En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Volta ao Alentejo
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
24/02
Mourao
Mértola
208 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Sebastian Molano
Manzana Postobon Team
4u29'16"
2
Christopher Lawless
Axeon Hagens Berman
z.t
3
Carlos Barbero Cuesta
Movistar Team
op 2"
4
Johim Ariesen
Metec - TKH p/b Mantel
z.t
5
Rinaldo Nocentini
Sporting / Tavira
z.t
6
Luis Mendonca
Louletano - Hospital de Loule
z.t
7
Przemyslaw Kasperkiewicz
An Post Chain Reaction
z.t
8
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
9
Jasper de Laat
Metec - TKH p/b Mantel
z.t
10
Rafael Silva
Efapel
z.t
11
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
12
Daniel Freitas
W52/FC Porto
z.t
13
Edgar Miguel Lemos Pinto
LA / Metalusa Blackjack
z.t
14
Adrián Gonzalez Velasco
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
15
Jim Lindenburg
Metec - TKH p/b Mantel
z.t
16
Bob Olieslagers
Metec - TKH p/b Mantel
z.t
17
Davy Gunst
An Post Chain Reaction
z.t
18
Logan Owen
Axeon Hagens Berman
z.t
19
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
z.t
20
Trond Hakon Trondsen
Team Sparebanken Sor
z.t
21
Jasper Hamelink
Metec - TKH p/b Mantel
z.t
22
Andrey Amador Bikkazakova
Movistar Team
z.t
23
Diego Rubio Hernandez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
24
Krister Hagen
Team Coop
z.t
25
Neilson Powless
Axeon Hagens Berman
z.t
26
Andreas Erland
Team Sparebanken Sor
z.t
27
Jan Tratnik
CCC Sprandi Polkowice
z.t
28
Xuban Perez
RP - Boavista
z.t
29
Julen Irizar Laskurain
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
30
Eddie Dunbar
Axeon Hagens Berman
z.t
31
Jhonnatan Manuel Narvaez
Axeon Hagens Berman
z.t
32
Philip Lindau
Team Coop
z.t
33
Hernando Bohorquez Sanchez
Manzana Postobon Team
z.t
34
Juan Felipe Osorio Arboleda
Manzana Postobon Team
z.t
35
Jose Manuel Diaz Gallego
Israel Cycling Academy
z.t
36
Roy Goldstein
Israel Cycling Academy
z.t
37
Shaun-Nick Bester
Sporting / Tavira
z.t
38
Peio Olaberria
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
39
Emanuel Castro Rui Rodrigues
Louletano - Hospital de Loule
z.t
40
Adrien Costa
Axeon Hagens Berman
z.t
41
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
42
Victor Etxebarria Carrasco
RP - Boavista
z.t
43
Aldemar Reyes Ortega
Manzana Postobon Team
z.t
44
Samuel José Rodrigues Caldeira
W52/FC Porto
z.t
45
Joao Benta
RP - Boavista
z.t
46
Gabriel Silva Luís Gomes
RP - Boavista
z.t
47
Ildar Arslanov
Gazprom - Rusvelo
z.t
48
Guy Sagiv
Israel Cycling Academy
z.t
49
Alejandro Manuel Marques Porto
Sporting / Tavira
z.t
50
Sergey Nikolaev
Gazprom - Rusvelo
z.t
51
Jesús Ezquerra Muela
Sporting / Tavira
z.t
52
Dylan Bouwmans
Metec - TKH p/b Mantel
z.t
53
Kristian Aasvold
Team Sparebanken Sor
z.t
54
Stef Krul
Metec - TKH p/b Mantel
z.t
55
Hernan Ricardo Aguirre Calpa
Manzana Postobon Team
z.t
56
Frederico Figueiredo
Sporting / Tavira
z.t
57
Aitor Gonzalez
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
58
Filipe Duarte Cardoso Sousa
RP - Boavista
z.t
59
Daniel Mestre
Efapel
z.t
60
Luis Afonso
LA / Metalusa Blackjack
z.t
61
Nicholas Schultz
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
62
Daniel Turek
Israel Cycling Academy
z.t
63
Justin Oien
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
64
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
z.t
65
Oivind Lukkedal
Team Coop
z.t
66
Kamil Malecki
CCC Sprandi Polkowice
z.t
67
Petter Theodorsen
Team Sparebanken Sor
z.t
68
Fredrik Strand Galta
Team Coop
z.t
69
Bruno Duarte Ferreira Silva
Efapel
z.t
70
Marcin Mrozek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
71
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
72
António Barbio
Efapel
z.t
73
Henrique Casimiro
Efapel
z.t
74
Alvaro Trueba Diego
Efapel
z.t
75
Andreas Vangstad
Team Sparebanken Sor
z.t
76
Ander Barrenetxea
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
77
William Barta
Axeon Hagens Berman
z.t
78
Piotr Brozyna
CCC Sprandi Polkowice
z.t
79
Nelson Oliveira
Movistar Team
z.t
80
Sergio Miguel Moreira Paulinho
Efapel
z.t
81
Rui Miguel Sousa Barbosa
RP - Boavista
z.t
82
Even Rege
Team Coop
z.t
83
Ole Andre Austevoll
Team Coop
z.t
84
Luis Mas Bonet
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
85
Domingos André Maciel Gonçalves
RP - Boavista
z.t
86
David Miguel Costa Rodrigues
RP - Boavista
z.t
87
Antonio Piedra Perez
Manzana Postobon Team
z.t
88
Ricardo Vilela
Manzana Postobon Team
z.t
89
Tijmen Eising
Metec - TKH p/b Mantel
op 1'50"
90
Jetse Bol
Manzana Postobon Team
op 2"
91
Adam Jamieson
An Post Chain Reaction
z.t
92
Jacob Scott
An Post Chain Reaction
z.t
93
Mikel Iturria Segurola
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
94
Rob Britton
Rally Cycling
z.t
95
Adam De Vos
Rally Cycling
z.t
96
Evan Huffman
Rally Cycling
z.t
97
Jan Hirt
CCC Sprandi Polkowice
z.t
98
Mateo Garcia Castaneda
Efapel
z.t
99
Mateusz Taciak
CCC Sprandi Polkowice
z.t
100
Ivo Emanuel Oliveira Alves
Axeon Hagens Berman
z.t
101
Mario Gonzalez Salas
Sporting / Tavira
z.t
102
Oscar Gonzalez Brea
Sporting / Tavira
z.t
103
Conor Hennebry
An Post Chain Reaction
z.t
104
Matteo Dal-Cin
Rally Cycling
z.t
105
Pierrick Naud
Rally Cycling
op 2'36"
106
Joaquim Silva
W52/FC Porto
op 2"
107
Hugo De Matos Sancho
LA / Metalusa Blackjack
z.t
108
Jonas Bokeloh
An Post Chain Reaction
z.t
109
Sean McKenna
An Post Chain Reaction
z.t
110
Antonio Angulo Sampedro
LA / Metalusa Blackjack
z.t
111
Danny Pate
Rally Cycling
z.t
112
Gustavo Cesar Veloso
W52/FC Porto
z.t
113
Jason Lowndes
Israel Cycling Academy
z.t
114
Bas Tietema
An Post Chain Reaction
z.t
115
Dylan Page
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
116
Ricardo Mestre
W52/FC Porto
z.t
117
Raul Garcia De Mateo Rubio
Louletano - Hospital de Loule
z.t
118
Oscar Hernandez
Louletano - Hospital de Loule
z.t
119
André Lima César Fonte
LA / Metalusa Blackjack
z.t
120
Fabio Silvestre
Sporting / Tavira
z.t
121
João Matias
LA / Metalusa Blackjack
op 5'44"
122
Hector Carretero
Movistar Team
op 6'34"
123
Richard Carapaz
Movistar Team
z.t
124
Nuno Bico Matos
Movistar Team
z.t
125
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
op 6'36"
126
David De La Fuente Rasilla
Louletano - Hospital de Loule
op 2"
127
Colin Joyce
Rally Cycling
z.t
128
Anton Vorobyev
Gazprom - Rusvelo
op 9'32"
129
Aleksey Rybalkin
Gazprom - Rusvelo
z.t
130
Eirik Bruland
Team Sparebanken Sor
z.t
131
Lemus Davila Luis Enrique
Israel Cycling Academy
z.t
132
Brandon McNulty
Rally Cycling
z.t
133
Dan Craven
Israel Cycling Academy
z.t
134
Jacobo Ucha
W52/FC Porto
op 11'49"
135
André Piedade Evangelista
Louletano - Hospital de Loule
op 2"
136
Angel Lorenzo Sanchez Rebollido
W52/FC Porto
op 17'26"
137
Juan Ignacio Pérez Martin
W52/FC Porto
z.t
138
Pedro Paulinho
Louletano - Hospital de Loule
op 2"
Alan Banaszek
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Roman Maikin
Gazprom - Rusvelo
DNF
Krists Neilands
Israel Cycling Academy
DNF
Eduard Prades Reverte
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Joao Goncalo Ferreira Letras
Louletano - Hospital de Loule
OTL
Zulmiro Magalhaes
LA / Metalusa Blackjack
OTL
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2002
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares