igor Alberto Silva
Bai Sicasal Petro de Luanda
op 14'33"
100
Francisco Moreira
Kelly / Simoldes - Udo
op 15'01"
101
Diogo Filipe Beato Vieira Silva
op 15'11"
102
Bruno Araujo
Bai Sicasal Petro de Luanda
op 15'35"
103
Ricardo Gil
op 16'02"
104
Yesid Misas Valencia
op 16'18"
105
Tiago Jorge Oliveira Ferreira
DMT Racing Team By Marconi Project's
op 17'00"
106
Tiano Da Silva
ProTouch
op 18'56"
107
Francisco Pereira
ABTF - Feirense
op 20'24"
108
Francisco Marques
L.A. Alumínios / Credibom / Marcos Car
op 28'24"
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2002
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares