En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Giro d'Italia
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Info
Itzulia Basque Country
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
06/04
Llodio-Laudio
Amurrio
181,7 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Bahrain Victorious
4u35'24"
2
Julian Alaphilippe
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
3
Aleksander Vlasov
Bora - HansGrohe
z.t
4
David Gaudu
Groupama - FDJ
z.t
5
Enric Mas Nicolau
Movistar Team
z.t
6
Pierre-Roger Latour
TotalEnergies
z.t
7
Primož Roglič
Jumbo - Visma
z.t
8
Ion Izagirre Insausti
Cofidis
z.t
9
Jonas Vingegaard
Jumbo - Visma
z.t
10
Rigoberto Urán
EF Education - EasyPost
z.t
11
Steff Cras
Lotto Soudal
z.t
12
Daniel Felipe Martinez
Ineos Grenadiers
z.t
13
Remco Evenepoel
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
14
Marc Soler
UAE Team Emirates
op 33"
15
Cristian Rodriguez Martin
TotalEnergies
op 1'21"
16
Adam Yates
Ineos Grenadiers
op 0"
17
Diego Ulissi
UAE Team Emirates
op 1'56"
18
Felix Gall
Ag2r Citroën Team
op 2'20"
19
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
z.t
20
Gorka Izagirre Insausti
Movistar Team
z.t
21
Sébastien Reichenbach
Groupama - FDJ
z.t
22
Emanuel Buchmann
Bora - HansGrohe
z.t
23
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
op 2'25"
24
Quinten Hermans
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
25
Andrey Zeits
Astana Qazaqstan Team
z.t
26
Juan Pedro Lopez Perez
Trek - Segafredo
z.t
27
Ben Tulett
Ineos Grenadiers
z.t
28
Bruno Armirail
Groupama - FDJ
z.t
29
Sylvain Moniquet
Lotto Soudal
z.t
30
Nelson Oliveira
Movistar Team
z.t
31
Lucas Hamilton
Team BikeExchange - Jayco
z.t
32
Igor Arrieta Lizarraga
Equipo Kern Pharma
z.t
33
Alexis Vuillermoz
TotalEnergies
z.t
34
Andreas Leknessund
Team DSM
z.t
35
Carlos Rodriguez Cano
Ineos Grenadiers
z.t
36
Rudy Molard
Groupama - FDJ
z.t
37
Michael Woods
Israel - Premier Tech
z.t
38
Milan Vader
Jumbo - Visma
z.t
39
Tao Geoghegan Hart
Ineos Grenadiers
z.t
40
Sepp Kuss
Jumbo - Visma
z.t
41
Daniel Navarro Garcia
Burgos - BH
z.t
42
Luis Léon Sanchez Gil
Bahrain Victorious
z.t
43
Mikel Nieve Ituralde
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
44
Victor Lafay
Cofidis
op 6'23"
45
Gotzon Martin Sanz
Euskaltel - Euskadi
op 7'28"
46
Gijs Leemreize
Jumbo - Visma
z.t
47
Asier Etxeberria Zafra
Euskaltel - Euskadi
z.t
48
Ibai Azurmendi Sagastibeltza
Euskaltel - Euskadi
z.t
49
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskaltel - Euskadi
z.t
50
Alan Jousseaume
TotalEnergies
z.t
51
Tony Gallopin
Trek - Segafredo
z.t
52
Edoardo Zambanini
Bahrain Victorious
z.t
53
Gregor Muhlberger
Movistar Team
z.t
54
Viktor Verschaeve
Lotto Soudal
z.t
55
Mark Donovan
Team DSM
z.t
56
Fabien Doubey
TotalEnergies
z.t
57
Jefferson Albeiro Cepeda
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
58
José Herrada Lopez
Cofidis
z.t
59
Stefan De Bod
Astana Qazaqstan Team
z.t
60
Geraint Thomas
Ineos Grenadiers
z.t
61
Sebastian Henao Gomez
Astana Qazaqstan Team
z.t
62
Nicolas Prodhomme
Ag2r Citroën Team
z.t
63
Ruben Fernandez Andujar
Cofidis
z.t
64
Simon Geschke
Cofidis
z.t
65
Mauri Vansevenant
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
66
Kobe Goossens
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
67
Ruben Guerreiro
EF Education - EasyPost
z.t
68
Fernando Barcelo Aragon
Caja Rural - Seguros RGA
op 10'55"
69
Orluis Alberto Aular Sanabria
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
70
Antoine Duchesne
Groupama - FDJ
z.t
71
James Callum Shaw
EF Education - EasyPost
z.t
72
Tsgabu Gebremaryam Grmay
Team BikeExchange - Jayco
z.t
73
Martijn Tusveld
Team DSM
z.t
74
Chris Harper
Jumbo - Visma
z.t
75
Jan Polanc
UAE Team Emirates
z.t
76
Dries Devenyns
Quick Step - Alpha Vinyl
op 12'43"
77
Yukiya Arashiro
Bahrain Victorious
op 12'54"
78
Gino Mäder
Bahrain Victorious
z.t
79
Alessandro Covi
UAE Team Emirates
op 13'52"
80
Aurelien Paret-Peintre
Ag2r Citroën Team
op 14'29"
81
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
op 17'05"
82
Oscar Rodriguez Garaicoechea
Movistar Team
z.t
83
Davide Formolo
UAE Team Emirates
op 17'49"
84
Kenny Elissonde
Trek - Segafredo
z.t
85
Diego Andres Camargo Pineda
EF Education - EasyPost
z.t
86
Jetse Bol
Burgos - BH
op 19'09"
87
Ander Okamika
Burgos - BH
z.t
88
Omar Fraile Matarranza
Ineos Grenadiers
z.t
89
Ibon Ruiz Sedano
Equipo Kern Pharma
z.t
90
Filippo Conca
Lotto Soudal
z.t
91
Anthony Roux
Groupama - FDJ
z.t
92
Tim Naberman
Team DSM
z.t
93
Jokin Murguialday Elorza
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
94
Angel Madrazo Ruiz
Burgos - BH
z.t
95
Thomas Champion
Cofidis
z.t
96
Rafal Majka
UAE Team Emirates
z.t
97
Florian Stork
Team DSM
z.t
98
Ignatas Konovalovas
Groupama - FDJ
z.t
99
Pelayo Sanchez Mayo
Burgos - BH
z.t
100
Yuriy Natarov
Astana Qazaqstan Team
z.t
101
Domen Novak
Bahrain Victorious
z.t
102
Julien Bernard
Trek - Segafredo
z.t
103
Romain Combaud
Team DSM
z.t
104
Hermann Pernsteiner
Bahrain Victorious
z.t
105
Tanel Kangert
Team BikeExchange - Jayco
z.t
106
Théo Delacroix
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
107
Jan Maas
Team BikeExchange - Jayco
z.t
108
Rémi Cavagna
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
109
Pascal Eenkhoorn
Jumbo - Visma
z.t
110
Jack Bauer
Team BikeExchange - Jayco
z.t
111
Aliaksandr Riabushenko
Astana Qazaqstan Team
z.t
112
Antwan Tolhoek
Trek - Segafredo
z.t
113
Andrea Vendrame
Ag2r Citroën Team
z.t
114
Antonio Nibali
Astana Qazaqstan Team
z.t
115
Alexander Cataford
Israel - Premier Tech
z.t
116
Hugo Houle
Israel - Premier Tech
z.t
117
James Gene Piccoli
Israel - Premier Tech
z.t
118
Fabien Grellier
TotalEnergies
z.t
119
Jon Agirre Egaña
Equipo Kern Pharma
z.t
120
Andre Carvalho
Cofidis
z.t
121
Mikel Iturria Segurola
Euskaltel - Euskadi
z.t
122
Xabier Isasa Larrañaga
Euskaltel - Euskadi
z.t
123
Roger Adria Oliveras
Equipo Kern Pharma
z.t
124
Sergio Samitier
Movistar Team
z.t
125
Leon Heinschke
Team DSM
z.t
126
Felix Grossschartner
Bora - HansGrohe
z.t
127
Hector Carretero
Equipo Kern Pharma
z.t
128
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
129
Xabier Mikel Azparren Iruzun
Euskaltel - Euskadi
z.t
130
Sebastian Berwick
Israel - Premier Tech
z.t
131
Oscar Cabedo Carda
Burgos - BH
z.t
132
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
EF Education - EasyPost
z.t
133
Diego Lopez Fuentes
Equipo Kern Pharma
z.t
134
Lennard Kämna
Bora - HansGrohe
z.t
135
Nicholas Schultz
Team BikeExchange - Jayco
z.t
136
James Knox
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
137
Alessandro De Marchi
Israel - Premier Tech
z.t
138
Jeremy Cabot
TotalEnergies
z.t
139
Daniel Alejandro Mendez Norena
Equipo Kern Pharma
z.t
140
Frederik Wandahl
Bora - HansGrohe
z.t
141
Sergio Andres Higuita
Bora - HansGrohe
z.t
142
Simon Pellaud
Trek - Segafredo
z.t
Laurens Huys
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
DNF
Paul Lapeira
Ag2r Citroën Team
DNF
Mark Padun
EF Education - EasyPost
DNF
Hugo Page
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
DNF
Jesus David Pena Jimenez
Team BikeExchange - Jayco
DNF
Maxim Van Gils
Lotto Soudal
DNF
George Bennett
UAE Team Emirates
DNS
Julius Johansen
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
DNS
Valentin Paret-Peintre
Ag2r Citroën Team
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1935
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares