En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Itzulia Basque Country
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
04/04
Viana
Leitza
193.8 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Ide Schelling
Bora - HansGrohe
4u53'33"
2
Matteo Sobrero
Team Jayco AlUla
z.t
3
David Gaudu
Groupama - FDJ
z.t
4
Alex Aranburu Deba
Movistar Team
z.t
5
Brandon McNulty
UAE Team Emirates
z.t
6
Andrea Bagioli
Soudal - Quick Step
z.t
7
Rigoberto Urán
EF Education - EasyPost
z.t
8
Christian Scaroni
Astana Qazaqstan Team
z.t
9
Simon Guglielmi
Team Arkéa - Samsic
z.t
10
Ruben Guerreiro
Movistar Team
z.t
11
Mattias Skjelmose Jensen
Trek - Segafredo
z.t
12
Quentin Pacher
Groupama - FDJ
z.t
13
Eduard Prades Reverte
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
14
Sergio Andres Higuita
Bora - HansGrohe
z.t
15
Jonas Vingegaard
Jumbo - Visma
z.t
16
Richard Carapaz
EF Education - EasyPost
z.t
17
Ion Izagirre Insausti
Cofidis
z.t
18
Davide Formolo
UAE Team Emirates
z.t
19
Mikel Landa Meana
Bahrain Victorious
z.t
20
Remy Rochas
Cofidis
z.t
21
Nelson Oliveira
Movistar Team
z.t
22
Mattia Cattaneo
Soudal - Quick Step
z.t
23
Omar Fraile Matarranza
Ineos Grenadiers
z.t
24
Victor De La Parte Gonzalez
TotalEnergies
z.t
25
Gotzon Martin Sanz
Euskaltel - Euskadi
z.t
26
James Knox
Soudal - Quick Step
z.t
27
Georg Zimmermann
Intermarché - Circus - Wanty
z.t
28
Chris Harper
Team Jayco AlUla
z.t
29
Robert Stannard
Alpecin - Deceuninck
z.t
30
Simon Yates
Team Jayco AlUla
z.t
31
Jose Manuel Diaz Gallego
Burgos - BH
z.t
32
Sam Oomen
Jumbo - Visma
op 11"
33
Natnael Tesfatsion Ocbit
Trek - Segafredo
z.t
34
Felix Gall
Ag2r Citroën Team
z.t
35
Dion Smith
Intermarché - Circus - Wanty
z.t
36
Mathieu Burgaudeau
TotalEnergies
z.t
37
Lilian Calmejane
Intermarché - Circus - Wanty
z.t
38
David De La Cruz Melgarejo
Astana Qazaqstan Team
z.t
39
Rein Taaramae
Intermarché - Circus - Wanty
z.t
40
Bauke Mollema
Trek - Segafredo
z.t
41
Attila Valter
Jumbo - Visma
z.t
42
Steff Cras
TotalEnergies
z.t
43
Jhoan Esteban Chaves Rubio
EF Education - EasyPost
z.t
44
Luis Léon Sanchez Gil
Astana Qazaqstan Team
z.t
45
Emanuel Buchmann
Bora - HansGrohe
z.t
46
Hermann Pernsteiner
Bahrain Victorious
z.t
47
Enric Mas Nicolau
Movistar Team
z.t
48
Jonathan Lastra Martinez
Cofidis
z.t
49
Gijs Leemreize
Jumbo - Visma
z.t
50
Harm Vanhoucke
Team DSM - Firmenich
z.t
51
Gianni Moscon
Astana Qazaqstan Team
z.t
52
Laurens Huys
Intermarché - Circus - Wanty
z.t
53
Victor Langellotti
Burgos - BH
z.t
54
Nicola Conci
Alpecin - Deceuninck
z.t
55
Juan Pedro Lopez Perez
Trek - Segafredo
z.t
56
Marc Hirschi
UAE Team Emirates
z.t
57
Odd Christian Eiking
EF Education - EasyPost
z.t
58
Mauro Schmid
Soudal - Quick Step
z.t
59
Alex Baudin
Ag2r Citroën Team
z.t
60
Tony Gallopin
Trek - Segafredo
z.t
61
Rémi Cavagna
Soudal - Quick Step
z.t
62
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskaltel - Euskadi
z.t
63
Valentin Paret-Peintre
Ag2r Citroën Team
op 20"
64
Cristian Rodriguez Martin
Team Arkéa - Samsic
z.t
65
Abel Balderstone Roumens
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
66
Giovanni Aleotti
Bora - HansGrohe
z.t
67
Rainer Kepplinger
Bahrain Victorious
z.t
68
Lawson Craddock
Team Jayco AlUla
z.t
69
Steven Kruijswijk
Jumbo - Visma
z.t
70
Andreas Leknessund
Team DSM - Firmenich
z.t
71
Christopher Juul Jensen
Team Jayco AlUla
op 27"
72
Amanuel Gebreigzabhier
Trek - Segafredo
z.t
73
Michael Storer
Groupama - FDJ
z.t
74
Daniel Felipe Martinez
Ineos Grenadiers
op 30"
75
Jon Agirre Egaña
Equipo Kern Pharma
op 1'05"
76
Clément Champoussin
Team Arkéa - Samsic
op 1'16"
77
Florian Stork
Team DSM - Firmenich
op 1'25"
78
Felix Grossschartner
UAE Team Emirates
op 1'35"
79
Igor Arrieta Lizarraga
Equipo Kern Pharma
op 1'57"
80
Romain Gregoire
Groupama - FDJ
op 2'29"
81
Bruno Armirail
Groupama - FDJ
op 2'55"
82
Nicolas Jonathan Castroviejo
Ineos Grenadiers
op 4'22"
83
Gorka Izagirre Insausti
Movistar Team
z.t
84
Giovanni Carboni
Equipo Kern Pharma
z.t
85
Unai Iribar Jauregi
Euskaltel - Euskadi
z.t
86
Merhawi Kudus Ghebremedhin
EF Education - EasyPost
z.t
87
Alan Jousseaume
TotalEnergies
op 4'49"
88
Jesús Ezquerra Muela
Burgos - BH
op 6'22"
89
Fabio Felline
Astana Qazaqstan Team
z.t
90
Eddie Dunbar
Team Jayco AlUla
z.t
91
Anton Palzer
Bora - HansGrohe
op 9'20"
92
Andrey Zeits
Astana Qazaqstan Team
z.t
93
Martin Svrček
Soudal - Quick Step
z.t
94
Martijn Tusveld
Team DSM - Firmenich
z.t
95
Matthew Dinham
Team DSM - Firmenich
z.t
96
Nicolas Prodhomme
Ag2r Citroën Team
z.t
97
Stefano Oldani
Alpecin - Deceuninck
z.t
98
Edoardo Zambanini
Bahrain Victorious
z.t
99
Michel Ries
Team Arkéa - Samsic
z.t
100
Andres Camilo Ardila Ordoñez
Burgos - BH
z.t
101
Daniel Navarro Garcia
Burgos - BH
z.t
102
Javier Romo Oliver
Astana Qazaqstan Team
z.t
103
Joan Bou Company
Euskaltel - Euskadi
z.t
104
Jefferson Albeiro Cepeda
Caja Rural - Seguros RGA
op 9'26"
105
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
EF Education - EasyPost
z.t
106
Luke Plapp
Ineos Grenadiers
op 11'08"
107
Quinten Hermans
Alpecin - Deceuninck
z.t
108
Rohan Dennis
Jumbo - Visma
op 11'32"
109
Michael Vink
UAE Team Emirates
op 11'55"
110
Luis-Joe Lührs
Bora - HansGrohe
op 12'06"
111
Ibon Ruiz Sedano
Equipo Kern Pharma
op 12'57"
112
Lennard Hofstede
Jumbo - Visma
z.t
113
Jan Maas
Team Jayco AlUla
z.t
114
Andrea Vendrame
Ag2r Citroën Team
z.t
115
José Herrada Lopez
Cofidis
z.t
116
Larry Warbasse
Ag2r Citroën Team
z.t
117
Jon Barrenetxea Golzarri
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
118
Thomas Champion
Cofidis
z.t
119
Gonzalo Serrano
Movistar Team
z.t
120
Antonio Angulo Sampedro
Burgos - BH
z.t
121
Ander Okamika
Burgos - BH
z.t
122
Tobias Bayer
Alpecin - Deceuninck
z.t
123
Carlos Canal Blanco
Euskaltel - Euskadi
z.t
124
Jordi Lopez Caravaca
Equipo Kern Pharma
z.t
125
Jasha Sütterlin
Bahrain Victorious
z.t
126
Orluis Alberto Aular Sanabria
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
127
Florian Lipowitz
Bora - HansGrohe
z.t
128
Rui Alberto Costa Da Faria
Intermarché - Circus - Wanty
z.t
129
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
z.t
130
Txomin Juaristi Arrieta
Euskaltel - Euskadi
z.t
131
Harrison Wood
Cofidis
z.t
132
Andrey Amador Bikkazakova
EF Education - EasyPost
z.t
133
Henri Vandenabeele
Team DSM - Firmenich
z.t
134
Matthieu Ladagnous
Groupama - FDJ
z.t
135
Thibault Guernalec
Team Arkéa - Samsic
z.t
136
Lars Van den Berg
Groupama - FDJ
z.t
137
Domen Novak
UAE Team Emirates
z.t
138
Egan Arley Bernal Gomez
Ineos Grenadiers
z.t
139
Pierre-Roger Latour
TotalEnergies
op 13'06"
140
Dries Devenyns
Soudal - Quick Step
z.t
141
Oscar Riesebeek
Alpecin - Deceuninck
op 18'00"
142
Simon Geschke
Cofidis
z.t
143
Asier Etxeberria Zafra
Euskaltel - Euskadi
z.t
144
Jeremy Cabot
TotalEnergies
z.t
145
Brandon Rivera
Ineos Grenadiers
z.t
146
Iñigo Elosegui Momeñe
Equipo Kern Pharma
z.t
147
Alan Riou
Team Arkéa - Samsic
z.t
148
Yukiya Arashiro
Bahrain Victorious
z.t
149
Jokin Murguialday Elorza
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
150
Joel Nicolau Beltran
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
151
Jon Aberasturi Izaga
Trek - Segafredo
z.t
152
Tom Paquot
Intermarché - Circus - Wanty
z.t
153
Ethan Hayter
Ineos Grenadiers
z.t
154
Carlos Garcia Pierna
Equipo Kern Pharma
z.t
155
Jimmy Janssens
Alpecin - Deceuninck
z.t
156
Romain Combaud
Team DSM - Firmenich
op 20'50"
Marc Soler
UAE Team Emirates
DNF
Alessandro Verre
Team Arkéa - Samsic
DNF
Alexis Vuillermoz
TotalEnergies
DNF
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Bahrain Victorious
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1935
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares