En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Giro d'Italia
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Info
Vuelta Ciclista al Pais Vasco
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
02/04
Elgoibar
Vitoria-Gasteiz
170.2 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Daryl Impey
Orica-GreenEDGE
4u23'31"
2
Francesco Gavazzi
Astana Pro Team
z.t
3
Angel Vicioso Arcos
Katusha
z.t
4
Daniele Ratto
Cannondale
z.t
5
Dennis Vanendert
Lotto - Belisol Team
z.t
6
Michel Kreder
Garmin - Sharp
z.t
7
Daniele Pietropolli
Lampre - Merida
z.t
8
Egoitz Garcia Echeguibel
Cofidis
z.t
9
Maciej Paterski
Cannondale
z.t
10
Peter Velits
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
11
Manuele Mori
Lampre - Merida
z.t
12
Dominik Nerz
BMC Racing Team
z.t
13
Nairo Quintana Rojas
Movistar Team
z.t
14
Warren Barguil
Team Argos - Shimano
z.t
15
Georg Preidler
Team Argos - Shimano
z.t
16
Jakob Fuglsang
Astana Pro Team
z.t
17
Rob Ruijgh
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
18
Sergio Luis Henao Montoya
Sky Procycling
z.t
19
Jérôme Pineau
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
20
Philippe Gilbert
BMC Racing Team
z.t
21
Michael Matthews
Orica-GreenEDGE
z.t
22
David Tanner
Belkin Pro Cycling Team
z.t
23
Samuel Sánchez Gonzalez
Euskaltel - Euskadi
z.t
24
Jean-Christophe Peraud
Ag2r - La Mondiale
z.t
25
Richie Porte
Sky Procycling
z.t
26
Andrew Talansky
Garmin - Sharp
z.t
27
Simon Gerrans
Orica-GreenEDGE
z.t
28
Rui Alberto Costa Da Faria
Movistar Team
z.t
29
Beñat Intxausti Elorriaga
Movistar Team
z.t
30
Johannes Fröhlinger
Team Argos - Shimano
z.t
31
Gorka Izagirre Insausti
Euskaltel - Euskadi
z.t
32
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
z.t
33
Rafael Valls Ferri
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
34
Andre Fernando S. Martins Cardoso
Caja Rural
z.t
35
Carlos Alberto Betancur Gomez
Ag2r - La Mondiale
z.t
36
Eduard Vorganov
Katusha
z.t
37
Igor Anton Hernandez
Euskaltel - Euskadi
z.t
38
Simon Geschke
Team Argos - Shimano
z.t
39
Tejay Van Garderen
BMC Racing Team
z.t
40
Andreas Klöden
Radioshack - Leopard
z.t
41
Egoi Martinez de Esteban
Euskaltel - Euskadi
z.t
42
Jérôme Coppel
Cofidis
z.t
43
Bart De Clercq
Lotto - Belisol Team
z.t
44
Tristan Valentin
Cofidis
z.t
45
Christophe Le Mével
Cofidis
z.t
46
Simon Clarke
Orica-GreenEDGE
z.t
47
Sergey Lagutin
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
48
Pieter Weening
Orica-GreenEDGE
z.t
49
Wesley Sulzberger
Orica-GreenEDGE
z.t
50
Giampaolo Caruso
Katusha
z.t
51
Alexsandr Dyachenko
Astana Pro Team
z.t
52
Bram Tankink
Belkin Pro Cycling Team
z.t
53
Nikita Novikov
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
54
Roman Kreuziger
Team Saxo - Tinkoff
z.t
55
Wout Poels
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
56
Ion Izagirre Insausti
Euskaltel - Euskadi
z.t
57
Nicolas Jonathan Castroviejo
Movistar Team
z.t
58
Damiano Cunego
Lampre - Merida
z.t
59
Romain Bardet
Ag2r - La Mondiale
z.t
60
Janez Brajkovic
Astana Pro Team
z.t
61
Alberto Contador Velasco
Team Saxo - Tinkoff
z.t
62
José Herrada Lopez
Movistar Team
z.t
63
Maxime Monfort
Radioshack - Leopard
z.t
64
Thomas Danielson
Garmin - Sharp
z.t
65
Kevin De Weert
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
66
Diego Ulissi
Lampre - Merida
z.t
67
Peter Stetina
Garmin - Sharp
z.t
68
Jurgen Van De Walle
Lotto - Belisol Team
z.t
69
Federico Canuti
Cannondale
z.t
70
Tom-Jelte Slagter
Belkin Pro Cycling Team
z.t
71
Amaël Moinard
BMC Racing Team
z.t
72
Michael Rogers
Team Saxo - Tinkoff
z.t
73
Nicholas Roche
Team Saxo - Tinkoff
z.t
74
Alberto Losada Alguacil
Katusha
z.t
75
Simon Spilak
Katusha
z.t
76
Yoann Bagot
Cofidis
z.t
77
Mikel Landa Meana
Euskaltel - Euskadi
z.t
78
Pieter Serry
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
79
Carlos Verona Quintanilla
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
80
Xabier Zandio Echaide
Sky Procycling
z.t
81
Cayetano José Sarmiento Tunarrosa
Cannondale
z.t
82
Enrico Gasparotto
Astana Pro Team
z.t
83
Egor Silin
Astana Pro Team
z.t
84
John Gadret
Ag2r - La Mondiale
z.t
85
Matthew Busche
Radioshack - Leopard
z.t
86
Adriano Malori
Lampre - Merida
z.t
87
Paolo Longo Borghini
Cannondale
op 23"
88
Ryder Hesjedal
Garmin - Sharp
z.t
89
Pim Ligthart
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
90
Andy Schleck
Radioshack - Leopard
z.t
91
Koldo Fernandez De Larrea
Garmin - Sharp
z.t
92
Ruben Perez Moreno
Euskaltel - Euskadi
z.t
93
Paul Martens
Belkin Pro Cycling Team
z.t
94
Patrick Gretsch
Team Argos - Shimano
z.t
95
Angel Madrazo Ruiz
Movistar Team
z.t
96
Thomas De Gendt
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
97
Thibaut Pinot
FDJ.fr
z.t
98
Ivan Velasco Murillo
Caja Rural
z.t
99
Lars Petter Nordhaug
Belkin Pro Cycling Team
z.t
100
Arthur Vichot
FDJ.fr
z.t
101
Haimar Zubeldia Agirre
Radioshack - Leopard
z.t
102
Marcos García Fernandez
Caja Rural
z.t
103
Thierry Hupond
Team Argos - Shimano
z.t
104
Jonathan Tiernan-Locke
Sky Procycling
z.t
105
Tanel Kangert
Astana Pro Team
z.t
106
Sandy Casar
FDJ.fr
z.t
107
Dirk Bellemakers
Lotto - Belisol Team
z.t
108
Alexander Kolobnev
Katusha
z.t
109
Kristof Vandewalle
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
110
Luis Angel Mate Mardones
Cofidis
z.t
111
Simone Stortoni
Lampre - Merida
z.t
112
Jens Voigt
Radioshack - Leopard
z.t
113
Vasili Kiryienka
Sky Procycling
z.t
114
Laurent Didier
Radioshack - Leopard
z.t
115
Chris Anker Sörensen
Team Saxo - Tinkoff
z.t
116
Christian Meier
Orica-GreenEDGE
z.t
117
Jose Rodolfo Serpa Perez
Lampre - Merida
z.t
118
Juan José Cobo Acebo
Movistar Team
z.t
119
Javier Moreno Bazan
Movistar Team
z.t
120
Fabian Wegmann
Garmin - Sharp
z.t
121
Thomas Peterson
Team Argos - Shimano
z.t
122
Juan Manuel Garate Cepa
Belkin Pro Cycling Team
z.t
123
Danail Petrov Andonov
Caja Rural
z.t
124
Omar Fraile Matarranza
Caja Rural
z.t
125
Joe Dombrowski
Sky Procycling
z.t
126
Alex Howes
Garmin - Sharp
op 38"
127
Jurgen Van den Broeck
Lotto - Belisol Team
op 40"
128
Alexey Lutsenko
Astana Pro Team
z.t
129
Romain Sicard
Euskaltel - Euskadi
z.t
130
José Humberto Rujano Guillén
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 1'26"
131
Kenny Elissonde
FDJ.fr
z.t
132
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
op 0"
133
Laurens ten Dam
Belkin Pro Cycling Team
z.t
134
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural
op 2'31"
135
Michael Albasini
Orica-GreenEDGE
op 3'08"
136
Alexandre Geniez
FDJ.fr
z.t
137
Oliver Zaugg
Team Saxo - Tinkoff
op 4'31"
138
Martin Kohler
BMC Racing Team
z.t
139
Amets Txurruka Ansola
Caja Rural
z.t
140
Daniel Navarro Garcia
Cofidis
z.t
141
Rein Taaramae
Cofidis
z.t
142
Sergio Miguel Moreira Paulinho
Team Saxo - Tinkoff
op 6'12"
143
Brian Bach Vandborg
Cannondale
z.t
144
Blel Kadri
Ag2r - La Mondiale
z.t
145
Larry Warbasse
BMC Racing Team
z.t
146
Sergei Chernetski
Katusha
z.t
147
Juraj Sagan
Cannondale
z.t
148
Matteo Bono
Lampre - Merida
z.t
149
Jussi Veikkanen
FDJ.fr
z.t
150
Jesus Hernandez Blazquez
Team Saxo - Tinkoff
z.t
151
Petr Ignatenko
Katusha
z.t
152
Laurent Mangel
FDJ.fr
z.t
153
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
z.t
154
Antonio Piedra Perez
Caja Rural
z.t
155
Tony Martin
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
156
Stephen Cummings
BMC Racing Team
z.t
157
Olivier Kaisen
Lotto - Belisol Team
op 6'57"
158
Jérémy Roy
FDJ.fr
op 12'05"
159
Brian Bulgac
Lotto - Belisol Team
op 17'48"
Jelle Vanendert
Lotto - Belisol Team
DNF
Brent Bookwalter
BMC Racing Team
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1935
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares